medya sensin, paylaş!

Senetle Araba Alınır Mı?

Araba almak bir çok insanın arzusu ve isteğidir. Araba almaya karar veren bir kişi ya nakit olarak ödeme yapacaktır ya da banka kredisi kullanarak. Ülkemizde son zamanlarda kişilerin kredi notları düşmeye başladı. Bunun en önemli sebebi zamanında ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları. Özellikle sıfır araba almak isteyen kişilerin kredi notlarının düşük olması baş vurularının reddedilmesine yol açmakta. Peki sıfır araba dahi almakta zorlanan bu kişiler 2. el araba yı nasıl alacaklar. Bu sorunun cevabı basit galeriden senetle araba almak tan geçiyor.

Senetle Araba

Eğer ki araba ihtiyacınız doğdu ve araba almaya karar verdiniz. Sıfır bir araç almak için bankanın önceden belirlemiş olduğu kriterlere mutlak surette uymalısınız. Banka öncelikle üzerinize kredi var mı, kredi ödemelerinde aksama var mı, geliriniz almak istediğiniz arabaya uygun mu gibi soruların karşılığını sizin backraund'unuzda bulabiliyorsa size kredi verecektir. Bu kriterlere uymuyorsanız banka size kredi vermekten kaçınır. Ülkemizde banka kredisiyle araba almak isteyenler genelde bir araba sahibi olmak adına yapıyor. Bankanın şartlarına uymayan kişiler ise daha farklı yollar denemektedirler. Bunların en başta geleni senetle araba alma işlemidir. Galeriden senetle araba alma ya karar verdiniz ne yapmalısınız. Sizlere tavsiyemiz bildiğiniz ve ya tanıdığınız bir galeriden senetle araba alma nız olacaktır. Güvenmediğiniz, adını hiç duymadığınız, geçmişte sorunlar yaşamış ya da yeni açılmış bir galeriden senetle araba alma nızı tavsiye etmiyoruz. Aksi taktirde sizlerin hoşun gitmeyecek tatsız olaylarla karşılaşabilir siniz. Galeriden senetle araba almaya karar verdiniz ve bir galeriye gittiniz. Tabi ki galeri sahibi size hoş geldiniz size senetle bir araba verelim demeyecektir. Galerilerde kendini garanti altına almak isteyecektir. Öncelikle sizin Findex'ten kredi notunuzu kontrol edeceklerdir. Kredi notunuz düşükse sizden daha farklı gelir yöntemleri isteyebilirler. Ya da bir kefil olabilir. Eğer ki galeri sahibini ikna ederseniz size senetle araba satacaktır. Hepsi bu kadar mı elbette değil. Senetleri size imzalattıktan sonra aracınıza ipotek koyulacaktır. Senet ödemeleriniz bittikten sonra bu ipoteği kaldırabilir siniz. Önemli bir nokta senet ödemelerinizi mutlaka banka aracılığı ile yapın; çünkü ödeme yapıldığına dair elinizde sağlam kanıtlarınız olsun.

Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır?

Peşinatsız senetle araba nasıl alınır isterseniz sırasıyla ele alalım. Bu sayede izlenmesi gereken yol hakkında bilgi sahibi olalım.

 • Yapmanız gereken ilk iş senetle araba alma ya karar verdiğinizde satış işlemini aynı zamanda senle yapan bir galeri bulmak olacaktır.
 • Galeriyi bulmuşsanız eğer ki bir kısmını peşin ödemek isterseniz satıcı ile bu konuyu karara bağlayınız. Bu tür satışlarda peşinat oranı bankalardaki gibi sabit değildir. Değişkenlik gösterir. Bir miktar peşinatınız varsa pazarlığı iyi yapınız.
 • Senetle araba satan galeriler genelde kredi çekme işlemini kendi üzerinden yapar ve size senetleri imzalatır. Kredi kullanmayan güçlü bünye ye sahip galeriler nakit işini kendi bünyesinden ayarlar.
 • Galeri sahibi sizin adınıza bankadan kredi çektiğinde aldığı faiz oranıyla size uygulayacağı faiz oranı aynı olmayacaktır. Senetle araba satışı yapan galeriler genelde %2 oranında ekstra faiz uygular. Galericiler için bu işin cazip olmasının nedeni ise hem araçlarını iyi fiyata satmak hemde artı %2 komisyonu cebe indirmektir. Senetle araba almak isteyenlerin hem pazarlık aşamasında elleri zayıf olacak hemde ekstra %2 faiz uygulayacak. Galericiler için bu olay bulunmaz bir nimet.
 • Araç satıcısı sizin adınıza çektiği kredi ve faiz oranını tek kalemde gösteren tek bir senet hazırlayacaktır. Senetin altına imzayı attığınız anda siz bankaya değil araç sahibine borçlanmış olacaksınız.
 • Diyelim ki aracı beğendiniz senetle almak istiyorsunuz peki yanınızda ne kadar nakit olmalı? Bunun cevabı basit. Cebinizde ortalama 270 TL noter masrafı için, bir de rehin masrafları için 170 TL bulunması sizi araç sahibi yapacaktır.

