medya sensin, paylaş!

'Odun Herif' bu kez 'Saadet Zinciri'ni Ti'ye Aldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e attığı komik tweetler ile tanınan twitter fenomeni 'Odun Herif', bu kez attığı çarpıcı tweetler ile 'saadet zinciri' denilen sistemi diline doladı.

NEDİR BU 'SAADET ZİNCİRİ'?

Odun Herif'in dillendirmesiyle tekrar gündeme gelen ve adına ' saadet zinciri' denilen bu sistem, 90'lı yıllardan itibaren dünyada ortaya çıkan bir para kazanma sistemi. Bu sistemde ne kadar üye o kadar para mantığı işliyor. Öncelikle şirket üye olmak için belli miktarda katılım ücreti istiyor daha sonra ise her kaydettiğin üye başına sana belli komisyon veriyor. Ve ardından sürekli üst pozisyona geçiş sağlayıp, daha fazla para kazanma hayali sunuluyor. Türkiye'de ilk kez 1998 yılında Kenan Şeranoğlu tarafından kurulan bu sistem, devlet tarafından yasaklanmış ve sistemin kurucuları hapis cezasına çarptırılmıştır.

Ağustos 2011 yılında Hong Kong merkezli Mega Holding'in kurulmasıyla sistem Türkiye'de en güçlü atağını da faaliyete geçirmiş oldu. Ortada ‘ürün’ olarak satılan bir web sitesi piyasanın dört katına satılıyor. Ağa dahil olan kişiye, web sitesinden çok, kuracağı pazarlama ağı sayesinde nasıl para kazanacağı anlatılıyor. Ürün yeni kişilere satıldıkça sistemin en tepesindeki kişiden, en aşağısındaki kişiye kadar herkes para kazanıyor.

Odun Herif, uzun zamandır sisteme dahil olması için kendisine baskı yapıldığını iddia ederek, devamında attığı tweetler ile sistemi ve şirketi ti'ye aldı. İşte o tweetler:


Odun Herif @OdunHerif

1- "Maga Holding" diye bişey kuruyorum. En üst kademede benle Ankara'daki bi tanıdığım olacak.

2- Sizlere "Maga Holding" bünyesinde eğitimler vereceğiz. Eğitimleri en lüks mekanlarda yapacağız. Mümkün olduğunca gözünüzü boyuyacağız.

3- Herkes üye olurken 500 lira ödeyecek. Karşılığında size işe yaramayan Twitter hesabı verecez. Bu 500 lirayı boşa vermemiş sayılacaksınız.

4- Şimdi diyelim sisteme ilk etapta 100 kişi kayıt oldu. 500 liradan ne eder 50.000 TL biz bu parayı Ankaralı tanıdığımla kırışacağız.

5- Siz sisteme üye olduktan sonra "Maga Holding"i büyütmek için çalışacaksınız. Üye yaptığınız her 1 kişiden %25 komisyon alacaksınız.

6- 4 kişi üye yaparsanız paranızı çıkarmış olacaksınız. Üstelik üye yaptıklarınızın üye yaptıklarından da %10 komisyon alacaksınız.

7- Toplantılara takım elbiselerinizle gelmelisiniz. Facebook'taki iş kısmına "Maga Holding'te para kazanıcı" gibi bişey yazmalısınız.

8- Size sistemin çok kazançlı olduğunu anlatacağız. "Maga Holding"e katılmak istemeyenlerin ne kadar saftirik insanlar olduğunu söyleyeceğiz


Tweetler sonrasında yüzlerce kişiden geri dönüş aldı... İşte onlardan bazıları:

Zeki Kayahan Coşkun ‏@zekikayahan

@OdunHerif sayende küçük bir araştırma yaptım. Sistem ev sahibi uşağa,uşak şoföre,şoför bahçıvana,sonra ev sahibi hepsine şeklinde işliyor.

Atilla Taş ‏@AtillaTasNet

Kadir söyle o arkadaşlara seni sahipsiz falan zannetmesinler.

