medya sensin, paylaş!

Van’da dengeler değişecek mi?

tag: seçimvan

haber: Fatih Sevinç

2011’deki seçimlerde Van’da AK Parti yüzde 41.18’lik oyla 4 vekil çıkardı. BDP’nin 4 bağımsız adayı ise toplamda yüzde 48.7’lik bir oyla seçilmişti. HDP’nin barajı aşması durumunda Van’daki dengelerde değişiklikler olabilir.

Seçimler öncesinde partilerin seçmenleri ve il başkanlarıyla konuştuk. İşte her iki partiden vatandaşların oy tercihlerine dair o görüşleri:

HDP’li seçmenin barış arzusu

Necmi Kalçık: ’Oy tercihimi savaştan yana değil, barıştan yana olan partiye göre belirliyorum. Vaatler de mutlaka etkiliyor. Bizim için en önemli vaat, burada kan akıtılmaması. Bizde ekmekten önce barış gelir. Barışa hangi parti yakınsa, o partiye göre oyumuz da belli olur.’’

Vanlı seçmen Necmi Kalçık için en önemli vaat kanın akıtılmaması

Cengiz Erbenzer: "Bu topraklarda yaşadığım için, kardeşlik için, barış için, ekonominin düzelmesi için, halkın daha iyi yaşaması için, çoluk çocuğumuzun geleceği ve daha güzel bir şekilde yaşayabilmesi için ben oy tercihimi HDP’den yana kullanıyorum. Bizi vaatlerde sadece etkileyen kardeşlik, barış ve demokrasidir’’ .

Zahir Yacan: ‘’Biz barış için ne gerekliyse onu yapmak zorundayız. Önümüzde bir seçim var. Biz ilkelere bakarız. Bizim hedefimiz HDP’dir. Onun dışında bir tercihimiz yok. Biz burada eğer barışı, kardeşliği, inşa etmek istiyorsak, bunu iyi bir tarafla yapmamız gerekiyor. Biz Türk milletine karşı değiliz. Asla bölücülük aklımızda değil. Beraber yaşamı inşa etmek için bu yola başvurduk. ’’


AK Partili seçmen icraatlara bakıyor

HDP seçmeni barış ve kardeşlik vurgusuyla hareket ederken, AK Partili seçmenler de çözüm süreci odaklı icraatlara dayalı oy tercihi yaptıklarını belirtiyorlar.

Gülgen Taşdemir:‘’Liderimizin dik duruşuna göre tercih yapıyoruz. Partimizin vaatleri dışında, icraatları bizi etkiliyor. Biz AK Parti iktidarında, sözde kalan bir parti değil, o sözleri icraatlara döken bir parti gördük. Ülkemizde gözle görülecek ciddi faaliyet var. Ama bunun dışında ülkemizde partimize karşı yürütülen bir ters politika da var. Ama halk şuna inanıyor. AK Parti her zaman dünyanın en iyi partisidir. Bu ülkede Recep Tayyip Erdoğan’ın varlığına biz oy veriyoruz. Demokrasi isteyenlerin bu ülkede huzursuzluk çıkarması, demokrasiye aykırı davranmaları hani ister istemez tabii ki bizi etkiliyor.’’

Mustafa Girgiş: ‘’İktidarların icraatlarına göre oy veriyorum. Sonuçta parti önemli değil. Benim yaşam standartlarımı en iyi hedefe ulaştıracak yönetim hangisiyse, ben ona bakarak oy veriyorum. Seçim arifesinde her zaman olduğu gibi birçok vaatler oluyor. Ben o verilen vaatleri değil de icraata bakıyorum. İcraata baktığım zaman hangisi benim taleplerime, hangisi benim düşüncelerime karşılık verebiliyor ise ben oyumu ona göre kullanıyorum. Yaklaşık 13 yıla yakındır açık ve net söyleyeyim, tercihim her zaman AK Parti olmuştur. Verilen vaatlerin bana göre tamamı olmasa da, büyük kısmını gerçekleştirdiği için bana ümit veriyor.’’

AK Partili Mustafa Girgiş ise vaatten çok icraata baktıklarını söylüyor

Hüseyin Akaya: ‘’Benim oyum AK Parti'den yana. Evliyim ve 2 çocuğum var. İşsizim. İşsizlik bir kenara, huzur ve barış istiyoruz. Zarar istemiyoruz. Şiddet hiçbir zaman tasvip edilmiyor, ben de etmiyorum. Sonuçta şiddetle eğer bir hak elde edilecekse, o hak, hak değildir diye düşünüyorum.’’

