medya sensin, paylaş!

Twitter Takipçi Satışı ve Üçüncü Parti Uygulamalarından Pay Alıyor Olabilir Mi?

Twitter takipleşme kuralları diğer sosyal medya uygulamalarından biraz farklı. Takip sisteminde karşılıklılık gerekmediği gibi, takip limitleri nedeniyle çok sayıda kullanıcıyı takip edebilmeniz için, takipçi sayınızın takip ettiğiniz kişi sayısıyla orantılı biçimde artması gerekiyor. Bu durum paylaşılan içeriklerin kalitesinin artmasını sağlarken, kullanıcıları takip edilmek için farklı yollar aramaya yöneltebiliyor.

Twitter yönetimi en yaygın kullanılan iki yöntem olan takipçi satın alma ve üçüncü parti uygulamaları aracılığıyla takipçi edinmenin güvenli olmayabileceğine dair kullanıcılarını uyarıyor. Buna rağmen aktif bir Twitter kullanıcısıysanız, direkt mesajlarınızda takipçi satışı yapan internet sitelerinin sloganlarına ve linklerine sıklıkla rastlıyorsunuz. Bu linklerden bazılarına tıklayarak ulaşabiliyorsunuz ama, bazılarını tıkladığınızda yönlendirildiğiniz sitenin güvenli olmayabileceğine dair bir uyarıyla karşılaşıyorsunuz.

Burada ismini vermeyeceğimiz bazı siteler çok uzun zamandır domain adresi değiştirmedikleri halde bu filtre sistemine takılmıyorlar. Benzer şekilde bazı üçüncü parti uygulamalarının linklerinin Twitter'da serbestçe dolaşabiliyor olması, bu ticari oluşumlarla Twitter arasında gizli anlaşmalar olabileceği iddialarına ve bu sektörde dönen rantın büyüklüğüne dair tartışmalara yol açmıştı.

Bir Twitter hesabı olan TakipTreni takipçi edinmek için kullanılan bir başka yöntem. Takipçilerin karşılıklı olarak birbirini takip etmesiyle takipçi sayılarını arttırmalarını sağlıyor. Son bir ay içinde 40.000 den fazla kullanıcının takip ettiği TakipTreni, www.turktakiptreni.com adlı web sitesi aracılığıyla sosyal medya hakkında bilgiler paylaşıyor.

Ticari kaygısı olmayan ve gönüllülük esasıyla çalışan bu tren takipçi satışı yapan ve linkleri filtreye takılmayan bir sitenin bayilik teklifini reddetmesinin ardından bir çok kez spam saldırısına maruz kalmıştı.

TakipTreni'nin internet sitesi 4 gün önce Twitter tarafından güvenli olmayabilecek site olarak işaretlendi. Twitter üzerinden linklerine tıkladığınızda güvenli olmayabileceği uyarısıyla karşılştığımız bu siteyi test ettik. Aşağıda paylaştığımız raporda görebileceğiniz gibi herhangi bir tehditle karşılaşmadık. Twitter yönetiminin bu tavrı, bazı üçüncü parti uygulamaları ve/veya takipçi satışı yapan sitelerle gizli anlaşmalar yaptığı yönündeki iddiaları destekliyor.

Hayli yüksek cirosu olan bir sosyal medya uygulamasının uzun vadede kullanıcılarının memnuniyetini azaltacak ticari adımlar atmaması gerekir ve bu yöndeki spekülasyonların asılsız olmasını umuyoruz.

Süreci takip edeceğiz ve gelişmeler hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu sayfada "example.com" yazan kısma istediğiniz domain adresini yazıp herhangi bir sitenin güvenli olup olmadığını test edebilirsiniz.