medya sensin, paylaş!

ONU ALMA BENİ AL

Merhaba Sevgili Vivahiba Okuyucularım,

En son korsanla ilgili yazımı takiben bana bazı okuyucularım birkaç aya kadar kitapçılarda bulabileceğiniz romanımın konusunu yazmamı istemişler. Ben de "Hay hay " diyorum.

Romanım, çocukluğumdan beri hayatıma giren ve bana çok etkisi olan 6 karakterin arasında geçen olayları ve diyalogları konu alıyor. Tabii ki isimler tamamen farklı, ileride sıkıntı yaratmayacak şekilde esinlendiğim birçok olay üzerinden çıkarak kurguyu oluşturdum. Romanda yaşanan tutkulu ve imkansızlıklarla dolu bir aşk hikayesi ve bu hikayenin etrafında dönen olaylar örgüsü var. İlişkiden kadınlar ne ister,erkeklerin kadınlardan beklentileri, kuralcıl ve dogmatik yaklaşımların ve hayat tarzlarının başkalarının fikirleri ve hayat seçimleri üzerine etkileri, ihtiraslı bir aşkın getirileri ve nelere mal olabileceğine dair birçok konuya temas eden bir kitap oldu. Kitapta aşkla birlikte, kıskançlık ve elbette erotizm de var. Bir avukat olarak kitap yazdığınızda mesleki bilgilerden arınmanız da güç olabiliyor dolayısıyla bir de kitaba polisiye roman tadı katmak adına, karakterler arasında bir cinayet işleniyor, katili en sonunda öğrenmek mümkün olabiliyor. Bu kitabı aşağı yukarı 4 yıldır yazıyordum, çok sürükleyici ve bana göre heyecanlı bir kitap oldu. Hayatımda büyük bir yeri olan çok sevgili bir sanatçı dostum ve de kalemime ve kurgu gücüme çok inanan hepimizin bildiği çok ödüllü bir yazarın bana verdiği manevi destekle en nihayetinde tamamen bitti denebilir. Bununla ilgili bir de kısa film çalışmamız oldu. Bu yıl içerisinde birkaç kısa film festivalinde yüzlerce filmle yarışacak. Kendi ofisimde yürüttüğüm avukatlık işlerimin yanında bu tarzdaki hobilerim hep hayat vermiştir bana. Enerjimi her daim yüksek bulan arkadaşlarım ve müvekkillerime önerim hep o yüzden kendilerini dinç tutan iş dışında meşgaleler, hobiler bulmalarıdır. Hayat başka türlü geçmez yoksa :)

Peki gelelim hukuki boyutuna, hepimizin bildiği online kitaplar var; artık çoğu okuyucu kitap almak yerine bilgisayarına online kitap indirmeyi tercih ediyor. Ben de kitabıma bu imkanı vereceğim. Sizce, online kitaplarda telif hakları ya da isim hakları nasıl korunabiliyor? Ya da yazdığınız bir kitabın daha sonrasında bir başkası tarafından senaryoya dönüştürülmesini engellemek nasıl mümkün olabilir? İleride kitabınız üzerinde bir başkası hak iddia ederse bunun önünü kesmek öncesinde nasıl mümkün olabilir?

Tüm bu soruların cevabı bir sonraki yazımda...

Kucak dolusu sevgilerim ve Saygılarımla

Av Gizem Tan

www.dgtanhukuk.com