medya sensin, paylaş!

Sivasspor iyi bir görüntü vermiyor...

NECDET BULUZ

Sivasspor, lig öncesi Hollanda’da yaptığı hazırlık maçlarında iyi bir görüntü vermedi. Kırmızı-Beyazlılar haklı olarak taraftarlarını da endişelendirdi. Görebildiğimiz kadarı ile bu takım liglerde sıkıntı yaşayabilir.

Hazırlık maçları için çokları “Bu ölçü değil” diyebilir. Ancak, lige iddialı biçimde hazırlanan bir takım, oynadığı 7 hazırlık maçının 5 tanesini kaybediyor, 2 maçta berabere kalıyorsa bu ölçüdür. Kaldı ki Kırmızı-Beyazlılar 7 maçta kalesinde 13 gol görmüş, rakip filelere de 7 gol atmış.

Teknik Direktör Sergen Yalçın, özellikle genç ve umut veren futbolcular aldı. İleriki zamanda ve takımın oyuncu yeterliliği açısında bu transferlere bir şey demiyoruz. Bu gençlerin takıma ısınmaları, kendilerini bulmaları zaman alacaktır. Ancak, takımın omurgasını da sağlam tutmak, iş yapabilen futbolcuları takıma katmak gerekiyor. Biz takımda bu eksikliği görüyoruz.

Biz, bazı maçları izledik. Sivasspor’da oyun kurucu bir futbolcu yok. Ön libero da şart. Orta sahayı çekip çevirecek ve rakip oyuncuları burada durduracak bir organizasyon da olmalı. Bunun yanında bir ya da iki golcü oyuncunun da takıma kazandırılması gerekiyor. Ancak, Kırmızı-Beyazlıların bu sorunu yıllardır yaşadığının da altını çizmek istiyoruz.

İyi oyun oynamak başka, sonuç almak başkadır. Futbol, bir sonuç alma sanatı olduğuna göre takımı sonuca götürecek oyunculara ihtiyaç vardır.

Bu takım bu hali ile ligde iş görür mü? Bu hali ile zor görüyoruz. Süper Lig’de mücadele edecek diğer takımları da analiz ediyoruz, bazı hazırlık maçlarını izledik, çok güçlü kadrolara sahip takımların var olduğunu gördük. Zor ve mücadele dolu bir lig olacak.

Ligin başlarında sıkıntı çekmemek için gereken transferlerin tamamlanmasını gerekli görüyoruz. Yukarda da ifade ettiğimiz gibi 3-5 kaliteli ve iş görebilecek kapasitede futbolcu transferi hemen yapılmalıdır.

Kalesinde bu kadar gol gören bir takım görüntüsü ister istemez endişe veriyor. Demek ki bazı eksiklikler var. Sivasspor’un eski alışkanlıkları da sürüyor. Sivasspor gibi lige çok iddialı hazırlanan bir takımın bu kadar basit ve hatalı goller yememesi gerekiyor. Bu alışkanlığı ortaya koyan hataların hızla giderilmesi gerekmektedir.

Bir dönemler Kırmızı-Beyazlılar kalelerinde yine çok gol görüyorlardı. Ancak, gol atacak futbolcuları da var ve gol atarak bu açığı kapatabiliyorlardı. Şimdi yenen basit ve hatalı golleri telafi edebilecek ve gol atabilecek ayaklar yok ve bu sıkıntıyı daha da artırabilir.

Kanatlardan etkili, hızlı koşabilen futbolcular var. Bu futbolcuların iyi bir oyun düzeni ile etkili olabilmelerini sağlayacak ve top dağıtabilecek orta saha oyun kurucuna ihtiyaç olduğu da görülüyor.

Demek ki defansın da eksikliklerinin kapatılması gerekiyor.

Orta sahadaki boşluk, rakip oyuncuların rahatlıkla Sivasspor yarı sahasına girmesini sağlıyor. Defans bu nedenle zorlanıyor ve top çıkarmakta da sıkıntı yaşıyor.

Kadroyu geniş tutmak açısında alınan genç ve geleceği parlak oyuncuların Sivasspor’a hemen katkı verebilecek kapasitede ve konumda olmadığını da görüyoruz. Bu futbolcular yedekte faydalı olabilirler. Ancak, takımın ana çatısının güçlü ve deneyimli oyunculardan kurulu olması gerekiyor.

Bir başka dikkatimizi çeken nokta da şu:

Sivasspor, hemen her maçta ilk yarı nedense etkili olamıyor. Dağınık bir oyun tarzı ile sahaya çıkıyor. İkinci yarıda toparlanıyor ve daha etkili oluyor. Geçtiğimiz yıllar içinde de aynı oyun tarzını gördük. Hâlbuki takım sahaya çıktığında ilk yarıda ve ilk dakikalardaki atak futbolu ile sonuca gittiğinde –ki bazı müsabakalarda bunu gördük- sahadan galibiyetle ayrılabiliyor.

Biz Sivasspor’u dış sahalarda daha atak ve başarılı buluyoruz. İç sahada çok kolay alabileceği maçlarda bile zorlanıyor, çoğunu da kaybediyor. Bu konunun da masaya yatırılması gerekmektedir.

Teknik Direktör Sergen Yalçın’ın takımdaki bu sıkıntıları ve eksikleri gördüğünü sanıyoruz. Zaten yaptığı açıklamalarda da “3-5 futbolcu daha alacağız, eksikliklerimizi tamamlayacağız” diyor. Geç kalınmamasını öneriyoruz. Yoksa ilk yarıda büyük hayal kırıklıkları yaşanabilir.

Sergen Yalçın geçen sezon Sivasspor’u alt sırlardan almış, yukarılara taşıma başarısını da göstermiştir. Bunu kesinlikle küçümsemiyoruz. Kırmızı-Beyazlıları çok iyi de motive etmişti. Ancak, bugün koşullar daha değişik. Kulüp yönetimi Sergen Hoca’nın istediklerin yerine getirmiştir. Bugün sevabı ile günahı ile takımın da sorumluluğu Sergen Hoca’nın üzerindedir.

Hiç kuşkusuz beklentiler de büyük oluyor. Sergen Hoca’dan çok daha başarı bekleniyor. Sergen Yalçın’ın da lig bitiminde “Kuracağımız takımla ilk beşi zorlayacağız, hedefimiz büyük” demesi bu beklentiyi daha da artırmaktadır.

Eğer geçen sezonun ilk yarısında yaşanan sıkıntılar bu yıl yaşanmak istenilmiyorsa zaten Kırmızı-Beyazlı takımın eksiklikleri biliniyor bunlar hemen tamamlanmalıdır. Bu konularda Başkan Mecnun Odyakmaz’ın ve yönetim kadrosunun zorluk çıkarmayacağı görüşündeyiz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz