medya sensin, paylaş!

REHBER KÖPEKLER İÇİN BALO DÜZENLENİYOR

REHBER KÖPEKLER İÇİN BALO DÜZENLENİYOR


Rehber köpekler görme engellilerin sosyalleşmelerine yardımcı oluyor.

Avrupa’da yaygın olarak kullanılan, görme engellilerin hayatlarını kolaylaştıran rehber köpekler, artık ülkemizde de görme engellilerin yol arkadaşı olacak. Türkiye’de bu amaçla kurulan Rehber Köpekler Derneği, faaliyetleri ile ilgili farkındalığı yaygınlaştırmak amacıyla 26 Kasım gecesi bir “Sonbahar Balosu” düzenliyor. İstanbul Marriott Hotel Şişli’nin ev sahipliğindeki Balo’ya iş, cemiyet, siyaset ve diplomasi çevrelerinden konuklar katılacak.

Türkiye’de bu alandaki ilk adımı atan Rehber Köpekler Derneği’nin çalışmalarına, Birleşik Krallık Büyükelçisi Richard Moore ve eşi Maggie Moore yakından destek veriyor. Marriott zincirinin mottosu olan “Spirit to Serve” yani “Hizmet Ruhu” prensibiyle sosyal sorumluluk projelerine destek veren Marriott Türkiye Otelleri, bu anlayışla Rehber Köpekler Derneği Balosu’na, İstanbul Marriott Hotel Şişli’de ev sahipliği yapıyor.

Dernek Başkanı Avukat Nurdeniz Tunçer, “Görme engellilerin sosyalleşmelerine rehber köpeklerin yardımıyla daha fazla olanak sağlayamaya çalışıyoruz. Bu özel eğitimli köpekler, görme engellileri yönlendirerek hareket kabiliyetlerinin artmasına ve rahatça dolaşarak gündelik ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı oluyorlar. Bu sistemle ilgili kamuoyunda farkındalık ne kadar yaygın olursa, o kadar fazla engellinin rehber köpeklerden ücretsiz yararlanmasına imkan sağlamış olacağız.” diyor. Balo ile ilgili daha detaylı bilgi almak için www.rehberkopekler.org ziyaret edilebilir.

Türkiye’deki Rehber Köpekler Derneği Hakkında: Türkiye’de Rehber Köpekler Derneği, Ekim 2014 tarihinde kuruldu. Aynı yılın Kasım ayında Avrupa’nın en başarılı organizasyonlarından European Guide Dogs Federation (Avrupa Rehber Köpekler Federasyonu) tarafından resmi üyeliğe kabul edildi. Dernek, ülkemizdeki görme engelli bireylere özel eğitimli köpekleri ücretsiz veriyor. Ayrıca, dünya genelinde rehber köpeklerle ilgili en son gelişmeleri yakından takip edip, ülkemizde gerekli yasal düzenlemelerin hazırlanması ve uygulanabilmesi için gerekli girişimleri sürdürüyor.


http://rehberkopeklerdernegi.org/ https://www.facebook.com/rehberkopekler

https://twitter.com/rehberkopekler http://instagram.com/rehberkopekler