medya sensin, paylaş!

Stephen Hawking'ten Korkutan İddia

Dünyanın en büyük fizikçisi olarak kabul edilen Nobel ödüllü bilim adamı Stephen Hawking , bir İngiliz gazetesi için yazdığı makalesinde yapay zeka teknolojisiyle ilgili korkutucu iddialar öne sürdü. Büyük bir hızla gelişmeye devam eden yapay zeka teknolojisinin insanoğlunun en büyük icadının olduğunu, ancak insanlığın sonunu getireceği kehanetinde bulundu.

Ünlü fizikçi Stephen Hawking kaleme aldığı makalesinde, "Yapay zeka araştırmaları büyük bir hızla devam ediyor. Son dönemde kendi kendini süren otomobiller, bilgi yarışmalarını kazanan robotlar, Siri, Google Now ve Cortana gibi dijital asistanlar icat edildi. Bütün bunlar yapay zeka teknolojileri konusunda önemli bir araştırma ve yatırım savaşının başladığına işaret ediyor. Bu teknolojiler hastalıkları, savaşları ve fakirliği sona erdirebilir. Yapay zeka insanlık tarihinin en büyük ve önemli başarısı olabilir." dedi.

Bu büyük ve önemli başarının aynı zamanda insanlık tarihinin sonu olabileceğine de dikkat çeken Hawking, "Kısa vadede ordular kendi kendine hedefleri yok etme kararı alabilecek silahlar geliştirmeye çalışıyor. Birleşmiş Milletler ve Human Rights Watch daha şimdiden bu tip silahların yasaklanması için bir anlaşma imzalanmasını önerdi. Orta vadede yapay zeka ekonomimize büyük katkılar sağlayabilir ancak büyük bir yıkım da getirebilir.Uzun vadede de partiküllerin insan beyninden daha gelişmiş hesap ve planlar yapacak şekilde organize olmasını engelleyecek hiç bir fizik yasası bulunmuyor. Böyle bir oluşum bizler için büyük bir dönüm noktası olabilir. Elbette bu filmlerdekinden çok daha farklı şekilde gerçekleşebilir. Yapay zeka sürekli kendini geliştirir. Böyle bir teknoloji ekonomik piyasaları kontrol altına alır. İnsan mucitlerden daha fazla keşif yapmaya başlar, insanların anlam bile veremediği silahlar geliştirebilir." dedi.

Stephen Hawking'in bu açıklamaları aklımıza 1984 yılı yapımı bilim-kurgu filmi olan Terminatör 'ü getirdi. Yapay zekaya karşı insanlarda bir korku oluşturan filmde, yapay bir zeka savaş robotları geliştirerek insanlığı yok etmeye çalışıyor.