medya sensin, paylaş!

‘’Toprağımızın üstü altın’dan değerlidir’’

Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu, fındığın vatanı olan topraklarda siyanürlü altın madenciliği faaliyetine dur demek ve bölge halkına yönelik baskıları anlatmak için 9 Kasım Pazar günü saat 13.00’te Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması yapacak.

Türkiye topraklarında bir doğa katliamıdır aldı başını gidiyor. Bu seri katliamların son örneği 7 Kasım'da Soma’nın Yırca köyünde yaşandı. 6 bin zeytin ağacı bölgeye yeni bir termik santral yapmak isteyen Kolin şirketine bağlı güvenlik güçlerince vahşice söküldü, hem de üzerinde daha toplanmamış zeytinler olduğu halde.... Zeytinlerin söküldüğü gün Danıştay’dan santral yapımını durdurma kararı çıktı. Binlerce ağaç kesildiğiyle kaldı. Yırca köyü şimdi yaralarını sarmaya, kesilen ağaçlarının yerine yeni fidanlar dikmeye çalışırken bu kez Karadeniz’den bir başka doğa talanına karşı direniş sesleri yükseliyor.

Ordu’nun Fatsa ilçesindeki Bahçeler Köyü’nde kurulması planlanan siyanürlü altın madenine yönelik tepkiler büyüyor. Bahçeler Köyü sınırları içerisine kurulmak istenen altın madeninde siyanürlü ayrıştırma yapılması planlanıyor. Aylardır bölgede kurdukları çadırlarla sessiz bir direniş sürdüren bölge halkı son günlerde sık sık kolluk kuvvetlerinin müdahalesiyle karşılaşıyor. İstanbul’da yaşayan Ordu ve Fatsalılar'ın kurduğu Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu  bölge halkının yaşadığı baskıları ve gelinen süreci kamuoyuna anlatmak üzere 9 Kasım Pazar günü saat 13.00’te İstanbul Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması yapacaklar. Bahçeler Köyü’nün siyanürlü altın madenciliğine ve bölgedeki çadırlı direnişe yönelik polis ve jandarma baskısına tepkilerini tüm Türkiye’ye duyuracaklar.

Siyanürlü altın madenciliği çalışmalarını aylardır düzenledikleri yürüyüşlerle protesto Bahçeler Köyü halkı bölgede altın madenciliği yapmak isteyen İngiliz Stratex International Plc şirketi ve Bahar Madencilik tarafından kurulan Altıntepe şirketine Bahçeler’de kurulacak siyanür havuzları nedeniyle tepkili. Türkiye’de fındığın vatanı olan bu bölgede kurulacak siyanür havuzlarının doğayı tahrip ederek tüm canlılarda ve bölge halkında kanser vak'alarına yol açmasından endişe duyuluyor.