medya sensin, paylaş!

SAVAŞ ÇIĞLIKLARI ATILAN ŞU DÖNEMDE DERS ALINACAK BİR FİLM .. " Mandariinid "


Savaş çığlıkları atılan dönemlerde bazı filmler ders niteliğinde aydınlatır bizi. Özellikle Kore sinemasının barışçı filmlerinden “ Joint Secture Area ” en ilham verici filmlerin başında geliyor. 2013 yapımı bu filmimiz de yüreklerinize hitap edecek ve gözü vahşetle kör olmuşlara mantıklı düşünme şansı verecektir.

90’lı yıllarda Abhazya’daki savaş halinin minimalist bir bakış açısıyla işlendiği film, sadeliği ile diğer savaş karşıtı filmlerden farklılık gösteriyor. Bol kanlı ve patlamalı versiyonlarından esinti göremeyeceğiniz bir savaş filmi. Yönetmen Urushadze 4 kişinin hayatı üzerinden savaşın gereksizliğini olabildiğince net hatlarıyla vurgulamıştır. Savaşın ezip geçeceği evinden ve topraklarından kopamayan Estonya’lı “Ivo” nun vicdani hakemliğinde, Çeçen ve Gürcü 2 düşman askerin hayatı ve savaşın anlamsızlığını sorgulamasına şahitlik ediyoruz film boyunca.

Oyunculukların zayıf kalması filmin vermek istediklerini etkilemiyor. Yaşadığı toprakları terk etmemek için kendisini o topraklara bağlı tutacak bir bahane yaratan, filmdeki vicdan unsurunun temsilcisi olan “ Ivo ” ve arkadaşı Margus herkesce zararsız görülen iki kişidir. Yakınlarında süren savaşın taraflarının da uğrak noktasıdır yaşadıkları mandalin bahçeleri arasındaki evleri. Savaşın kanlı yüzü de onlara ulaşmak üzeredir. Bu kısa dönemde savaşın iki tarafının temsilcileri ile birlikte insani öğelerin ve nefretin çatışmasına şahit edecekler bizi.

Din, ırk, öfke, özlem, sevgi ve aile kavramlarının kesitler halinde peş peşe önümüze sunulduğu film aynı zamanda aldığı ödüller ile de adından oldukça söz ettirdi. Özellikle uluslararası film festivallerinde çarpıcı etki gösterdiğini söyleyebiliriz. Filmimiz ülkemizde de etkisini yaşadığımız, ortadoğudaki dramlara şahitlik ettiğimiz şu dönemde mutlaka izlenmesi gereken filmler arasındadır. İyi seyirler..