medya sensin, paylaş!

TkMM Kasım Ortak Payda raporu açıklandı

‘Yerel Seçimler ve Yerinden Yönetim’ konusunun tartışıldığı TkMM Kasım 2013 toplantıları 18 ilde gerçekleşti. Toplantılara 224 sivil toplum örgütü ve 9 milletvekili katıldı.

Toplantılarda “Türkiye’nin merkeziyetçi idari yapısı değişmeli, yerel yönetimler güçlendirilmeli” , “ Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu demokratikleşmeli” , “Katılımcı, hesap verebilir ve şeffaf bir idari yapılanmaya ihtiyacımız var” ve “Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Şartına konulan şerhler kaldırılmalı” ortak paydası çıktı.

Toplantılara katılan milletvekillerinin isimleri ise şöyle: Cuma İçten (Diyarbakır/Ak P.), Hasan Akgöl (Hatay/CHP), Oktay Süha Adan (Muğla/CHP), Sakine Öz (Manisa Mv.-İzmir/CHP), Nesrin Ulema (İzmir/Ak Parti), Fatih Han Ünal (Ordu Mv.-Ankara/Ak Parti), Ahmet Toptaş (Afyon Mv.- Ankara/CHP), Gürsoy Erol (İstanbul/ Ak Parti), Haluk Eyidoğan (İstanbul/CHP)

Toplamda 9 milletvekilinin katıldığı toplantılara, belediye başkanları düzeyinde 3 ilde 7 Belediye Başkanlığı aday adayı da katıldı.

28 Kasım Perşembe günü, Kahramanmaraş milletvekili Durdu Özpolat ve TkMM Meclis Koordinatörü Oya Özden raporu kamuoyuna ve parlamenterlere duyurdular.