medya sensin, paylaş!

Suriyeli bir çocuğun Türkiye halkına mektubu

Yaşayan Suriyeli bir kardeşinizden, kardeşlerinizden mektup;

Öncelikle misafirperver Türk Devleti, Hükümeti, Türkiye'deki devlet kurumları, Türkiye'deki siyasi partiler ve aziz Türk halkına selam ve kalbi duygularımızla şükranlarımızı sunarız.

Bizi, Suriye halkı olarak, Türkiye hepimizi bağrına bastı, kapılarını açtı, bizleri en iyi bir şekilde topraklarında ağırladı. Bu tarihe altın yazılarla kazılacaktır ve asla unutulmayacaktır. Türkler her zaman iyi bir örnek olmuşlardır mağdur olanlara.


Bizler "Muhacır" olarak geldik, siz ise "Ensar" oldunuz. Müslümanlık ve İnsanlık görevini en iyi şekilde yerine getirdiniz. Bizler savaş mağdurlarıyız, zulümden kaçıp Türkiye'ye yerleştik. Misafiriniz olduk. Kardeş olduk.

Bizler hiç kimseye zarar etmeyi istemedik, kötü örnek olmayı asla tercih etmedik. Türk toprağında yaşıyorsak eğer kendimizi bir Türk vatandaşı olarak görüyoruz o yüzden Türkiye'ye zarar gelmesinden endişe duyarız. Emin olunuz ki Türkiye'yi kendi evimiz gibi görüyoruz.

Türk insanını seviyoruz. Hiç kimsenin Türkiye'ye zarar vermesini asla kabul etmeyiz. Her kim size zarar vermek isterse onun hesabını beraber sormak için varız. Kötülere karşı beraberiz. Çirkef ve kötü emellere yönelik meyil yapanları da birlikte hesaba çekmez isteriz.

Türkiye cumhuriyetine uzanan elleri beraber indireceğiz. Allah'ın izniyle biz biriz, beraberiz ve kardeşiz. Yaşasın her zaman bağrını mazlumların ahına açan büyük Türk Devleti. Yaşasın Türk Milleti.


Muhacır Suriyeli kardeşlerinizden selam, sevgi ve muhabbetle.


Türkiye; bizim gönlümüzde yaşayan eşi benzeri olmayan bir cennet vatandır!

Bera Omar*

*Suriye'deki savaş sebebiyle Türkiye'ye gelen ve Edirne'de yaşamakta olan bir kardeşiniz.