medya sensin, paylaş!

Rojava'daki Katliam İçin Batman'da Eylem ve Basın Açıklaması

Batman Emek ve Demokrasi Platformu'nun çağrısı üzerine, 31 Mayıs 2014 Cumartesi günü, 17:00'da Batman Yılmaz Güney Sineması önünde toplanan aktivistler, AKP iktidarının desteklediği Irak ve Şam İslam Devleti adlı terör örgütünün Rojava'da gerçekleştirdiği katliamla ilgili basın açıklamasının ardından oturma eylemi yaptı. Etrafta üniformalı polis yoktu ve herhangi bir müdahele ya da engellemeyle karşılaşılmadı. Anayasal barışçıl gösteri hakkını kullanan grup kısa süre sonra dağıldı. Basın açıklaması ise şöyleydi:

BASINA VE KAMUOYUNA

ROJAVA'DA KATLİAM VAR. SESSİZ KALMA;

Kürtlerin cenazesi; Lice'de annesinin eteğinde, Roboski'de katır sırtında, Rojava'da kamyon kasasında...

"Kürt çocuklarının kaçırıldığı" iddiaları üzerinden "gözyaşı döken" AKP, Cemaat ve anakım medya, önceki gün Rojava'da onlarca çocuğun öldürülmesini haber olarak bile görmedi. Gerillaya katılan Kürt çocukları üzerinden özel savaş yürüten Erdoğan ve AKP'nin desteklediği IŞİD çetesi, alçakça bir çocuk katliamı gerçekleştirdi. Hükümetin MİT'e ait TIR'larla silah gönderdiği, sınırlarını açtığı IŞİD, birçok köye saldırdı.

Geçtiğimiz günlerde Rojava'dan Türkiye'ye geçmek isteyen kadın ve çocukların üzerine sınırda askerler tarafından ateş açılmasının, iki kadının öldürülmesinin ve çocukların yaralanmasının acısını yaşarken; şimdi de Türkiye'den destek alan çetelerin Suriye'de ve Rojava'da Kürtlere, Hıristiyanlara, Alevilere ve Araplara yönelik katliamı hepimizi derinden üzdü ve öfkelendirdi...

Rojava'nın Serêkaniye bölgesinde IŞİD tarafından gerçekleştirilen katliamda çoğu çocuk ve kadın olmak üzere en az 30 sivil öldürüldü. Kaçırılan 200 sivilden henüz bir haber alınmış değil. Rojava'da sivil halka yönelik gerçekleşen bu katliamı kınıyor ve lanetliyoruz.

Cem evinde vurulan Uğur'u görmen için Alevi, Rojava'da katledilen bebekleri görmek için Kürt olmana gerek yok. İnsan ol YETER. Bu zulme sessiz kalan da en az katliamı yapan kadar alçaktır.

Bu katliamda hayatarını kaybedenlerin ailelerine ve Rojava halklarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Bu saldırılara karşı direnenleri, insan hakları, adalet, eşitlik ve demokrasi için mücadele edenleri saygıyla selamlarken, kendilerine en sıcak dayanışma duygulrımızı da iletiyoruz.

Bu, El-Kaide türevi çetelerin halka yönelik insanlık dışı ilk saldırısı değil. Bu katliam sebebiyle üzgün ve öfkeliyiz. Üzgünüz çünkü, başta çocuklar olmak üzere siviller öldürülmeye devam ediyor. Öfkeliyiz çünkü, bu vahşette, yaşadığımız ülkenin hükümeti yani, AKP iktidarı da siyasi sorumluluk sahibidir. Çünkü bu saldırı da, Türkiye tarafından daha önce dolaylı olarak desteklenen IŞİD tarafından gerçekleştirilmiştir.

AKP iktidarına, IŞİD ve benzeri unsurlara dolaylı ya da dolaysız destek vermekten vazgeçmesi konusunda bir kez daha çağrı yapıyoruz. AKP Hükümeti bugüne kadar uyguladığı, insanların ölümüne yol açan ve Rojava'da yaşayan halkları düşman gibi gören politikasından vazgeçmeli, sınırları insani yardımlara ve sivil geçişlere açmalı ve Rojava'da gelişen demokratik yönetim modelini kendisine örnek almalıdır.

Hükümete buradan bir kez daha sesleniyoruz: IŞİD ve El-Kaide türevi benzer unsurların Türkiye'de yuvalanmasına, lojistik destek alarak ve sınırlardan geçerek Suriye ve Rojava'da başta Kürt halkı olmak üzere insanları katletmesine daha fazla destek olmayın, göz yummayın. En az bu katliamı yapanlar kadar gözümüzde suç ortağısınız.

Kamuoyunun bilgisine sunulur. 31.05.2014

Batman Emek ve Demokrasi Platformu