medya sensin, paylaş!

Norveç Somon Üretimini Yüzde 500 Artırmayı Hedefliyor!

TÜRKLERİN YÜZDE 46’SI NORVEÇ SOMONUNU TERCİH EDİYOR

Türkiye’de ortalama yıllık kişi başı balık tüketimi sadece 8 kg. Bu rakamın Norveç’te 22 kg’ye ulaştığını belirten Norveçli balıkçılar, Norveç deniz ürünlerinin Türkiye’deki gelişim potansiyeline bir seminerle dikkat çekti

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi, Innovation Norway ve Norveç Kraliyet Büyükelçiliği’nden oluşan ‘Team Norway’in organizasyonuyla ‘Türkiye’de Norveç Deniz Ürünlerinin Geleceği’ adlı seminer 3 Aralık 2014 tarihinde Mutfak Sanatları Akademisi (MSA)’nde düzenlendi.

Seminerin açılış konuşmalarını T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım ile Norveç Sanayi, Ticaret ve Balıkçılık Bakan Yardımcısı Dilek Ayhan yaptı.

Deniz ürünlerinin yüzde 49’u Norveç’ten ithal ediliyor

T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım seminerde şunları söyledi: “Türkiye dış ticaret açısından bulunduğu bölgenin ve Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri. 2013 yılında Türkiye’nin ihracatı 151.8 milyar dolara ve ithalatı 251.7 milyar dolara ulaştı. 2014 yılının ilk 10 ayında Türkiye’nin ihracatı 130 milyar doları aştı ve yıl sonunda 160 milyar doları aşmasını bekliyoruz. Norveçle Türkiye arasındaki ticari ilişkilere baktığımızda geliştiğini görüyoruz. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2001 yılındayken 322 milyon dolarken, 2013 yılında bu rakam 1,7 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin Norveç’e ihracatı 618 milyon dolar olurken, Norveç’ten yapılan ithalat 1.1 milyar dolar oldu. 2014 yılının ilk 10 ayında ise iki ülke arasındaki ticaret hacmi 1.3 milyar dolar olarak kaydedildi. Ancak bu rakamlar iki ülke arasındaki ticaretin potansiyelini göstermiyor. Bu nedenle bu rakamın artacağına inanıyorum. Türkiye’nin Norveç’ten ithal ettiği ikinci en büyük ürün grubunu deniz ürünleri oluşturuyor. Türkiye Norveç’ten 2013 yılında 92 milyon dolarlık deniz ürünü ithal etti. Bu rakamlar Türkiye’nin Norveç’ten ithal ettiği ürünler arasında deniz ürünlerinin yüzde 9’luk bir paya sahip olduğunu gösteriyor. Norveç, Türkiye’nin toplam deniz ürünleri ithalatının yüzde 49’unu gerçekleştiriyor.”

EFTA ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması yenileniyor

Norveç Sanayi, Ticaret ve Balıkçılık Bakan Yardımcısı Dilek Ayhan, Türkiye’de Norveç deniz ürünlerine ilginin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Son 10 yılda Norveç deniz ürünlerinin Türkiye’ye ihracatında 5 kat artış yaşandığının altını çizen Dilek Ayhan, en çok ihraç edilen ürünler arasında; uskumru, somon ve kömür balığının yer aldığını açıkladı. Norveç’in 2013’te Türkiye’ye 45 bin ton deniz ürünü ihraç ettiğini vurgulayan Ayhan, bu miktarın ihracat değerinin 70 milyon Euro’ya yaklaştığını ifade etti. Ayhan, 2014 yılında ihracatta rekor kırılacağına da dikkat çekti. Türkiye ile Norveç’in de üyesi olduğu EFTA arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın modernizasyonu konusunda çalışıldığını ifade eden Ayhan, bu durumun ticari ilişkilere pozitif bir şekilde yansıyacağını belirtti.

Somon üretimini yüzde 500 artıracağız

Dünya Gıda Örgütü’nün verilerine göre tüm dünyayı besleyebilmek için gıda üretiminin yüzde 30 artması gerektiğini açıklayan Dilek Ayhan, bunun için deniz tarımının artırılmasının önemli olduğunu paylaştı. Norveçli bilim adamlarının somon üretimini 2050 yılına kadar yüzde 500 artırmak istediklerine dikkat çeken Ayhan, bu hedefe ulaşmanın çok kolay olmayacağını ancak bunun için çalışacaklarını söyledi. Ayhan, bu seminerin mevcut kurulmuş ilişkileri güçlendirmek için önemli bir fırsat olduğunu da sözlerine ekledi.

Somon almak için 5 iyi neden

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Türkiye Bölge Müdürü Maria Kivijarvi Heggen ise Türk tüketicilerinin tüketim alışkanlıkları hakkında yaptıkları araştırmanın sonuçlarını paylaştı: “Türk tüketicilere aldıkları balığın hangi ülkeden geldiğini önemseyip önemsemediklerini sorduğumuzda yüzde 74’ü önemli olduğunu düşündüklerini söyledi. Önemsiz olduğunu söyleyenlerin oranı sadece yüzde 11’de kalırken, kısmen önemli olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 15 oldu. Türk tüketicilerin yüzde 46’sı ise Norveç’ten gelen somon balığını tercih ettiklerini söyledi. Tüketicilere neden somonu tercih ettiklerini sorduğumuzda ise; yüzde 68 sağlık, yüzde 68 lezzet, yüzde 35 güvenlik, yüzde 32 aile, yüzde 31 kolay pişirilmesi, yüzde 28 yağsız olması, yüzde 25 değerli olması, yüzde 21 hızlı pişmesi gibi nedenler sıraladı.”

Genç şef adayları Norveç bileti için Türk usulü yemeklerle yarıştı

Seminer sırasında MSA’nın profesyonel aşçılık bölümü öğrencileri Norveç’te eğitim alabilmek için hazırladıkları Türk usulü Norveç balıklı menüleriyle birbirleriyle yarıştı. Uskumru, somon, morina ve ringa balığına yepyeni bir yorum getiren genç şef adayları hazırladıkları menülerde; somon sucuğu, somon çiğ köftesi, somon kokoreç, somonlu zeytinyağlı yaprak dolması, ringalı perde pilavı, uskumru dolması gibi birbirinden lezzetli yemekler yer aldı.