medya sensin, paylaş!

Sağlıklı ve Keyifli Ürünlerle Kendinizi Ödüllendirin

Kilo kontrolü önemli bir sağlık endişesi olduğundan beri, yenilikçi üreticilerden tüketicilerin iştahları ile kalori alımı ve kan şekeri kontrolü dengelerini sağlayabilmeleri için seçenekler sunmaları bekleniyor. Nielsen’in güncel bir raporunda şu ifadeler yer alıyor: “Dünya çapında ankete katılanların %49’u kendini aşırı kilolu olarak görüyor ve %50’si aktif olarak kilo vermeye çalışıyor. [i] ” BENEO’nun tüketici araştırması bu bulguları doğruluyor ve tüketicilerin yağ ve şeker alımını giderek daha çok azalttıklarını gösteriyor (sırasıyla %61 ve %60 oranlarında [ii] ).

Etkili kilo kontrolünde her kalori önemlidir ve doğru bileşenlerle formülasyonları yeniden düzenlemek sağlıklı kiloya ulaşmaya çabalayan Avrupalı tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için en kolay yoldur. BENEO geçtiğimiz günlerde FiE 2015 fuarında (Avrupa Gıda Bileşenleri Fuarı) bileşenlerinin, geliştirilmiş besinsel profili olan, tat, kremamsılık, kıvam ve damak tadı taleplerini karşılayan, lezzetli ürünlerin yaratılmasına nasıl yardımcı olabileceğini gösterdi. Araştırmalarını derinleştiren BENEO-Technology Center (BENEO Teknoloji Merkezi), genellikle yiyeceklerdeki şeker ve/veya yağ içeriğinin azaltılması ile ilişkili olarak BENEO’nun fonksiyonel bileşenlerinin çok yönlü potansiyelini ortaya koyan çeşitli ürün konseptleri yaratmak için teknik zorlukları yenme konusunda ustalaştı.

Sağlıklı, keyif veren şekerleme ve pastalar

Bu yıl Paris’teki FiE’deki ürün konseptleri, BENEO’nun sağlıklı zevkler temasını ortaya koyan çeşitli şekerleme ve pasta lezzetlerini içeriyordu. Konseptler arasında BENEO’nun yeni nesil şekeri Palatinose™ (izomaltuloz) içeren düşük glisemikli çikolatalı mus ve BENEO’nun pirinç nişastası Remy DR içeren yağı azaltılmış çikolata dolgulu kurabiyeler yer aldı.

Önde gelen bilim insanlarına göre [iii] düşük glisemikli beslenmenin kilo kontrolüne yardımcı olma potansiyeline sahip olduğuna dair artan kanıtlar mevcut. Bu alanda gerçekleştirilen geniş bilimsel çalışmalar doğrultusunda, BENEO hindiba kökü lifleri Orafti ® Oligofruktoz ve İnülin bileşenlerinin kan şekerini düşürücü özellikleri için olumlu EFSA görüşü, ayrıca Palatinose™ (isomaltuloz) ve ISOMALT bileşenleri için Avrupa Sağlık Beyanı onaylıdır. Bunlara ek olarak güncel bilimsel araştırma, BENEO’nun hindiba kökü liflerinin her yaştaki tüketicinin uzun vadede doğal olarak daha az yemesine yardımcı olduğunu doğruladı. Palatinose™‘un, enerji metabolizmasında yağ oksidasyonunun daha iyi olmasını desteklediği, vücut kompozisyonu ve kilo kontrolü için potansiyel olarak fayda sağladığı klinik deneylerle kanıtlanmıştır. BENEO’nun bilimsel olarak kanıtlanmış bileşenleri, etkili kilo kontrolünün desteklenmesi için Avrupalı tüketicilerden gelen talebin karşılanması adına gıda üreticilerine heyecan verici pazar fırsatları sunuyor.

BENEO Yönetim Kurulu Üyesi Dominique Speleers şöyle diyor: “Kilo kontrolü dünya çapındaki tüketiciler için önemli bir endişe ve yüksek kalorili yiyeceklere duyulan ilgi sağlıklı bir kiloya ulaşmayı daha da zorlaştırıyor. Ancak artık sağlıklı ama keyif veren seçenekler için ürün formülasyonları geliştirme zamanı. BENEO, sağlıklı besin profili, harika tadı ve yapısı olan, etkinliği kanıtlanmış ürün konseptleri sunmak için doğru doğal bileşenlere, reçetelere ve uzmanlığa sahip. Kilolarını kontrol altına almak isteyen tüketiciler için var olan ürünleri yeniden formüle etmek ya da yenilerini yaratmaya başlamayı düşünmek için bundan daha bir zaman olamaz.”


[i] Kaynak: ‘We Are What We Eat’, Nielsen’in Dünya Sağlık ve İyi Hissetme Araştırması (Global Health and Wellness Survey), Ocak 2015.

[ii] Kaynak: BENEO, lif konusundaki algılarla ilgili tüketici araştırmasını beş Avrupa ülkesinde yürüttü (Birleşik Krallık, İspanya, Almanya, Fransa ve Polonya). Araştırma, bir tüketici araştırması ajansı olan, Belçika, Hollanda, Birleşik Krallık ve ABD’de ofisleri bulunan Insites tarafından 2012/13 yıllarında gerçekleştirildi.

[iii] Kaynak: http://www.nutrition-foundation.it/notizie/GLYCEMIC-INDEX--GLYCEMIC-LOAD-AND-GLYCEMIC-RESPONSE--AN-INTERNATIONAL-SCIENTIFIC-CONSENSUS-SUMMIT.aspx