medya sensin, paylaş!

Taksim Dayanışması Duruşması Devam Ediyor..

Aralarında mimar Mücella Yapıcı’nın da bulunduğu Taksim Dayanışması’nın beş üyesinin ‘suç örgütü lideri’ olmakla suçlandığı, 26 sanıklı Gezi davasının ilk duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde görülüyor.Gece geç saatlere kadar süren duruşmada, Gezi direnişi nedeniyle yargılanan Taksim Dayanışması bileşenleri, Gezi ve Haziran isyanın savundu.

Savunmaların ardından avukatlar taleplerini iletti. Mahkeme heyeti, duruşmayı 21 Ekim'e erteledi.


16:48 Çağlayan Adliyesi'nde savunmalar sırayla sürüyor. Şuan Cansu Yapıcı savunma yapıyor.

16.41 Mehmet Sabri Orcan'ın savunmasından: Bu iddianame bir senaryodur. Bizi göz altına alındığımız gün Gezi Parkı'na vali çağırdı. Biz de hukuki bir zafer kazandığımızı düşünerek gittik. Ben gezizekalıyım" demesi izleyenler tarafından gülüşmelerle karşılandı.

16.01 Taksim Dayanışması davasında 15 dakika ara verildi.

15:42 Taksim Dayanışması Davası'nda savunma sırası Erkan Baş 'ta. Baş: Taksim Meydanı'na varamadan haksız ve hukuksuz olarak gözaltına alındık.

15.48 Asıl yargılanması gerekenler bize bunları yaşatanlardır. aziran direnişi halkın, bu ülkenin siyasetinde özne olmasıdır.

14:52 Ender İmrek savunmasına başladı, ilk cümlesi; 'Dayanışma iyi bir şeydir, herhalde hakimlerde aralarında dayanışıyordur, Işid in yaptıkları hükümetin ülkeyi şirket gibi yönetmesinin sonucudur, bu dava da bu durumun sonucudur' dedi. Biz 5 kişi bir araya gelip çay içmiş bile seğiliz.

14:43 Süleyman Solmaz savunmasına başladı, Solmaz kürsüye,Gezi parkında ağaçlara astıkları mahkeme kararının büyütülmüş hali ile geldi

14:38 Ercüment Akdeniz; 'Gözaltına alınırken gördüğümüz kötü muamele gözaltı sırasında da devam etmiştir.Bu dava düşmeli,herkese derhal beraat kararı verilmelidir'

14:00 Beyza Metin: sözlerine Türkiye tarihinin en büyük direnişi diye başladı. Hakim Beyza Metin'in sözünü kesmeye çalışıyor. Taksim Dayanışması öyle bir suç örgütüdür ki; isteyen herkes toplantıya girebilir, kararlar tüm kamuoyuyla paylaşılır. Bizi gözaltına alındığımız gün Gezi'ye vali çağırmıştı. Hatırlarsanız Twitter'dan sevgi dolu mesajlar atmıştı. erhalde dünyanın başka hiç bir yerinde insanlar bir parka baret ve gaz maskesiyle girmiyordur.

Duruşma Aradan Sonra Devam Ediyor:

Aradan sonra mahkemeden bir kare:

Taksim Dayanışması Davasında adı geçen 26 sanık :

12.30 Çerkezoğlu’nun savunmasının ardından duruşmaya ara verildi

SAVUNMALARA BAŞLANDI:
11:55 Ali Çerkezoğlu: Demokrasi,özgürlük istemek suçmuş bunu yapanlar suçluymuş gibi gösterilmeye çalışılıyor Biz valinin "Parkı açtık" dediği gün parka gittiğimiz için gözaltına alındık. Taksim Dayanışması bir suç örgütü değil, gururla, tarihe yazılacak bir mücadele örgütü "diyen Ali Çerkezoğlu savunmasını bu daha başlangıç mücadeleye devam" diyerek bitirdi.

11:19 Mücella Yapıcı : Okuduğunuz iddianamenin -siz de farketmişsinizdir- gerçekle uzaktan yakından ilgisi yok. Toplantı ve gösteri yürüşü yapmak hepimizin en doğal ve en evrensel hakkıdır. Dayanışma 15 Şubat 2012'de kuruldu. 27 Mayıs 2013 günü "AVM istemiyoruz" diyerek suç örgütü kurmak komik birşeydir. İdare, yargının durdurmasına rağmen Gezi'de artık yasal olmadığı kanıtlanan bir inşaat başlatmıştır. Gezi'deki polis saldırılarını anlatıyor. Kırmızılı kadını da anımsatarak, "Bütün dünya polis şiddetine şahit oldu" diyor. Emniyet güçleri ve devleti yönetenlerin yargılanması gerekirken burada biz oturuyoruz. Dünyanın hiç bir yerinde bir park, valinin keyfine göre açılıp kapanamaz. Hangi suç? Anayasal hakkımızı kullanma suçu mu? Mesleki etiğe uyma suçu mu? Öldürülen 12 çocuğu anma suçu mu?

11:12 Mücella Yapıcı savunmasını yapıyor.

11:07 Taksim Dayanışması üyelerinin üzerinde kaç gaz maskesi, gözlük ve baret olduğu tek tek sayılıyor.

10.56 TMMOB İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman: Hakim iddianameyi okurken “Taksim Dayanışması” ndan Taksim Dayanışma Platformu olarak söz ediyor. İddianamede ciddiyet üst seviyede

10.53 Duruşmada iddianamenin okunmasına başlandı

10.50 soL muhabiri Elif Örnek: Yaklaşık 10 sanık duruşma salonunda yok.

10.48 Bakırköy Halk Meclisi: Mücella Yapıcı’nın kimlik tespiti yapılıyor. Yapıcı, adres verirken, polisler yüzünden ev değiştirdiğini söylüyor.

10.42 Ezilenlerin Hukuku: Sanıkların kimlik tespiti sırasında sorulan soru m al varlığınız var mı?
Yanıt : Yok

10.37 Avukatların kimlik tesptinin ardından sanıkların kimlik tespitine geçildi

10.33 soL muhabiri Elif Örnek: Duruşma salonunda Turgut Kazan ve Ayhan Erdoğan gibi iki duayen isim başta olmak üzere çok sayıda avukat var.

10.30 Duruşmanın görüldüğü salonda ses sistemi çalışmadığı için hakimin söyledikleri duyulmuyor

10.25 Sanıkların kimlik tespiti devam ediyor, kimlik tespitinin ardından ifadeler başlayacak. (@halkevlerihukuk)

10.11 Taksim Dayanışması davasında, duruşma salonu tamamen doldu. Duruşmayı takip etmek isteyenler ayakta bekliyor. (sendika.org)

10.10 Melda Onur: Taksim Dayanışması suçludur. Toplumsal muhalefeti kitlelere yaydığı, ülkedeki tüm yaşam hakkını savunanları kucakladığı için RTE’yi korkutur.

10.00 Duruşmayı izleyenler arasında CHP İstanbul vekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Melda Onur ile HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de var

09.55 Avukatların isimleri zapta geçiriliyor. Duruşma birazdan başlayacak (Ezilenlerin Hukuku)

09.45 Çağlayan Adliyesi önündeki basın açıklaması sona erdi . Duruşma için adliyeye geçiliyor

09.39 Kani Beko: Burada yanlış açılmış bir dava var. Soma’nın katilleri, Gezi’de kardeşlerimizi katledenler yargılanmalıdır

09:30 Adliye önünde kalabalık toplandı.