medya sensin, paylaş!

Otomobil Terimleri Sözlüğü

Bu yazımızda otomobiller hakkında merak ettiğiniz terimleri size olabildiğince anlatmaya çalışacağız. Bu listede eksik gördüğünüz otomobil ile ilgili terimleri yorum bölümümüzden bizlere yazabilirsiniz. Bu yazıdaki terimler daha çok genel terimler ve BMW , Volkswagen , Renault , Seat , Skoda marka otomobillerini kapsamaktadır. Diğer markalardan merak ettikleriniz yazımızın 2. ve 3. kısımlarında önümüzdeki zamanlarda yayında olacaktır.

Cruise Control (Cruise Kontrol) Ne Demek?

Cruise kontrol otomobilin belli bir hızla gitmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemi kullanırken ayağınız ile gaza basmanıza gerek yoktur. Otomobil sizin yerinize gaza basmaktadır. Bu sistem sayesinde eliniz ile otomobilin hızını arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Bu özellik genelde üst donanım seçenekleri ile gelmekte yada ekstra ücrete tabi olmaktadır. Bu sistem 30 km/s'nin altında ya da 250 km/s'nin yukarısındaki hızlarda kullanılamamaktadır. Uzun yollar için tasarlanmış bu sistem kısa yollarda da kullanışlıdır.

Turbo Ne Demek?

Turbo , motorlarda sıkça kullanılmaya başlayan ve motora daha fazla hava gönderilmesi prensibi ile çalışan bir mekanik alettir. Eski otomobiller havayı atmosferik basınç kadar çekebilmekte iken turbo sayesinde motora daha yüksek basınça sahip hava yollamak mümkündür. Bu sayede küçük motorlardan çok daha yüksek güçler alınabilir. Turbo ilk olarak uçak motorlarında kullanılan bir sistemdir. Daha sonra otomobillere uygulanmıştır. Salyangoz şeklinde bir yapısı vardır. Turbolu bir motor ve atmosferik bir motor karşılaştırıldığında, turbolu motor daha fazla güce sahiptir fakat motor ömrü daha kısadır.

turbo

Turboşarj Ne Demek?

Turboşarj bir çeşit turbodur. Çalıma prensibi gücünü yanmış olan yakıttan almasıdır. Yanan yakıt egzoz manifoltundan direkt olarak atılmak yerine turboya doğru gider. Bu da turbonun pallerini döndürerek çalışmasını sağlar. Dönen paller kompresörü doldurarak motora yüksek basınçta hava basılmasını sağlar.

İntercooler Ne Demek?

Intercooler havayı soğutarak turboya veren sistemdir. Turbo soğutucusu olarak da bilinir. Turbonun sağlıklı çalışmasını ömrünün uzamasını ve performansının artmasını sağlar. Turbo soğuk havalarda daha verimli çalışan bir cihazdır. Intercooler sayesinde turbonun verimi de artar. Fakat otomobil az da olsa daha fazla yakıt yakmaya başlar. Bunun sebebi de performans artışıdır. Turbosu olmayan otomobillere intercooler uygulanmaz.

Supercharger (Kompresör) Ne Demek?

Supercharger turbo ile aynı işi yapan, motora basınçlı hava sağlayan bir mekanizmadır. Supercharger turbodan farklı olarak egzoz gazından bağımsız olarak kendi gücüyle havayı sıkıştırarak motora verir. Turbo ile supercharger'ın farkı nelerdir diye sorarsanız, turbo yüksek devirlerde daha verimli ilken supercharger alt devirler için idealdir.

TwinPower Ne Demek?

TwinPower BMW ' nin anlatımı ile değişken turboşarj giriş geometrisine sahip motorlardır. Başlıca ortak noktaları turbo beslemeli olmalarıdır. Euro 6 emisyon tipine uygun olarak geliştirilen bu motorlar yüksek gücün yanında oldukça az bir yakıt tüketimi sunar. Düşük devirlerde sessiz çalışması, üst devirlerde kullanıcıyı tatmin edicek ses yüksekliğine çıkabilmesi de bir başka özelliğidir.

