medya sensin, paylaş!

Osmanlı saray mutfağını Bodrum'a taşıdılar...

YALIKAVAK MARİNA’DAKİ MARMARİNA

SARAYLI SARAY MUTFAĞININ ÇEŞİTLERİ

İLE BÜYÜK BEĞENİ KAZANIYOR.


İşletmenin deneyimli sahibi Gülşen Coşkunöz, turizmci

Oğlu Alphan Birleşik ile omuz omuza verip, Bodrum’a

Çok özel bir mekân kazandırmanın keyfini yaşıyor.


Yalıkavak Marina’da iki yıldır hizmet vermeye başlayan Marmarina Saraylı, Osmanlı mutfağını Bodrum’a taşıdı. İşletmenin deneyimli sahibi Gülşen Coşkunöz, yine turizmci oğlu Alphan Birleşik ile omuz omuza verip, bu zor işi göğüslemeye çalışıyor. İzmirli ahçı Süleyman usta ile güçlendirilmiş mutfağı ile yaz-kış açık olan Marmarina, aynı zamanda mekanı canlı müzik ile de renklendirmiş.

Marmarina’nın mutfağına harikalar yaratan işletmenin sahibi Gülşen Coşkunöz “Küçüklüğümden bu yana Osmanlı mutfağına ilgi duyardım. Marmarina ile bu mutfağın çeşitliliğini Bodrumlularla tanıştırmanın hazzını yaşıyorum. Bu zengin mutfağın çeşitlerini kendi ellerimle üretiyorum” diyor.

Alphan Birleşik, turizm okumuş, yıllardır turizm ve işletme üzerinde çalışmalarda bulunmuş. Şimdi ise annesi ile açtığı bu mekânı güçlendirmeye, tanıtmaya çalışıyor. “Bizim en büyük özelliğimiz kullandığımız malzemelerin kalitesi, müşteri memnuniyeti ve servis zenginliğidir” diyor.

Tam bir aile işletmesi olan Marmarina Saraylı’da kullanılan malzemeler günlük ve taze olmanın yanı sıra organik olması ile de dikkat çekiyor. Gülşen Coşkunöz “Her malzemeyi bilerek ve seçerek alıyoruz. Özellikle de organik ve katkısız olmasına dikkat ederiz. Mutfağımızda her isteğe göre yemek üretebilme imkânımız da var. Osmanlı sarayının mutfağının tüm özelliklerini taşıyan yemekleri bizzat kendi ellerimle yapıyorum. İleride mutfak çeşitliliğini daha da zenginleştireceğiz” diyor.

Kavun dolması, dünyanın başka bir yerinde kolayca bulamayacağınız bir yemek olarak kendisini gösteriyor. Köylülerden alınan yerli tohum tarla kavunlarından bir saat hazırlık sonrası fırında çok ağır ateşte 3 saat pişiriliyor. Bu yemeğe pirinç eklenmiyor. Onun yerine kıyma, badem, soğan, çam fıstığı, kuş üzümü ve Osmanlı baharatları kullanılıyor.

Sertifikalı organik ürünler kullanılıyor. Tüm ürünlerinde köy tereyağı, sızma zeytinyağı, mevsimsel sebzeler kullanılıyor. Pahalı da olsa ürünlerden kesinlikle ödün verilmiyor. Kalite ön sırada yer alıyor. Et suyu etten, tavuk suyu köy tavuğundan elde ediliyor.

Sabah kahvaltılarında da organik ürünler yer alıyor. Kahvaltıdaki recelleri, Coşkunöz kendi elleri ile hazırlıyor ve güneşte pişiriyor. Özellikle de Bodrum mandalinası ile recellerinin tanıtımına da özen gösteriyor.

Sarayın şerbetlerinin her çeşidi sunuluyor. Demirhindi şerbeti olmazsa olmazlar arasında. Kırk çeşit baharatın kullanımından elde edilen demirhindi çok seviliyor. Kavun Dolması tadılması gereken lezzetlerden biri ve mutlak rezervasyon sırasında sipariş edilmesi gerekiyor. Coşkunöz, “Kavun dolmasını herkese tanıtmayı amaçlıyoruz. Bu ürün bizi daha üst basamaklara taşıyacak” şeklinde görüşlerini dile getiriyor ve mekânı ile ilgili şunları dile getiriyor:

“Marmarina sabah, öğle ve akşam her gün saat 10.00’dan itibaren gece saat 2:00'ye kadar hizmet veriyor. Gece yarısından sonra çorbalarımızı denemeyi ihmal etmeyin.”

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz