medya sensin, paylaş!

Yol Çalan Hırsızlar Yakalandı

Çin’in Jiangsu eyaleti Nantong şehrinde 410 metrelik yol çalan hırsızlar yakalandı.


Nantong’da kırsal bir alanda pek sık kullanılmayan 410 metrelik bir yol 2 hırsız tarafından çalındı. 2008 yılında yapılmış olan bu yol hala kullanılabilir ve iyi durumdaydı. 2 ...

Engelli Arkadaşını 3 Yıldır Sırtında Taşıyor

Etkileyici hikaye Çin’de bir lisede iki arkadaş arasında geçiyor. Xie Xu isimli lise öğrencisi kas erimesi rahatsızlığı olan arkadaşı Zhang Chi’ya tam 3 yıldır sırtında taşıyarak yardımcı oluyor.
Xie, engelli arkadaşını 3 yıldır yurttan sınıfa sınıftan kantine taşıyor ...

Çin'de Yeni Çılgınlık

"Kadınlar koltuk altı kıllarını kesmiyorlar" sloganıyla Çin'in Twitter benzeri sosyal medya platformu Weibo'da yeni bir çılgınlık ortaya çıktı. Koluk altı selfisi yapıp Weibo'da paylaşan binlerce kadın, kılları kesmeyerek kadınların doğal güzelliğini koruduklarını belirtiyor. Hediyesi olmayan bir yarışma ...

Çin'de Dünya Kupası Bilançosu: 3 Ölü

2014 FIFA Dünya Kupası heyecanı tüm hızıyla devam ederken, saat farkından dolayı maçları gece izlemek zorunda kalan Çin'in farklı bölgelerinden 3 Çinli uykusuzluktan öldü.
Geçtiğimiz pazar günü Çin'in Shanghai şehrinde yaşayan 39 yaşındaki bir vatandaş Dünya Kupası maçlarını ...

Tıkla, Öde, Uzaya Çık

Stratosfere kadar yükselebilen helyum balonuyla uzay yolculuğu, Çin'in en çok ziyaret edilen online alışveriş sitesi Taobao'da satışa sunuldu.


Çinli zenginler artık bir tıkla uzay turisti olabilecek. Taobao.com adlı Çin'de 3. dünyada ise 8. en çok ziyaret ...

Makau'da Feribot Kazası: 70 Yaralı

Hong Kong'tan yola çıkan hızlı feribot Çin'in güneyinde yer alan Makau Özel İdari Bölgesi'nde limana çarptı, 70 yaralı var.


Hong Kong merkezli Shun Tak Holding'e ait hızlı feribot, 13 Haziran Cuma günü yerel saatle sabah 9 ...

Çin'in 10 Görkemli Mimari Eseri

Çin halkı, aralarında Kuş Yuvası olarak bilinen Ulusal Stadyum ve Shanghai Tower gibi yapıların bulunduğu ülkenin en görkemli 10 mimari eserini seçti.
1994-2014 yılları arasında yapılmış ülkenin gelişimini sembolize eden 1000'den fazla gökdelen tipi mimari eser Çin halkınca oylandı ...

Çin'de Bayram Kutlamaları

Çin'in en önemli 3 geleneksel bayramından biri olan Dragon Boat Festival (Duanwu) ülke genelinde kutlandı.
Hakkında çeşitli rivayetler bulunan Dragon Boat Festivali, milattan önce 2. ve 3. yüzyıllardaki Chu Krallığı döneminde yaşamış bakan ve aynı zamanda şair olan Qu ...

Çinli Mucitten Seyahati Kolaylaştıran İcat: Bavul Motor

Çinli amatör mucit He Liangcai hem motosiklet hem de bavul özellikli yeni icadı elektrikli bavul motorun patentini aldı.
Amatör mucit He Liangcai sadece eşyalarını değil kendisini de taşıyan elektrikli bavul üretti. Çin'in Hunan şehrinde yaşayan Çinli mucit, evinden onlarca ...

2014 Kafka Ödülü Çinli Yazar Yan Lianke'nin

Franz Kafka anısına 2001 yılından bu yana düzenlenen uluslararası edebiyat ödülünü bu yıl Çinli yazar Yan Lianke kazandı.
İlki 2001 yılında Amerika'nın ünlü yazarı Philip Roth'a verilen Kafka Ödülü her yıl Prag merkezli Franz Kafka Society tarafından düzenleniyor ...