Head-Up Display Ne Demek?

Head-Up Display , sürücünün önündeki camdan başka bir yere bakmadan otomobil ile ilgili merak ettiklerini görebilmesidir. Bunu ön cama yansıtılan bir projeksiyon aracılığı ile yapan otomobil, bu teknoloji sayesinde sürücünün tüm dikkatini yola vermesini sağlamaktadır. Ön camın alt kısmında otomobilin hızı, durumu, yağ sıcaklığı gibi bilgiler görülmektedir.

head-up-display

EfficientDynamics Nedir?

EfficientDynamics BMW firmasının otomobillerine daha az yakıt tüketimi yapmalarını sağlayan bir sistemdir. Fren enerjisinin geri kazanımı gibi enerji kaybını düşüren çözümleri vardır.

Steptronik Şanzıman Nedir?

Steptronik BMW firmasının 8 ileri otomatik vitesli şanzıman türüdür. Otomobili en hissedilmeyecek ve mümkün olan en hızlı şekilde vites geçişini yapmasını sağlar. Bu sayede sürücü geçişleri hissetmez. Bu hızlı vites geçişi ve vites sayısının fazla olması otomobile hem yüksek performans hem de yakıt ekonomisi sağlar.

Park Asistanı Nedir?

Park asistanı farklı otomobil marka ve modellerine göre değişiklik gösterir. Bazı marklar park asistanını sadece park sensörlerini tanımlamakta kullanırlar. Mercedes ve BMW gibi otomobil üreticilerinde ise park asistanı nasıl bir manevra ile park yerine girebileceğinizi size sürücüye tarif etmektedir. Ford gibi markalarda ise park asistanı sizin yerinize otomobilinizi park edebilir.

Navigasyon Nedir?

Navigasyon sistemi sürücü ve diğer kullanıcılar için gideceğiniz yerin tespiti ve en uygun yolun bulunması amacıyla kullanılır. Bu sistem uydu aracılığıyla yerinizi tespit ederek kayıp olmanızı önler. Günümüzde hemen hemen her otomobilde bu sistemi ekstra donanım olarak görmekteyiz.

Çevre Görüşü Nedir?

Çevre görüşü BMW'nin ilk olarak piyasaya sunduğu bir sistemdir. Bu sistem otomobilin dururken ya da düşük hızlarda çevresindekileri bir kamera aracılığı ile görmesini mümkün kılar. Bu sistemde yan aynalardaki kameralar ve otomobilin ön ve arka kamerasından yararlanılır. Bu sistem otomobilin çevresini 270 dereceye kadar görmenizi sağlar. Bu özellik 15 km/s hıza ulaşıldığında devre dışı kalır. Aynı zamanda kavşak gibi yerlerde de kaza riskini azaltmaktadır.

görüş sistemi

BMW Seçici Far Nedir?

BMW bu sistemi diğer sürücülerin gözünü almadan mümkün olan en yüksek görüş açısı sloganı ile duyurmuştur. Yoldaki nesneleri tespit ederek buna uygun olarak ışık gönderimi sağlar.

Yaya Algılama Özelliği Nedir?

Gece yapılan otomobil yolculuklarının en büyük dezavantajı nesneleri far aydınlatma mesafesine gelene kadar görememek yada seçememektir. Yaya algılama ve gece görüşü özelliği sayesinde hangi ışık durumunda olursa olsun otomobil karşısındaki yayaları sizin için algılayıp sizi uyaracaktır. Bu sistem birçok yayanın hayatını kurtarmayı amaçlamaktadır.

ConnectedDrive Nedir?

ConnectedDrive sürücülere BMW tarafından geliştirilen basitçe söylenmesi gerekirse bir multimedya programıdır. Akıllı telefonunuzda ki bazı uygulamaları çalıştırabileceğiniz, haritalardan istediğiniz yeri seçebileceğiniz yada hava durumuna bakabileceğiniz bir özelliktir. Her BMW otomobili ile gelmemektedir. Ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda acil durumlarda BMW'nin acil durum merkezine erişim imkanı da verir. Bu da kaza anında size yardımcı olmaktadır.

DSC Nedir?

DSC BMW 'nin geliştirmiş olduğu dinamik denge kontrolüne verdiği isimdir. Bu sistem sayesinde otomobil virajları dönerken elektronik bir sistem sayesinde eğim açısını ölçebilir ve buna göre süspansiyonlarını kontrol edebilmektedir. Bu sistem sayesinde BMW marka otomobiller çok daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır.

EDC Nedir?

EDC BMW 'nin geliştirmiş olduğu elektronik süspansiyon kontrolüdür. Bu sistem DSC sistemine entegre olarak çalışmaktadır. Otomobilin kaymasını yada takla atmasını engellemek için kullanılmaktadır. Sizlere daha üstün bir yol tutuşu taahhüt etmektedir. Aynı zamanda bu sistem fren mesafesi ve acil durum frenlerinde de gayet etkilidir.

ASC Nedir?

ASC BMW 'nin geliştirdiği otomatik denge kontrol sistemidir. Bu sistem DSC ve EDC sistemlerinden gelen verilere göre otomobilin bütün güvenlik sistemlerini yönetmekten sorumludur. Size güvenli bir sürüş sunan bu sistem, BMW tarafından 1989 yılında uygulamaya geçmiştir. asc-bmw

TSI Ne Demek?

TSI motor , Volkswagen grubu otomobillerinde kullanılan turbo ve kompresör(supercharger) beslemeli motorlardır. Bu motor grubunda hafiflik ön planda olduğu için alüminyum motor blok kullanılmıştır ve triger seti zincir yerine kayıştan oluşmaktadır. Bu değişiklik ile 13 kg hafifletilmiştir. TSI motorlarda ki amaç düşük devir bantlarında da kullanıcılara yüksek tork rakamları sunabilmektir. Bu sayede otomobil alt devirlerde giderken de oldukça seri olabilmektedir. Bu da yakut tasarrufu için oldukça etkilidir. Alt devirleri beslemesi için kompresör, üst devirler içinde turbo besleme kullanılmaktadır.

TDI Ne Demek?

TDI motor turbo beslemeli direk enjeksiyonlu motor anlamına gelmektedir. TDI motorlar Volkswagen grubuna ait(Porsche, Audi, Seat, Skoda) bütün dizel motorların genel adıdır. Bu motor tipi yakıt ekonomisi konusunda ki yüksek performansı ile ve çevreci karbon salınımı ile bilinmektedir. Aynı zaman da kullanıcılar bu tip motorların uzun yıllar boyunca sorunsuz çalıştığından da bahsetmektedir. Yüksek tork rakamlarına sahip olan bu motorlar tarihte ilk olarak Audi 100 modelinde kullanılmıştır.

4Motion Ne Demek?

4Motion sistemi Volkswagen firmasının geliştirmiş olduğu ve 4 çeker otomobillerine vermiş olduğu isimdir. Bu özelliğe sahip otomobiller istenildiği zaman 4 tekerleğine aynı anda güç iletebilmektedir. Bu teknoloji sayesinde otomobiliniz en zorlu yer ve hava şartlarında bile sürüşe imkan tanır.

Immobilizer Ne Demek?

İmmobilizer , otomobilin anahtar kontak uyumunu sağlayan bir güvenlik sistemidir. Günümüzde istinasız her otomobilde görülmektedir. Bu sistem sayesinde anahtar delikleri tam olarak kopyalanıp klon bir anahtar yapılsa da otomobil çalışmaz. Aynı zaman da bu sisteme sahip otomobillere düz kontak yapmak da imkansızdır.

Bi-Xenon Ne Demek?

Bi-Xenon mercekli far sisteminin genel ismidir. Bu far sisteminin çalışma mantığı güçlü olan ışın belli bir yere odaklanmasıdır. Otomobil bu sayede daha geniş açılı bir görüş alanına sahip olur. Otomobilin ışığı dağılmak yerine karanlıkta sürücünün bakmaya ihtiyaç duyduğu yerlere odaklanır.

kaynak: www.otomovi.com

bu konuda daha fazla