medya sensin, paylaş!

Soma İçin Dünyadan Taziye Mesajları

Tuba Edman -New York

Soma'daki maden kazası dolayısıyla tüm dünyadan taziye mesajları gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD, İngiltere, Italya, Fransa, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Avustralya, Bosna-Hersek, Kosova ve Hollanda taziye mesajı yayımladı.

Beyaz Saray, Soma'daki maden faciasından dolayı Türk halkına başsağlığı diledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, yaptığı yazılı açıklamada, "200'ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlercesinin mahsur kaldığı Soma'daki kömür madeni patlamasının sonrasında bugün dualarımız ve düşüncelerimiz Türkiye halkıyla" ifadesini kullandı.

İNGİLTERE

İngiltere Başbakanı David Cameron, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Soma'daki maden faciası dolayısıyla taziye mesajı gönderdi.

İngiltere Başbakanlığından edinilen bilgiye göre, Cameron'ın mesajında ülkesinin Soma'daki trajedide hayatını kaybedenlere ve ailelerine başsağlığı dilediği kaydedildi. Dışişleri Bakanı William Hague de resmi Twitter hesabından, "Türk halkına başsağlığı diliyorum. Düşüncelerim bu korkunç faciadan etkilenenlerle birlikte" diye yazdı.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington da, "Türkiye'deki maden faciası haberinden dolayı sarsıldım. Ailelere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Bu arada, Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğu'nda Soma'daki maden faciası dolayısıyla bir taziye defteri açıldı.


GÜNEY Kıbrıs RUM KESİMİ

Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRK) lideri Nikos Anastasiadis, Soma'da meydana gelen maden ocağı faciası nedeniyle yayımladığı mesajında, "Türk hükümetine ve Türk halkına samimi taziyelerini iletti.


FRANSA

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da maden faciasıyla ilgili açıklamasında, durumu "sarsıcı bir trajedi" olarak değerlendirdi. Hollande, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ülke olarak Türkiye'nin yanında olduğu mesajını verirken, Fransa olarak, talep gelmesi durumunda yardıma hazır olduklarını da kaydetti.


Yunanistan

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, facia nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi. AMNA Ajansı'nın haberine göre Samaras, Soma'daki maden faciası nedeniyle Başbakan Erdoğan'a taziyelerini iletti. Samaras, mesajında gerekli olması durumunda Yunanistan'ın yardıma hazır olduğunu belirtti.


AVUSTRALYA

Avustralya Federal Senatosu'nun Türk kökenli senatörü Mehmet Tillem, Federal Senato'da başsağlığı dileklerini içeren bir konuşma yaptı.

Senatör Tillem, "dualarımız ve düşüncelerimiz madenden kurtarılmayı bekleyenler ve yakınları ile birlikte" ifadelerini kullandı.


HOLLANDA

Hollanda Kralı Willem Alexander ve Başbakan Mark Rutte, faciada hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Devlet Enformasyon Dairesi'nden yapılan açıklamada, Kral ve Başbakan Rutte'nin bu kapsamda Cumhurbaşkanı ABDullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdikleri belirtildi. Açıklamada, Kral ve Başbakan'ın patlamada hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına derin taziyelerini ilettiklerine değinildi.

Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ise faciadan dolayı derin üzüntü duyduğunu kaydetti. Yaklaşık 50 yıl önce bir maden kazasında eniştesini kaybettiğine, dolayısıyla bu acının aile yakınları için taşıdığı anlamı bildiğine vurgu yapan Timmermans, Türk hükümetine taziye dileklerini ilettiğini ifade etti.

Bu arada Soma'da yaşanan maden faciasının ardından ilan edilen üç günlük yas nedeniyle Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliğindeki bayrak yarıya indirildi.


BOSNA HERSEK

Türkiye'nin Podgoritsa Büyükelçiliği'nde, Soma'daki maden kazasında hayatını kaybeden işçiler için bayraklar yarıya indirildi ve taziye defteri açıldı.

Bu arada Bosna Hersek'in Mostar kentinde bulunan Başkonsolosluk'ta açılan taziye defterine, vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Çok sayıda Mostarlı'nın başsağlığı dileklerini yazdığı taziye defteri, 16 Mayıs'a kadar açık kalacak.

