medya sensin, paylaş!

Seçim sonuçlarının düşündürdükleri...

NECDET BULUZ


1 Kasım seçimlerini AK Parti % 49,4 oy alarak kazandı. Hayırlı uğurlu olsun. Halkın iradesinin sandığa yansıması ile gerçekleşen bu seçimi kabul etmek ve bundan sonra önümüze bakmak durumundayız. Milletin seçimini doğru yaptığına inanıyoruz.

5 ay önce 7 Haziran seçimlerinde % 40,8 olan oyunu, 1 Kasım seçimlerinde % 49,4’e taşımayı başaran AK Parti, bu oy oranı ile muhalefet partilerini de, anketçileri de şaşırmış oldu. Burada en önemlisi, muhalefetin bundan sonra şapkalarını önlerine koyup, nerede hata yaptıklarını araştırmaları ve neden başarılı olamadıklarını araştırmaları gerekiyor.

Seçmen, bu seçimde önemli mesajlar da verdi.

Öncelikle “istikrar” denildi. 7 Haziran seçimlerinde ortaya konulan tablonun muhalefetçe iyi okunmadığına kanaat getirerek, bu kez tek partinin iktidarını “istikrar” yönünden onaylamış oldu. Saygı duymak gerekiyor.

Son yıllarda Suriye başta olmak üzere, bölgemizdeki tehlikenin ancak güçlü ve tek parti iktidarı ile atlatılabileceği inancının güçlendiğini gördük. Çünkü millet “Irak gibi, Suriye gibi olmak istemiyoruz” endişesi ve korkusuna kapılmıştı.

Ekonomik yönden kötüye gidişin de yine güçlü ve tek parti iktidarı ile aşılabileceği görüşünün ağırlık kazandığını gördük. Çoğu yerde emekliler ” Ekonomi kötüye giderse emekli maaşlarımızı bile alamayacak duruma düşebiliriz ” endişesi içinde olduklarını seslendirdiler . “Muhtaç aylığı” alanlar artık bu paralardan da olabileceklerini düşündüler. İşleri durma noktasına gelen işletmeler ve esnaf, çıkış arayışlarını güçlü ve tek parti iktidarında gördüklerini verdikleri oylarla gösterdiler.

Seçim sonrası en çok merak edilen konu “Piyasalar nasıl tepki verecek?” sorusunda kilitlenmişti.

Türk Lirası, AK Parti'nin bu yıl içinde yapılan ikinci seçimlerde tek başına hükümet kurmaya yetecek oyu almasının ardından dev coşku yaşıyor. Dolar 2.77'ye kadar çekilirken, Borsa İstabul 100 endeksi ise (BIST 100) güne yüzde 5.35 yükselişle 83.653 puandan başladı.


1 Kasım Genel Seçimleri'nden AK Parti'nin tek başına iktidar kuracak çoğunluğa ulaşmasının ardından cuma günü kapanışta 2.91 seviyesinde bulunan dolar/TL adeta çakıldı. Dolar/TL 2,77'ye kadar geriledi.

Şimdi, AK Parti’nin tek başına iktidar oluşunu kucaklamasının nedenlerine göz atalım:

Muhalefetin bir araya gelip, güçlü bir koalisyon hükümeti kuramayacağı 7 Haziran seçimleri sonunda görüldü. Bu parçalanma ülkenin daha da kötüye gitmesi anlamına geldiği için, seçmen burada “dur” demek noktasına geldi.

Terörün tırmanışa geçmesi, Türkiye’nin de Irak ve Suriye gibi olmasından duyulan endişe AK Parti oylarındaki artışın bir başka nedeni ile görülmelidir.

Başbakan Davutoğlu’nın 7 Haziran seçim sonuçlarından “Gerekli dersleri çıkardık, milletimizin istediği doğrultuda hareket edeceğiz” demesi ve 78 milyonu kucaklayacakları mesajı seçim sonuçlarında etkili oldu.

Ekonomideki kötü gidiş, Dolar’daki yükseliş ve ekonomideki bu durumun 1 Kasım seçim sonuçlarına göre kilitlenmiş olması da etkili olan diğer bir konu olarak değerlendirilmelidir. Kaldı ki, AK Parti vaatleri içinde asgari ücret ile emekli maaşlarının yükseltilmesi, esnafa karşılıksız kredi, gençlere burs ve çeyiz paraları gibi seçmeni memnun edecek hizmet akışı da yer alıyor.

Seçmen, 7 Haziran sonunda “AK Partisiz bir hükümet Formülü ”nün olmadığını gördü. Parçalı-bölük pörçük bir koalisyon yerine tek başına AK Parti iktidarına bu nedenle kucak açtı. Çıkan sonuçlardan da bunları açık biçimde görebilmekteyiz.

Biz, her zaman şunu söyledik: Türkiye’de bir hükümet sorunu değil, muhalefet sorunu var. 1 Kasım seçim sonuçları bir muhalefet sorunun var olduğunu da ortaya koydu. Bugün, AK Parti, güçlü biçimde tek başına iktidar olduysa bunda muhalefetin yetersizliğinin de çok önemli bir rolü vardır.

CHP, hiçbir zaman seçmenine güven vermedi. % 25 oy oranını artıramadı ve çakıldı kaldı. Bunda seçmenin CHP’nin iktidar olamayacağına olan inancının da rol oynadığını görüyoruz. Hâlbuki CHP’nin tabanının dışında oy alması gerekiyor, yıllardır bunu başaramadılar.

MHP’de parti içi sorunların giderek artması, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin 7 Haziran seçim sonuçlarından sonraki tavrı ve tutumu, bu partinin çakılmasında en büyük etkenlerden biridir. MHP’ye oy verenler “Oyum çöpe gidecek” görüşü ile yeniden AK Parti’yi tercih ettiler. 7 Haziran seçimlerinden sonraki 5 aylık dönem içinde 2 milyon seçmenin MHP’yi terk etmesi mutlaka sorgulanmalı ve çözüm yolları da aranmalıdır.

PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin 7 Haziran’daki oy patlamasının terör örgütü PKK’yı ürküttüğünü ve Güneydoğu’nun yeniden savaş alanına çevrilmesinde HDP’nin oy yitirmesine neden olduğunu gördük. HDP’li yöneticilerin PKK ile aralarına kesin olarak mesafe koymamalarında da oy kayıplarına uğramaları etkili oldu. Daha önce HDP’ ye çeşitli kesimlerden destek veren oylar da geri çekilince sonuç böyle oldu.

Seçim sonuçları ile ilgili düşüncelerimizi, görüşlerimizi ve eleştirilerimizi sürdüreceğiz. Özellikle muhalefet partilerinin durumunu masaya yatırıp, bundan sonra nasıl bir yol haritası izlenmesi konusundaki görüşlerimizi de sizlerle paylaşacağız.

Seçim sonuçlarının milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz