medya sensin, paylaş!

Türkiye'de ki Zengin Ailelere ''MEDİCİ'' Modeli Önerisi

BARIŞCAN / İTALYA-FLORANSA

www.bariscan.net

İtalya'da Yaptığımız gezi eşim için romantik bir gezi iken, benim için Türkiye- İtalya Karşılaştırması şeklinde geçiyor maalesef..Tatil günlüğümü sizinle paylaşmama karar vermemenin nedeni de bu oldu zaten..

İtalya bir kültür, bir  sosyal merkez görünümünde..Bu özelliğini Floransa'da büyük çapta Medici ailesine borçlu.. Medici ailesi bizde ki  Sabancılar, Haslar, Koçlar gibi bir aile. Bizimkilerden ayıran en önemli farkı hem bankerlik ve ticaret yapıyor, hem de kazandıkları parayı şehirlerini güzelleştirmek için harcıyor olmaları,  sanatçılara  destek çıkmaları..

Diyarbakır ve çevresinde ki Köy Çocuklarına Drama Projesi için bir çok zengin kurum  ve aile ile görüşmede yaşadığım zorlukları hatırlayınca birden yaram kanadı!

Mediciler sayesinde, Leonardo Da Vinci, Michael Angelo gibi büyük ressam, düşünür ve heykeltıraşlar eserlerini yapmaya imkan bulmuşlardır.

Böyle ailelerin yaşadığımız memlekette hemen hemen olmaması biz sanatçılar için büyük bir şansızlık.Ah! Medici Ailesi Burda Olaydınız Biz Sanatçılar Sizi Ne Çok Severdik.Türkiye'de ki Zengin Ailelere  Medici Ailesi'nin neler yaptığını, hayat hikayelerini filan okumalarını önermek isterim nacizane;

Ve gelelim asıl konumuza;

Bu gün Duomo Meydanı ‘nı gezdik. Bu meydanda Muhteşem bir yapıt var. Şehrin imgesi haline gelen ve her göreni bir dakika önünde saygı ile durduran Cattedrale di Santa Maria del Fiore yani Çiçeklerin azizesi Meryem kilisesi.Santa Maria del Fiore katedrali..Floransa veya Duomo katedrali olarakta bilinir.Tahmin edeceğiniz gibi bir çok yapıda olduğu gibi sponsor yine MEDİCİ AİLESİ


Bildiğimiz katedrallerin oldukça dışında bir dış cepheye sahip . Keskin ve güçlü gotik mimara sahip.. Pembenin ve yeşilin dereceli tonları kullanılmış..  Çiçeklere ve doğaya göndermelerle dolu tasvirlerle süslenmiş

Muhteşem katedralin süslemeleri 140 yılda tamamlanmış.Bu kadar uzun süre inşası süren bir yapının bu kadar görkemli olması çok normal. Uzun süre dışını, kapılarını incelemek lazım.

Bakınca işte sanat budur diyor insan !

Ne yalan söyliyeyim, karşımda görünce irkildiğim, ihtişamına hayran kaldığım bir  yapı oldu..

Bu devasa katedralle ilgili diğer bir enteresan durum, 3 farklı mimar tarafından tamamlanmış olmasıdır mimar Filippo Brunelleschi’yi tanımakta fayda var. Brunelleschi, Batı tarihinde ilk mimar, daha da ötesi ilk sanatçı olarak kabul ediliyor. Rönesans dönemindeki İtalyan hümanist düşünürlerin ‘deha’ olarak tanımladıkları bir isim. Bu sıfata layık görülmesinde mimarın doğal yeteneği ve özgün fikirleri rol oynuyor. Ortaçağ’da bıraktığı derin izler, adına yazılmış şiirler, biyografiler, büstler ve portrelerle sabit


Yapımına 1296’da başlanan katedralin devasa kubbesi, aradan bir asırdan fazla süre geçmesine rağmen tamamlanmak bilmiyor. Dönemin yapı ustalarının ve ileri gelenlerinin, kubbeyi tamamlamak için artık tüm beklentilerini ilahi bir güce bağladıkları sırada Brubelleschi, devrin en önemli inşaat tekniği olan ahşap kemer kalıbını kullanmadan bu işi başarıyor. Bu sırada da öküz kaldıracı gibi türlü mekanik buluşlara imza atıyor.

Duomo meydanı güzel ve dopdolu.İnsan ne yöne bakacağını şaşırıyor.Binalar muhteşem.Süsleme ve heykeller çok güzel.Duomo Katedralinin bulunduğu meydan oldukça büyük. Etrafında çeşitli cafeler ve dondurmacılar var. Mutlaka görülmesi gereken bir yer.Duoma zaten başlıbaşına sanat şahaseri..Meydan sizi ortaçağa götürüyor..Günün her saati hareketli, canlı cıvıl cıvıl bir meydan..Duomo ve vaftizhane başta olmak üzere, ziyaret edilebilecek Medici dönemi yapılarının bulunduğu meydan. Floransa'da gördüğüm en kalabalık yer. Sadece binaların dışını saatlerce inceleyebilirsiniz.Meydan sabah erken saatlerin dışında her daim hareketli. Burası eski şehrin kilit noktası. Eğer meydana bakan bir otelde ya da dairede kalırsanız hem çok güzel bir manzaraya uyanacak, hem de her yere kolayca ulaşacaksınız.

Floransa, genelde her yeri yürüyerek gezilebilecek kadar küçük bir şehir. Her köşede dünyaca ünlü bir sanatçının eseri ile karşılaşabiliyorsunuz. İnsan kendini bu şehirde gezerken tarih ve sanat ile iç içe hissediyor gerçekten. Burası Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Botticelli’nin şehri

Türkiye'de ki ailelerin İtalya'da ki Medici Ailesi'ni Örnek alıp yüzyıllar boyunca isimlerini yaşatmaları , sanatçılara destek olmaları dileklerimle..

Şimdilik hoşcakalın..

BARIŞCAN / İTALYA-FLORANSA

www.bariscan.net