medya sensin, paylaş!

Van Gölü havzasının ilk misafirleri

Türkiye'deki kuş türlerinin 210'una ev sahipliği yapan Van Gölü havzasının ilk misafirleri geldi

Rusya'dan göç ederek Van Gölü havzasına gelen ve nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ötücü kuğulara ev sahipliği yapıyor.


Kışı geçirmek için Rusya`dan göç ederek gelen ötücü kuğular, Van ve Erçek Gölü'nün sazlık ve sulak alanlarında konaklıyor.

Van Gölü`nün mavi suları üzerinde yüzen iri gövdeli, zarif boyunlu beyaz kuğular, görenleri kendilerine hayran bırakıyor. Van Gölü Havzası'ndaki 4 ayrı noktada konaklayan kuğuların, Mart ayında havaların ısınmasıyla birlikte Japonya'nın Hokaido Adası`na gidecekleri belirtildi.

ÖTÜCÜ KUĞULAR ÇOK KIYMETLİ

Van Gölü Havzası'nda 210 kuş türünün yaşadığını belirten Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma Merkezi Müdürü Doç.Dr. Lokman Aslan, ötücü kuğuların çok kıymetli olduğunu belirtildi.

JAPONYA'YA GÖÇ VAR

Lokman Aslan, "Bu kuşlar Van'a Rusya'dan geliyor. Bu kuğular, özellikle donmayan gölleri tercih ediyor. Van Gölü tuz ve sodadan dolayı donmadığı için burayı göç sırasında kullanıyorlar. Yaklaşık 4 hafta kaldıktan sonra da mart ayı başlarında Japonya'ya göç edecekler" dedi.

AVCILAR İÇİN UYARIDA BULUNDU

Van Gölü havzasında yapılan incelemelerde yaklaşık 210 kuş türünün tespit edildiğini anlatan Aslan, Van Gölü havzasının yıl boyunca yerleşik, göçmen ve mevsimlik olmak üzere çok sayıda kuşa ev sahipliği yaptığını söyledi.

KUŞ TÜRLERİN KORUNMASI LAZIM

Kuğuların ve nesli tükenmekte olan kuş türlerinin korunması gerektiğini, bu konuda vatandaşların ve avcıların bilinçlenmesi için yapılan çalışmalar sayesinde Van Gölü havzasında kuş sayısında artış olduğunu dile ifade eden Aslan, “Van Gölü havzasının yaz misafirleri flamingolar, kış misafirleri ise beyaz kuğulardır. Kuğular, kışlık olarak Van Gölü’nü tercih ederler. Beyaz kuğuların sayıları her geçen gün artıyor, biz de vatandaşların bilinçsiz avlanmamaları için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımız sayesinde son zamanlarda bu kuğuların sayılarında artış olduğu görülmektedir”

VAN HABERLERİ İÇİN TIKLA