Batuhan Yar ‏@BatuhanYar

Yıllarca karşı gelenleri "İndiririz" diye tehdit ettiler insanları susturdular. @OdunHerif 2 gündür korkusuzca savaş açtı. Helal sana Odun!

Deniz Ergürel ‏@denizergurel

Ne enteresan işler var şu Türkiye'de! @OdunHerif in attığı twitlere göre yeni bir saadet zinciri vakası daha almış yürümüş

Burcu Atakan ‏@burcuatakann

Sonunda MAGA Holding in olayını anlayabildigimi düşünüyorum @OdunHerif sağolsun. Bence memberlarından daha anlaşılır açıklamış.

Arif Çağdaş Elmas ‏@cagdaselmasss

@OdunHerif bu adam varolan sistemi yazdi diye ne bicim saldiriyolar yav, sanki dolandirici dedi.. onu biz diyoruz o degil :)

Baturay Çevik ‏@BaturayCevik

Bu ülkede yıllardır en kolay para kazanma şekli insanlara umut satmak..Gel ablam,gel abim umut var. @OdunHerif

Dün gece itibariyle attığı tweetler ile bu sistemin eleştirisini sosyal medya'ya taşıyan Odun Herif, tweetlerinin ardından çok sayıda tehdit mesajı aldığını iddia etti.

Sistem tarafından büyük zarara uğradığını iddia eden ODTÜ İktisat 2. sınıf öğrencisi Osman Öztürk (20):

'' İşe başladığında size bir paket gelir. İçerisinde isminizin olduğu fatura, birkaç kitap ve hoş geldin kağıdına benzer bir kağıt vardır. Sizden bu kitapları okumanızı isterler ve ilk eğitimleri vermeye başlarlar. Nasıl satacağınıza, işin ne olduğuna dair daha detaylı bir eğitim. Sizden kesinlikle sorgulamanızı istemezler. Üst kolun, senle ilgilenen üstteki kişi ne derse onu yapmanı isterler. Daha sonra senden bir liste oluşturmanı isterler. Yakın arkadaşlarından, akrabalarından oluşan, telefon rehberindeki facebook profilindeki arkadaşları içeren bu listedeki insanları tek tek aratır, sunum yaptırmanı isterler. Hatta küs olduğun veya 10 sene 15 sene konuşmadığın görüşmediğin insanları tek tek aratıp getirmeni isterler. Daha sonra onlara da aynı süreç işler. Sonra Sizi kamplara götürürler 2-3 günlük ki bu kamplar, Antalya’da, Muğla’da 5 yıldızlı otellerde olur genellikle. Ve her kampta bir ödül töreni olur. Bu ödül töreninde genellikle hep aynı isimler, üzerinde yüksek miktarda rakamlar yazan kartonlarla çıkar, şov yapar. Bu isimler genellikle sabittir zaten. Bu kamplarla sizin gözünüzü iyice boyarlar, sizin üzerinizden kar sağlayarak oraya çıkanları, öve öve bitiremezler. Daha sonra bu insanlar bu kamplarda konuşma yaparlar, milleti gaza getirecek sözlerle daha fazla satış yapılmasını isterler, satış hedefleri koyarlar. Bu işte vaat edilen parayı kazananlar 2 elin parmağını geçmez. Onlar da zaten şu an Brezilya’da Dünya Kupası maçlarını izliyorlar 80.000 kişi sayesinde. Amacım da milletin uğraştığı şeylere laf atmak değil. Sadece milletin hayalleri üzerinden para kazanarak Dubai’de, Rio’da gezip tozan, millete gösteriş yapanları ortaya çıkarmak. Bu insanların Facebook profillerine falan bakarsanız zaten ne kadar lüks yaşadıklarını, riyakarlıklarını ve bu paraların kaynağını görürsünüz.'' şeklinde detayları aktaran Öztürk:

''Benim bu işe verdiğim para 1950 TL. Neden yaptığımı düşünmek istemiyorum çünkü düşünürsem ne kadar salak olduğumu hatırlar, kendimi balkondan aşağı bırakabilirim...'' dedi.

Serkan Ortaç/VivaHiba