medya sensin, paylaş!

Buyrun burdan yakın! BU DA İZLEDİĞİ OYUNU ANLAMAYAN VATANDAŞIN SANSÜRÜ

Uludağ Üniversitesi Oyuncuları bugün Bursa'nın çeşitli yerlerinde Soma'daki katliamı anlatan ''Kader'' adlı bir sokak oyunu sergilediler.Maden işçilerinin yaşadıkları zorlukları, çektikleri acıları anlatmaya çalıştıkları oyun, birçok izleyici tarafından ilgiyle karşılandı.Topluluk, Görükle'de sergiledikleri oyunda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmazken ne yazık ki Şehreküstü'nde oyuna başlayamadan bitirmek zorunda kaldı. Oyunda, işveren rolündeki oyuncunun gülmesini, oynayanların eğlenmesi olarak algılayan bir vatandaş, gruba hakaretler yağdırarak oyuncuların üzerine yürüdü ve oyunun sergilenmesine engel oldu. ''Bizim acımız büyük, siz burada tiyatro yapıyorsunuz, gülüyorsunuz'' diyen saldırganın, tiyatronun sadece insanları güldürmeye yarayan bir araç olduğunu sanmasında toplumun tiyatro algısını belirleyen etkenlerin rolü çok büyük.

Toplumumuzda son yıllarda TV programları nedeniyle yaratılan tiyatro algısı sadece gülme odaklı. İnsanlar 'tiyatro' dendiğinde her zaman gülünecek şeyler olduğu kanısında. Oysa insanlık var olduğundan bu yana her ruh halinin dilidir tiyatro.

Soma'da yüzlerce madenci diri diri toprağa gömülürken, dertlerini sanat ile anlatma çabasında olan bu genç ve duyarlı insanların yanında olmak yerine, karşısında duran herkes vicdanına sağır demektir.