Mostarlı vatandaşlardan biri, yazdığı mesajda, "Dünyadaki her insanın üzüntüsü benim de üzüntümdür Büyük bir facia, büyük bir acı yaşanmış olsa da, hayatını kaybeden işçilerin, onurlu bir şekilde çalıştıklarını, ailelerine helal ekmek götürdüklerini ve bu şekilde daha iyi bir dünya inşa ettiklerini biliyoruz. Tek tesellimiz budur" ifadelerine yer verdi.


KOSOVA

Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, taziye mesajı gönderdi.

Mesajda, "Manisa'da gerçekleşen facia haberini büyük bir üzüntüyle karşıladık. Kosova hükümeti ve halkı adına, kurbanların ailelerine ve Türk halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Türkiye'de yaşanan bu acı anlarda, kalbimizle ve düşüncelerimizle sizi andığımızı ve yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum" ifadelerine yer verildi.

Kosova Başbakanı Hashim Thaçi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a taziye dileklerini ilettiği bir telgraf gönderdi.


BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

BM Genel Sekreteri Ban da Türkiye'ye taziye dileklerini sundu. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın hayatını kaybedenlerin yakınları ile Türk hükümetine taziyelerini sunduğunu söyledi. Dujarric, Ban Ki-mun'un taziyeye ilişkin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e taziye mektubu göndereceğini de bildirdi. Öte yandan ulusal yas kapsamında, BM binasının karşısındaki Türkevi'nde bulunan Türk bayrağı da yarıya indirildi. New York'ta, hafta sonu düzenlenecek Türk Günü yürüyüşü kapsamında yapılacak bazı etkinlikler de iptal edildi.


İSRAİL

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e taziye mesajı gönderdi. İsrail Cumhurbaşkanlığı basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Peres mesajında, "Manisa'da yaşanan trajik kaza nedeniyle şahsım ve İsrail halkı olarak derin başsağlığı diliyoruz. Hepimiz, masum insanların çalışırken hayatlarını kaybetmeleri haberiyle şoke olduk" ifadesini kullandı.


KAZAKİSTAN

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de Cumhurbaşkanı Gül'e gönderdiği taziye telgrafında faciadan duyduğu derin üzüntüyü dile getirerek, yakınlarını kaybeden ailelere başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar diledi.

KANADA

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, başsağlığı mesajında, Türkiye'de yüzlerce işçinin öldüğü, yaralandığı ve bazılarının da kurtarılmayı beklediği felaket haberini üzüntüyle öğrendiğini belirterek "Bütün Kanada halkı adına, bu kazada yakınlarını kaybeden ailelere en derin üzüntülerimizi ve başsağlığı dileklerimizi iletiyorum. Dualarımız, şu anda madende mahsur kalıp kurtarılmayı bekleyenler için. Türk halkı, bu acılı ve yaslı günlerinde daima düşüncelerimizde olacak" ifadesini kullandı.

PAKİSTAN'DA 1 GÜNLÜK YAS

Pakistan, Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle bir günlük yas ilan etti.

Pakistan Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamada, Başbakan Muhammed Navaz Şerif'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle taziyelerini ilettiği, kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilediği belirtildi.

Pakistan'ın, gerektiği taktirde dost ve kardeş ülke Türkiye'ye her türlü yardımı yapmaya hazır olduğu kaydedilen açıklamada, ülkede 15 Mayıs Perşembe gününün Türk halkı ile dayanışma içinde olduklarını gösterme amacıyla yas ilan edildiği ve bayrakların yarıya indirileceği ifade edildi.

İTALYA

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında, İtalya'nın dost Türk halkı ve kazada hayatını kaybeden madencilerin ailelerinin yanında olduğunu belirterek "İtalyan hükümeti adına, Türkiye’nin batısında dün meydana gelen trajik maden kazasında yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Bu vesileyle Ankara’nın, Avrupa’ya entegrasyonu yolunda hükümetimin verdiği desteği ve yakınlığı yinelemek ve kişisel olarak da iki ülke ilişkilerinin daha da güçlendirilmesine bağlılığımı teyit etmek istiyorum” ifadesini kullandı.

Kaynak: Amerikali Turk