medya sensin, paylaş!

Obama Justin Bieber'ı sınırdışı edicek mi?

Geçen hafta Miami’de içkili araba kullanmak, polis memuruna direnmek ve tarihi geçmiş ehliyet taşımak suçuyla tutuklanan ve aslen Kanada’lı olan ünlü pop yıldızı Justin Bieber’ı bir takım öfkeli Amerikalılar ülkeden sınırdışı etmek istiyorlar. ABD hükümetinin WhiteHouse.gov sitesinde 6 gün önce başlatılan imza kampanyası Başkan Obama’dan Kanadalı pop yıldızının yeşil kartının elinden alınmasını ve ülkeden sınırdışı edilmesini talep ediyor. Sınırdışı talebine gerekçe ise ünlü yıldızın Amerikalı vatandaşların güvenliğini tehdit etmesi ve ülke gençliğine çok kötü örnek olması. Kampanyanın başlığı ise ‘Justin Bieber’ı sınırdışı et ve yeşil kartını da elinden al’ . Kampanya metninde ise özetle, dünya pop kültüründe Justin Bieber gibi insanlar yüzünden Amerika’larının sorumsuz, tehlikeli, yıkıcı ve uyuşturucu müptelası insanlar gibi algılandığını ve bu yüzden artık Bieber’i ABD’den atma zamanı geldiği söyleniyor. Kampanyayı kimin ilk olarak başlattığı bilinmiyor.

Peki Obama ne diyor bu işe?

İlk bakışta şaka gibi gözüken bu kampanya Obama yönetiminden resmi bir cevap almasını zorunlu kılacak 100,000 imza sınırını çoktan aşmış durumda. Mevcut hızıyla devam ederse kampanya, Obama yönetiminin başlattığı hükümetten imza toplayarak talepte bulunmayı teşvik eden ‘We the people’ (Biz halk olarak) projesinin 3 yıllık tarihindeki en başarılı kampanya olacak gibi görünüyor. Justin Bieber, oyuncu, müzisyen, bilim adamı ve benzeri konumlarda olan az sayıdaki insana verilen özel bir statüyle ABD’de bulunuyor. ABD Dışişleri Bakanlığı bu konuda yaptığı basına yaptığı açıklamada Bieber’ın durumundaki insanların vizeleri konusunda ne yapabileceklerini araştırdıklarını söylediler. Ancak bu, kampanyaya hemen cevap verecekleri anlamına gelmiyor. Daha önceki başarılı imza kampanyaları iki yılı aşan süreler cevapsız kalmış.

Habercinin notu: Justin Bieber’ın ABD’den atılması fikri sizi de bu öfkeli Amerikalılar gibi heyecanlandırdıysa durmayın, imza kampanyasına buraya tıklayarak katılın.