medya sensin, paylaş!

TÜRKİYE'NİN İLK SORANİCE EKONOMİ DERGİSİ

TÜRKİYE’DE BİR İLK: SORANİCE EKONOMİ DERGİSİ

Türkiye ile genelde Irak özelde ise Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında her geçen gün artan ekonomik ilişkileri anlatan Exporting Iraq Dergisi’nin yeni sayısı çıktı.

Hedefimiz ekonomik ilişkilerin artmasına katkı da bulunmak

Türkiye ve Irak arasında her geçen gün artan ekonomik ilişkileri mercek altına aldıklarını belirten Exporting Iraq dergisi yazı işleri müdürü gazeteci-yazar Ahmet Aslan amaçlarının artan ticari ilişkilerin artmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Aslan” Türkiye ve Irak ile Kürdistan arasındaki ekonomik ilişkiler her geçen gün artıyor. Irak, zengin petrol yatakları ve gelişen ekonomisiyle Türkiye’nin 2023 ihracat hedefini yakalaması açısından stratejik bir pazar. Biz bu pazardaki fırsatları, riskleri gösterip iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin tüm bileşenlerini de işin içine katarak bilgilendirme yapıyoruz” dedi.

İlk sırada Türkiye firmaları var

Özellikle Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki iş potansiyelini anlatmaya özen gösterdiklerini belirten Aslan, Irak’a ihracat ve yatırımda temel etkenin güvenlik olduğunu belirtiyor. ”Irak’ın güneyine göre Kürdistan’a yatırımda hem bölgesel hükümetin sunduğu yatırım fırsatları hem de güvenliğin sağlanmış olması belirleyici. Bugün Irak’ın Kürdistan Bölgesi’nde 78 ülke menşeli 2 bin 296 yabancı firma var. Bu firmaların yüzde 47,87’sini Türkiye firmaları oluşturuyor. Yine bölgede faaliyet gösteren yerel firma sayısı 14 bin 972 firma var. Erbil, Duhok ve Süleymaniye’de faaliyet gösteren ve tescil işlemleri tamamlanan bin 85 Türkiye firması var. Türkiye firmalarından sonra İran firmaları geliyor. İran’ı, ABD, Ürdün, Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor. Bu rakamlar bölgede Türkiye firmalarının gücünü gösteriyor” diyerek amaçlarının bu ticari ilişkileri artıracak bir yayın olduğunu söyledi.

Türkiye’de Soranice yayın yapan ilk ekonomi dergisiyiz

Türkiye ile Irak ve özelinde Irak Kürdistan Bölgesi’yle ticari ilişkileri anlatan ilk dergi olmalarının yanı sıra Türkiye’de Soranice yayınlanan ilk ekonomi dergisi olduklarını da belirterek” Dergimiz, Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasında son dönemde artan ilişkilere katkı sunmayı planlıyor. Bir anlamda ekonominin iletişim platformuyuz” dedi.