medya sensin, paylaş!

Yapay elmas üzerine

Yapay elmas ya da sentetik elmas üretimi, özellikle son yıllarda öne çıkan, görece az bir yatırımla çok iyi paralar kazandıran bir iş kolu.

Amerikan Harper’s Bazaar dergisinin Haziran sayısında (rusça versiyonunda) yer alan röportajda, sentetik elmasın taklit bir elmas olmadığı, gerçek elmasın oluşma şartlarının laboratuar ortamında sağlanmasıyla oluşturulan bir elmas türü olduğu ve natürel elmasla, sentetik elmas arasındaki farkın çıplak gözle anlaşılmasının mümkün olmadığı görüşlerine yer verildi. Bir Amerikan elmas kesim firmasının Asya temsilciliğini de yapan firmanın Türk yetkilisi, Moskova’da bulunan Rossiski Akademia Nauk’un (RAN) geçen yıl, basına açıkladığı; 1 karata kadar olan elmasları daha düşük sıcaklıklarda oluşturma tekniğini de yakından takip ettiklerini ve şu anda bile söz konusu işlemi uygulayabilecek teknik alt yapı ve bilgi birikimine sahip olduklarını, konuya ilgi duyan yatırımcıların info@idcl.us adresinden kendilerine ulaşabileceklerini dile getirdi.

Elmas üretme işinin sanıldığı kadar zor bir iş olmadığı, başta Rusya olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde bu tür laboratuarların bulunduğu ve bu üretim yerlerinin adeta elmas fabrikası gibi çalıştıkları belli çevrelerce bilinen bir gerçek. Elmasın yüksek fiyat taşımasının sebebi; doğada nadir olarak bulunması veya sentetik üretimin zor ve maliyetli olması değil, dünya elmas pazarının ‘’De Beers’’ gibi bir iki firmanın tekelinde kalmış olması dolayısıyladır. Söz konusu firmalar, pazarda elmas çok da olsa, az da olsa fiyatı istedikleri seviyede tutma gücüne sahiptirler. Yani, elmas arzı çoğalsa da fiyatların düşmesi, olağandışı bir durum vuku bulmadıkça söz konusu olamaz. Bu durumu bilen ve belki de en iyi değerlendiren, Rusya’da “oligark” olarak tanımlanan kesimdir. Oligarkların asıl gelir kaynaklarının elmas işi olduğu ve çok sayıda elmas üretim merkezinin gizli sahibi oldukları, yine bilinen ama çok dile getirilmeyen bir gerçektir.

bu konuda daha fazla