medya sensin, paylaş!

Kışanak: 2015 Newroz’u tarihe büyük bir not düşecek

Öcalan'ın barış sürecine ilişkin açıklama yapacağı, Diyarbakır 2015 Newroz'unun startı verildi. Kutlamaya Barzani ve Talabani de davet edildi.

Diyarbakır’da 21 Mart Cumartesi günü Newroz Alanı’nda kutlanacak Newroz kutlamasının startı, Liluz Otel’de yapılan basın toplantısı ile verildi.

Toplantıya, Newroz Tertip Komitesi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), DBP, HDP yöneticileri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı, ilçe belediye eş başkanları, kentte bulunan sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı

Newroz programına ilişkin ilk olarak Newroz Tertip Komitesi Başkanı ve DTK Başkanlık Divanı Üyesi Seydi Fırat açıklamalarda bulundu.


Fırat, tüm bölge ve dünyanın gözünün bu yıl Diyarbakır kutlanacak Newroz kutlamasında olacağını kaydetti.
2013 ve 2014 yıllarında gerçekleştirilen Newroz kutlamalarına PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tarihi deklarasyonlarının damga vurduğunu belirten Fırat, 2015 Newroz’unda da önemli açıklamaların olacağını dile getirdi.

Kürd halkının en büyük isteminin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı Diyarbakır Newroz’unda görmek olduğunu söyleyen Fırat, Öcalan’ın Newroz’a görüntülü mesaj göndereceği yönündeki iddialarına ilişkin ise, netleşen bir durumun olmadığını aktardı.
Newroz kutlamasına önemli isimlerin de davet edildiğini söyleyen Fırat, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, PYD Eş Başkanları Salih Müslim ve Asya Abdullah, YNK Lideri Celal Talabani, Goran hareketi temsilcileri, Rojava kanton yöneticileri, Rojava’da bulunan Arap, Süryani ve diğer halkların temsilcileri, Güney Amerika, Avrupa, Uzak Doğu ve Ortadoğu ve Türkiye’de bulunan sivil toplum örgütleri temsilcileri ile AKP ve CHP’nin de davet edildiğini söyledi.

Ardından söz alan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak da, büyükşehir ve ilçe belediyeleri olarak Newroz hazırlıklarına başladıklarını söyleyerek, özgürlük umudunu büyütmek isteyen herkesin 2105 Diyarbakır Newroz’una katılması gerektiğini ifade etti.

Diyarbakır Newroz’unun dünyadaki en önemli ve sayılı etkinlikler içerisinde yer aldığını belirten Kışanak, “Newroz halkımızın direnerek ortaya çıkardığı bir bayramdır” dedi. Kışanak konuşmasının devamında, “Bu yılki Newroz’a Kobanê ve Şengal direnişi damgasını vuracak. Amed Newroz’u Kobanê ve Şengal direnişi ile buluşma Newroz’u olacak.” biçiminde konuştu.


Newroz’da verilecek mesajların tarih sahnesinde yepyeni bir sayfa açacağını söyleyen Kışanak, “Özellik Sayın Öcalan’ın mesajı yeni bir sürecin başlangıcı olacaktır. Bu Newroz tarihin çok önemli bir sayfasını oluşturacak. Gelin hep birlikte Newroz halayına duralım. Amed, özgürlük arayışı olan herkesindir. 2015 Newroz’u tarihe büyük bir not düşecek” diye belirtti.

Kışanak, herkesin 21 Mart Diyarbakır Newroz’una göre planlama yapması önerisinde bulundu. (d.z)

BASNEWS