medya sensin, paylaş!

Kapalı Alanda Sigara Yasağı Denetimleri Yetersiz

Ayşegül Ayanoğlu- İstanbul

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Esenler'de kapalı bir mekânda sigara içen vatandaşa tepki göstermesi, sigara yasağı denetimlerdeki eksiklikleri gösterdi.

Yeşilay, sigara yasağı ihlallerine dikkat çekmek için dün #HavamiBozma etiketiyle bir sosyal medya kampanyası başlattı. Yeşilay’ın açmış olduğu etiket (hashtag) kısa zamanda Türkiye ve Dünya gündeminde TT oldu. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, 2008 yılında uygulamaya konan kapalı mekânlarda sigara içme yasağının denetimlerindeki eksiklikler nedeniyle kapalı alanların da giderek sigara içilebilir hale geldiğini söyledi.

Denetimin iyi yapılmamasının yasayı ihlal edenlerin cüretini artırdığını belirten Karaman, “Türkiye sigara yasağı uygulamasıyla dünyaya örnek olmuştu. Ancak bu durum yavaş yavaş değişiyor. Geçen gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Esenler'de kapalı bir mekânda sigara içen vatandaşı uyarması geldiğimiz durumu özetliyor” dedi.
“İnsan hakları ihlalidir”

Sigara bağımlılarının, sigara kullanmayan pasif içicilerin haklarını ihlal ettiğini belirten Karaman, şunları kaydetti: “Kendisi sigara içmeyen birinin sigara dumanına maruz kalması, istek dışı olarak gerçekleştiğinden bu bir insan hakkı ihlalidir. Sigara içen kişinin sigara dumanından pasif içiciler ciddi zarar görmektedir. Denetimlerin yerine getirilmesi, kapalı alanda sigara içilmesinin engellenmesi için sorumlulara gidişin kötü olduğunu ve yapılması gerekenleri hatırlatmayı vazife sayacağız. Aynı zamanda vatandaşların da bu işin denetimine sahip çıkmasını, kendi sağlıkları için bu tür ihlalleri yetkililere bildirmeleri gerektiğini önemle vurgulamak istiyoruz.”

Açık alanın 4’te 3’ünde yasak

Yeni düzenlemeyle birlikte açık alanlara da sigara yasağı geldi. Yeni yasak paketi hastane bahçesi, okul bahçesi, park, cafe, restoranların açık bölümlerini kapsıyor. Nargile kafeler dahil, tüm yiyecek içecek hizmeti veren mekanların açık alanlarında, sigara içmek kısmen yasaklandı. Açık alandaki masaların sadece 4’te 1’i sigara içenler için ayrılıyor. 4’te 3’lük bölümü sigara içmeyenlere tahsis edilmesi yasal zorunluluk haline geldi.

#HavamiBozma hashtagi altında atılan tweetlerden bazıları:

Mehmet Müezzinoğlu ‏@MuezzinogluDR 1 2 sa.12 saat önce

Nerede Olduğunu Unutma… Sağlıklı Nefes Alma Özgürlüğümü Kısıtlama… # HavamiBozma

Ertem Şener ‏@_ertemsener 16 sa.16 saat önce

Kendinizi düşünmüyorsanız YAVRULARINIZI DÜŞÜNÜN ! Sigara içmeyin ... # HavamiBozma

Ömer DÖNGELOĞLU ‏@omerdongeloglu 1 6 sa.16 saat önce

Kardeslerim lutfen Sigara icerek bebeklerin hastalarin hayvanlarin ve tum canlilarin oksijenimizi azaltma,nefesimizi kirletme # HavamiBozma

M.İHSAN KARAMAN ‏@mikaraman 16 sa.16 saat önce

Özellikle körpecik ciğerlere sahip olan çocuklarımız pasif içicilikten en fazla etkilenen gruptur. # HavamiBozma @1920yesilay

Hasan bilecen ‏@Hosovoski 17 sa.17 saat önce

senin özgürlüğün benim özgürlüğümü ihlal ettiğin yerde bitiyor. kapalı alanlarda sigaraya hayır. # HavamiBozma

Dr. Murat Doğanay ‏@doganaymurat 9 sa.9 saat önce

Sigara içip # HavamiBozma kendi sağlığını da bozma... Sağlık herşeydir...

Gözde Çimen @gozdecmn 15 sa.15 saat önce

Sigara içmeyenlern de durakta otobüsünü rahat rahat bekleme hatta yolda yürürken bile rahatsz olmama hakkı olduğunu unutmasanız #havamıbozma

Enfal Gulsena @nevalnecdet308 16 sa.16 saat önce

#HavamiBozma sigara kanınızı yavaşlatan, hayatınızın kalitesini fark edebileceğinizden çok daha fazla düşüren berbat bir bağımlılık.