medya sensin, paylaş!

Sevgili Kadınlar Neden Sigara İçtiğinizi Biliyor Musunuz?

İzmir'in Menderes ilcesine bağlı yeni Bulgurca köyü okulu, kadınların sigarayı bırakmaları için Kamu Spotu hazırladı.

You Tube ve sosyal medyada büyük ilgi gören ve profesyonel olarak hazırlananlardan farksız görsellerin yer aldığı Kamu Spotu 'nda kadınlara sigarayı bıraktırmanın yanı sıra öğrencilere sosyal sorumluluk bilinci aşılamak ve farklı meslek gruplarına özendirme amaçlanıyor. İlk defa bir eğitim kurumu tarafından hazırlanan, köy okulu imkanları kullanılarak çekilen ‘Kamu Spotu’nda okul öğrencileri rol aldı.

Bulgurlu İlköğretim Kurumları’nda öğretmenlik yapan ve projeyi hazırlayan öğretmenimiz İlknur Şaşmaz ile proje hakkında konuştuk.

Projenizin ismi nedir ve ne düşünülerek yola çıkılmış bir proje?

Yapmış olduğumuz kamu spotu çalışmasının proje ismi " Benim için ". Bu proje Türkiye'de bir ilk. Kadınlarımızı "neden sigara ictikleri" konusunda bilinçlendirmek adina, öğretmen ve öğrenci işbirliği yaparak milyonlarca kadina sigarayı bıraktirmak için kendi imkanlarimizla hazırladığımız bir Kamu Spotu çalışmasıdır.

Şimdiye kadar hazırlanan kamu spotlarından farkınız nedir?

Bugüne kadar yapilan calışmalarda sigaranin zararlari ve ve bu zararın sonuçlari üzerinde durulmuştur fakat neden kullanıldığı veya kullanılmaya başlanmasının nedenleri konusunda bilgi verilmemiştir.

Yaptığımız çalışmayla kadinlarin sigara içmesinin nasil özendirildiğini ve onlarda nasil bir yanlış algı yaratıldığını anlattık. Biz yapılan manipülasyonu anlatmaya çalıştık. Bu durum sadece sigara için değil yiyecek ve icecekler için de aynıdır. Örneğin fast-food (ayak üstü beslenme) toplumumuzun geleneksel beslenme alıskanlığında değisimler yaratmistir. Bu sağlıksız yiyeceklerle tüketilen gazlı içecekler, dengesiz beslenmeyle birlikte çesitli sağlık sorunlarına yol açmaktadir. Bu konuda Saglik Bakanligi'nin "sağlıklı tabak" uygulamasini cok takdir ettim.

‘’Benim için’’ adlı projenizi nasıl hazırladınız?

Bir kamu spotu calışması yapmayi çok istiyordum. Ülkemizin kanayan yaralarina nasil merhem oluruz diye cok düşündüm. Bana bir soruna eğitimci ve öğrenci gözüyle yaklaşıp, el ele verirsek o sorunu çözmek daha kolay olur gibi geldi. Beni bu konuda tetikleyen şey ögrencilerime hayallerini sorduğumda verdikleri cevaplardı. Onlar ”şofor, fırınci, kasap" olmak istiyorlardı. Bu mesleklerin hiç biri kötü değil. Sofor olmasa ben okuluma gidemem, firinci olmasa ekmek yiyemeyiz. Lakin hepsi o kadar yetenekli ve o kadar zekiler ki onların hedeflerini daha yüksek tutmalarını istiyordum. Kendilerini geleceğin bilim insani, geleceğin öğretmeni, sporcusu, muhendisi, hakimi olarak düşlemelerini istedim ve onları buna özendirmeye çalıştım. Sanirim bu konuda basarili da olduk.

Projenizin hedefleri nelerdir?

1-Öğrencilerimize sosyal sorumluluk bilinci asilamak.

2-Diger eğitim kurumlarına ülkemizin sorunlarini ele alan kamu spotu calışması yapmalari icin örnek olmak.

3-Egitim kurumlarımızda kurum içi çalişmaları özendirmek, birlik ve beraberlik duygusunu aşılamak.

4-Öğrencilerimizi çeşitli meskek gruplarina özendirmek.

5-Bu projede sınıflarda ve okulumuzda tutum ve davranislari iyi olan öğrencilerimize yer vererek, öğrencilerimizi derslerinde ve okul içindeki davranışlarında örnek öğrenci olmaya özendirmek.

Son olarak bizlere bu başarılı projeniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Hic kimse ama hic kimse basariyi tek basina yakalayamaz. Basari ekip isidir. Bu projeyi hazırlamamda yardımcı olan ve destek vererek bunu başarılı bir ekip çalışması haline getirenlerle birlikte güzel bir iş başardığımız için mutluyum.

Köy okulumuzdaki huzurlu ortamımızda el birliğiyle, gönül vererek, ekip halinde elde ettiğimiz bu başari her zaman güler yüzüyle bizlere hizmet eden hizmet personeli arkadaşlarımındir. Bu başari okulumuzda canla başla çalişan, öğrencileri kendi çocuklari gibi görüp onlara anne ve baba şevkatiyle yaklaşan öğretmen arkadaslarımındir, okulumuzda huzurlu bir calisma ortami sağlayan idari kadromuzundur ve tabii ki küçücük yürekleriyle büyük isler başaran ögrencilerimindir.

Okulumuza ziyarete geldiklerinde bizlerden güler yüzlerini eksik etmeyen Şube Müdürümüz sayın Vedat Aydın’a, projemize destek olan ve vizyonuyla bizi calişmaya daha cok teşvik eden, bize yol gösteren Menderes Kaymakam'ı sayın Tahsin Kurtbeyoğlu'na, emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlarıma ve okul müdürümüz sayın Murat Demirciye ne kadar teşekkür etsem azdır. Basarılı çalışmalarıyla bize ilham veren Sağlık Bakanlığı'na da teşekkürü bir borç bilirim.

Röportaj : Ayşegül Ayanoğlu

@thelondonergirl