Sizlere senetle araba alma hakkında aşamalı olarak nasıl yapılacağı hakkında bilgi verdik. Artın senetle araba almak sizin tercihinize kalmış.

Senetle Araba Alımında Yaşanabilecek Olumsuzluklar

 • Öncelikle araba almanın ilk kuralı; İleride size fazla masraf çıkarmayacak bir araba almamaktır. Arabalardan anlıyorsanız ne ala, fakat arabadan hiç anlamıyorsanız mutlaka bir ustayla gidin ve arabayı kontrol ettirin. Diğer bir seçenekte 2. el araçların hasar kaydını sorgula TRİMMER '' 5664 '' numaraya aracın plakası ya da şasi numarası nı mesaj olarak atmaktır. Bedeli 4 TL olup tüm kayıtlı kazaları ve ne kadar masraf yapıldığını listeler. Peki araç sahibi kaza yapmış ve bunu trafiğe bildirmemişse ne yapmalıyız? Araçlar kaza yaptığında tutanak tutulup gerekli sigorta şirketlerine verilmezse hasar kayıtları TRİMMER'de görünmeyecektir. Bu nedenle yakın bir yerde araç kontrol sistemi varsa aracınızı belirli bir ücret karşılığında ekspertis çıktısı alabilirsiniz. Bu sayede aracın durumu hakkında çok fazla bilgiye sahip olursunuz.
 • Senetle araba aldığınızda bankadan daha yüksek bir faiz oranına maruz kalacağınız kesin. Senetle araba satanlar genelde tefeci mantığıyla çalışırlar. Bazen bankalardan daha acımasız olabilirler.
 • Senetle araç aldığınızda tek senet imzalamamaya gayret edin. Mümkünse her ay için ayrı senet yaptırın. Diyelim ki ödemelerinizi yarıya kadar kesintisiz yaptınız. Olumsuz bir durum oldu ve 2-3 taksit ödeyeme diniz. Şundan emin olabilirsiniz ki galeri anında sizi tek senet üzerinden bütün borca karşılık sizi avukata verecektir. Böyle bir hataya düşmeyin ve her ay için mutlaka ayrı senet düzenleyin.
 • Senetle araba satışı yapan galeriler sattığı her araç için ipotek koydurur. Borcunuzu ödeyemediğiniz de hem sizi yüksek faizle bağlamış olurlar hem de aracınızı ipotekli olduğu için satamaz ve borcunuzu kapatamazsınız. Bu şekilde tam bir çıkmaz içerisine girersiniz.
 • Son olarak söyleyeceğimiz şey araç sahibi olmak masraflı bir iştir. En basitinden araçların yıllık sigortası bile 1000 TL civarında. Bunun vergisi, yakıt masrafı ve bakımlarıda üzerine binince araç sahibi olmak ülkemizde lüks sınıfına giriyor. Size tavsiyemiz arabaya çok acil ihtiyacınız varsa senetle araba alın aksi taktirde bu tür işlerden uzak durmaya bakın. Çünkü hayatın ilerde ne getireceği belli olmaz.

Senetle Araba Satan Galerilere Güvenilir mi?

Senetle araba alma karşılıklı güvenin doğurduğu bir sonuçtur. Bu tür alış verişlerde iki tarafın birbirine olan güveni çok önemlidir. Normal olarak senetle araba satan galeriler satış yaparken alıcının kendilerine güven vermesini ister. Bu şart gerçekleşmediği taktirde galeri zaten aracını satmayacaktır. Aynı zamanda düzenlenen tek senede ait borç kapanmadıkça araç üzerindeki ipotek kalkmayacak ve siz borcunuzu ödemiş sayılmayacak sınız.

Senedinizin vadesi geldiği halde hala ödenmemiş taksidiniz varsa senet avukata verilebilir. Tek senet düzenlendiği için önceki ödemeleriniz dikkate alınmayıp aracınızı teslim etmek zorunda kalabilir siniz. Senetle araba alırken bir kez daha düşünün derim.

Senetle Araba Satışı Yapan Galeriler

Senetle araba veren galeriler adı altın düzenlenmiş bir liste bulmak çok zor. Galericilerin büyük bir kısmı senetle araba satıyor demek daha mantıklı olur. Eğer sizin borcunuzu ödeyebileceğinize kanaat getirmişse galeri sahibi aracını size satar. Artık kredi notlarının FİNDEX üzerinden kontrolü başladığından beri galericilerde bu sistemi kullanmaya başladı. Yani kredi notunuzu galericilerde artık bilecek.

Gürcistan'dan araba getirmek hakkında her şey başlıklı yazımızı mutlaka okuyunuz.

Engelli raporuyla nasıl araba alınır başlıklı yazımızı mutlaka okuyunuz.