medya sensin, paylaş!

Sentetik Elmas Üretimi (Bilinmeyen Hazine)

Sentetik elmas üretimi, yakın zamana kadar Türkiye'de bilinmeyen bir iş koluydu.

Suiza Diamonds firması Türkiye'nin ilk sentetik elmas üretim tesisini kurmak için Kasım ayında çalışmalara başladı. Firmadan yapılan açıklamada, tesisin 2018 yılının ikinci yarısından itibaren faaliyete geçmesinin planlandığı ve sentetik elmasın gerçek bir elmastan atomik yapı ve görünüş olarak hiçbir farkının olmadığı, karat birim fiyatının da ortalama 10.000 dolar civarında olduğu belirtildi.

Piyasada sentetik elmasın, kübik zirkon, kübik mozanit ve cam türevleriyle aynı perspektifte değerlendirildiğini, bu tür ürünlerin sentetik elmasla hiçbir ilgisinin bulunmadığını dile getiren firma yetkilisi, 1 adet makineyle bile ayda 20 karat civarında yüksek değerli üretim yapılabildiğini, renk skalasının da D ve H renk aralığında olduğunu söyledi.

Son derece kârli bir iş kolu olan sentetik elmas üretimi, doğal elmas madenciliğinde olduğu gibi doğaya ve ekosisteme hiçbir zarar vermiyor. Firma, sektöre yatırım yapmak isteyen girişimcilere, teknik destek, makine ve ham madde temini gibi konularda danışmanlık hizmetleri de veriyor.

bu konuda daha fazla