medya sensin, paylaş!

Ülkemizde kitap okumaya ilgi azaldı

Aktuğ; ülkemizde kitap okuma ve kütüphanelere ilgiyi azalttığını söyledi.

Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ; radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi iletişim ve bilgilenme araçları ülkemizde kitap okumaya ilgiyi azalttığını belirtti.


kütüphanelerin insan hayatındaki rolünün paha biçilemez derecede önemli olduğunu söyleyen Muzaffer Aktuğ, " Kitapların olmadığı bir dünyanın düşünülemez. Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar, kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin, tüm insanların hizmetine sunulur. Kuşkusuz çoğu kişinin kendi evinde kitaplığı vardır, ama buradan sadece kendisi ve yakınları, tanıdıkları yararlanabilir. Oysa kütüphanelerden çok geniş kitlelerin yararlanma olanağı vardır. Üstelik böyle bir özel kitaplığa sahip olan kimsenin de kütüphanelere gereksinimi vardır. Çünkü özel bir kitaplık asla kütüphanelerin zenginliğine erişemez”

KÜTÜPHANELER TEKNOLOJİYE YENİK DÜŞTÜ
Günümüzde bilgi teknolojilerinin çok geliştiğini dile getiren Aktuğ, “Radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi iletişim ve bilgilenme araçları, ülkemizde kitap okuma ve kütüphanelere ilgiyi azaltmıştır. Ancak kitap okuma insan hayatında çok daha önemli ve kalıcı bilgi kazandırmaktadır. Zaten dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kitaba, kütüphaneye olan ilginin azalmaması, hatta artması bunun kanıtıdır. "

"Bu gerçeğin bilincindeki Türk Kütüphaneciler Derneği'nin girişimleriyle 1964'ten bu yana mart ayının son pazartesi başlayan haftası, Kütüphaneler Haftası olarak değerlendirilmektedir. Hafta boyunca okullarda, görsel ve yazılı basında kütüphanelerin önemini anlatarak, bu konuya halkın dikkatini çekmeye çalışacağız. Haftanın amacı öğrencilerde okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, öğrencilerin kitaplardan daha çok yararlanmalarını sağlamaktır”

Van’da Halk Kütüphanesi’nin 1950 yılında bu yana kütüphanecilik hizmeti verdiğini söyleyen Aktuğ, “Halen galeri salonunda 17 personel ile 28 bin kitap, 265 süreli yayın dergi ve kitap dışı materyal ile araştırma ve ödünç hizmeti sunmakta, ayrıca gezici kütüphane aracı ile yıl içinde hazırlanan program dahilinde 15 lise ve dengi okula hizmet götürerek 317 öğrenciyi üye yaparak bin 23 kitap ödünç vermiştir."

"Gezici kütüphane halen hizmetlerine devam etmektedir"

"Kütüphanemizin 2 bin 54 kayıtlı üyesi olup 8 bin 416 kitap ödünç verilmiştir. İlimizde ayrıca 9 ilçede halk kütüphanesi bulunmakta olup kütüphanecilik faaliyetleri ilçelerimizde de devam etmektedir. İl Halk Kütüphanesi ilçe halk kütüphanelerine gerek teknik gerekse materyal destek konusunda ihtiyaçlarını karşılamaktadır”

DİĞER SON DAKİKA VAN HABERLERİ İÇİN TIKLA