Kıyasıya bir rekabetin yaşandığı kentte iki partinin çalışmaları da hızlandı. Kapı kapı dolaşan partiler oylarını artırmanın peşinde.

HDP Van İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi, seçmen ayrımı yapmadan bir bütün olarak sıfırdan yüz yüze görüşmelerle seçim çalışmalarını sürdürdüklerini belirtiyor.

Van seçmeninin tümüne talibiz

Kırsal alanlarında seçim heyecanının olduğunu ancak kent merkezinde bir durgunluğun söz konusu olduğunu belirten Dilekçi, ‘’Van’da HDP açısından gittikçe yükselen bir durum söz konusu. Van’ın tamamının oyunu alabileceğimize inanıyoruz. Çünkü Van’da HDP’nin dışında hiçbir siyasal partinin ideolojik bir tabanı yoktur. Bundan dolayı ilerideyiz. Bu ne milliyetçi partilerde, ne de muhafazakâr partilerde var. Ekonomi, işsizlik vebenzeri gerekçelerle seçmene gidiliyor. Biz de bunları görüp, tabii ona göre politikalar yürütüyoruz. Ona göre projeler ve vaatlerde bulunuyoruz’’ diyor.

HDP Van İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi, partilerinin Türkiye'nin değişim ve dönüşümüne ciddi anlamda katkı da bulunacağını söyledi.

Türkiye’nin değişim ve dönüşümüne HDP’nin ciddi katkıda bulunacağını ifade eden Dilekçi şunları söylüyor:

‘’HDP, t ekçilik anlayışın a karşı tek alternatiftir. K ürt sorunu, kadın sorunu, ekonomik sorun, işsizlik ve yolsuzluk sorunu gibi bütün sorunları içeren bir beyanname hazırladık. Çalışmalarımızı daha çok beyanname üzerinden yürütüyoruz. H alkımızın bu süreci iyi gördüğüne inanıyorum. B azı şeyleri bizden çok daha iyi okuyorlar. B iz sahada, onlar tribünde. Bunun için de şu çağrıyı yapıyoruz: B u seçim sürecinin huzur içerisinde geçmesi için herkes çaba göstermelidir. İ ktidar partisinin politikaları artık görülmektedir. Yolsuzlukları ve yaptıkları politikaları herkes görüyor. B u anlamda yoksulluğa, yolsuzluğa , ekonomik krizlere ve tüm bu politikalara karşı; eşitlikten, kardeşlikten, barıştan, huzurdan, g üvenden, ekonomik refahtan olan Halkların Demokratik Partisi'nin tercih edilmesinden yanayız. Eğer Halkların Demokratik Partisi güçlü bir sonuç alırsa, bu, Türkiye’ nin değişim ve dönüşümüne ciddi bir anlamda katkıda bulunacaktır.’’AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda ise baskı ve şiddetten yakınıyor. Oylarını artırmak için geceli gündüzlü çalıştıklarını söyleyen Soğanda, baskıdan artık kimsenin rahatlıkla "Ben AK Partili'yim" diyemediğini söylüyor.


İradeye saygı göstermek lazım

AK Partililerin linçe maruz kaldığını belirten Soğanda, ‘’Korku, sindirme bunlar kabul edilebilir durumlar değil. Bu bir şehrin heyecanını yok etmektedir. Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük şehri üzerine bu kaosu getirmek hiç kimsenin hakkı değildir. Seçim demokrasinin vazgeçilmezi, olmazsa olmazıdır. Demokrasiyle sandığı yapmazsak o zaman seçimin bir anlamı kalmaz. Savaş içerisinde seçim yapmak mümkün değil. Halkın iradesinin sandığa yansıyabilmesi için herkesin iradeye saygı göstermesi lazım’ diye konuştu.

AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, herkesin iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Halkın üzerindeki baskının sonlandırılması durumunda seçimlerde oylarını ciddi bir şekilde arttıracaklarını söyleyen Soğanda, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Seçimlerde yüzde 50'nin üzerinde oy alırız. Son seçimde kent merkezinde karşı taraftan daha fazla oy almışız. Van eğer büyükşehir olmamış olsaydı, belediye bizim elimizdeydi. Maalesef halkımıza ciddi baskılar var. Baskı altındadır. Duyumlarımız var. Adam köye geliyor. 'Bu köyden tek bir oy çıkarsa köyü yok ederiz. Haraca bağlarız' deniliyor. Buradan çağrı yapıyorum. Halkın üzerindeki baskıları lütfen kaldırın. Halk sandığa giderken baskı altında olmasın, göreceksiniz ki bizim oyumuz yüzde 50'nin üzerinde olacak.’’

tag: seçimvan

bu konuda daha fazla