Metroya Binmenin İşkenceye Dönüştüğü An

Çin’in başkenti Beijing’te bazı metro duraklarında artan güvenlik kontrolleri sonucu oluşan uzun kuyruklar metroya binmeyi işkenceye dönüştürüyor.
Çin’in başkenti Beijing’in meşhur Tian’anmen Meydanı civarındaki 6 ayrı durakta güvenlik kontrolleri üst seviyeye çıkarılmış, çantaların yanı sıra ...

Harry Potter'ın Büyü Okulu Gerçek Oldu

Çin'in Hebei Academy of Fine Arts isimli üniversitesinin inşası devam eden yeni kampüsü Harry Potter'ın ünlü Hogwarts Büyü Okulu'nu andırıyor.


Çin'in kuzey bölgesindeki Shijiazhuang'da bir üniversitenin yeni yapılan kampusundeki binalar Harry Potter filminin meşhur Hogwarts ...

Çin Denince İlk Akla Gelen 10 Kültürel Sembol

5000 yıldan fazla tarihe sahip, kültürel anlamda oldukça zengin Çin medeniyetinin öne çıkan 10 kültürel sembolü sizler için derledik.


Konfüçyüs

Çin tarihinin en önemli bilgin ve filozofu olan Konfüçyüs milattan önce 551-479 yılları arasında yaşamış. Konfüçyüs felsefesi insancıllık, doğruluk, görgü ...

23 Ülke Çin'in Meşhur Yiyeceği Zongzi'yi Yasakladı

Dünya genelinde 23 ülke kuş gribi ve bulaşıcı hastalıkların yayılması endişesiyle Çin'in meşhur yiyeceklerinden Zongzi'nin ülkeye girişini yasakladı.
Çin'de Mayıs sonu ve Haziran başında kutlanan Dragon Boat Festivali'yle özdeşleşmiş Zongzi, dünya genelinde 23 ülkeden veto yedi ...

Sel Bu Kez Çin'in Güneyini Vurdu

Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletinde 3 gün boyunca devam eden yağışlarda 8 kişi hayatını kaybederken 400 binin üzerinde kişi olumsuz etkilendi.
Çarşamba günü başlayan yağmur 23 Mayıs Cuma günü itibarıyla daha da artarak Çin'in güney bölgesini esir aldı. Çin ...

Picasso Resmi Online Alışveriş Sitesinde Açık Artırmaya Sunuldu

Çin'in en büyük online alışveriş sitesi Taobao, Pablo Picasso'nin "Vis age" isimli resmi ile Salvador Dali'nin imzalı eseri "Profile of Time"ı açık artırma yoluyla satışa sundu.
Dünyada ilk kez bir Pablo Picasso eseri online alışveriş sitesinde ...

Taipei Metrosunda Dehşet

Tayvan'ın başkenti Taipei'de 21 yaşındaki bir üniversite öğrencisi metroda insanlara bıçakla saldırarak 4 kişinin ölümüne 22 kişininse yaralanmasına yol açtı.
Taipei metrosunda 21 Mayıs saat 16.26'da dehşet dolu dakikalar yaşandı. Etrafındakilere küçüklüğünden beri "büyük bir şeyler ...

"Seni Seviyorum" Gününde Nikah Patlaması Yaşandı

5. ayın 20'si Çince okunuşu sebebiyle Çin'de 'Seni Seviyorum' günü olarak adlandırılırken, bu yıl da ülke genelinde binlerce çift evlenmek için dün nikah dairelerinin yolunu tuttu.
5-2-0'ın (wǔ èr líng) Çince fonetiği, Çince'de 'Seni Seviyorum'a ...

Çin AİGK Başkanlığını Türkiye'den Devraldı

4 yıldır Türkiye'nin dönem başkanlığı yaptığı Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı'nda (AİGK/CICA) Çin'in Shanghai kentinde bugün düzenlenen 4. zirveyle birlikte Çin yeni dönem başkanı oldu.
1992 yılında Kazakistan önerisiyle Avrupa Güvenlik ve İşbirliği ...

Cannes Ödüllü Çin Filmleri

1975 yılında "A Touch of Zen" filmiyle Cannes Film Festivali’nde ilk kez temsil edilen Çin filmleri 40 yıldır Cannes’da çeşitli ödüllerin sahibi oldu.


Bu yıl 67.si düzenlenen Cannes Film Festivali şu sıralar devam ediyor. Bu yıl Çin ...