medya sensin, paylaş!

vivaHiba, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin konuğuydu


vivaHiba kurucu ortaklarından Hıdır Geviş, bugün Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle buluştu. Fakülte öğretim üyelerinden Yasemin İnceoğlu'nun katkılarıyla gerçekleşen toplantıda, vivaHiba'nın gazetecilik öğrencileri için içerdiği avantajlar üzerinde duruldu.
Toplantıya katılan öğrenciler, Hıdır Geviş'e, yeni medyanın geleceği, geleneksel medyanın dönüşüm süreci ve demokratik bir bilgi akışının sağlanması konusunda sorular yönelttiler.
Yurttaş gazeteciliğinin demokratik bir bilgi akışının sağlanması için çok önemli bir alternatif ve çıkış noktası olduğunu belirten Hıdır Geviş, 'Ancak bu yeni sistemi oturtmak o kadar da kolay değil. Biz vivahiba ile çok önemli bir serüven yaşıyoruz. Yaptığımız iş çok deneysel bir girişim olmakla birlikte, çok yakın bir gelecekte en ağırlıklı gazetecilik mekanizması olacak.' dedi.
Vivahiba'nın aynı zamanda yurttaşlar için bir gazetecilik okulu olduğunu savunan Geviş, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Biz kullanıcılarla birebir irtibata geçip, onları, belli gazetecilik standartlarına nasıl uyacakları konusunda eğitiyoruz. Böylece hem kendimize hem de yurttaş gazeteciliğine yatırım yapıyoruz. Bu süreç kolay deği,l çok zorlu. Çünkü Türkiye'de insanlar yorum yazmaya daha meyilli. Bir olayı ya da bir durumu anlatırken o konuyla aralarına mesafe koymakta güçlük çekiyorlar, duygularını, ideolojilerini, fikirlerini habere çok fazla katıyorlar. Oysa bu tür bir yaklaşım haberin üzerini örter, onu bozar. Biz, çıplak habercilikten yanayız. Olay neyse onun aktarılmasını istiyoruz. Ancak yurttaş muhabirlerimiz dilerlerse haberleri yayımlandıktan sonra bir okur gibi gider, o haberin altındaki yorum kutucuğuna, haberle ilgili yorumunu yazabilir.'

Hıdır Geviş, vivahiba'ya haber yükleyen yurttaş gazetecilere ise şu tavsiyelerde bulundu:

*Olayı arkadaşınıza anlatır gibi yazın... Böylece haberiniz daha akıcı ve anlaşılır olur.
*Olayı ete kemiğe büründürecek detaylarla süsleyin. Böylece o haberi daha inandırıcı ve etkileyici kılarsınız.
*Kullandığınız üslupla o olayın kahramanlarını ya da taraflarını suçlamayın, yargılamayın. Bırakın bu tür şeyleri okurlar kendisi yapsın. Böylece manipülasyon ya da propaganda yaptığınız düşünülmez, haberiniz itibar kazanır.
*Olaydaki esas noktalarla ilgili kesin hükümler içeren yorumlardan sakının. Çünkü haber yazanın yorumlarının haber değeri yoktur. Yorum yapmanı halinde haber okumaya gelen okuru yorumlarınızla taciz edip tuzağa düşürmüş olursunuz.
*Yüzde yüz emin olmadığınız bilgileri yüzdeyüz eminmiş gibi aktarmayın...