medya sensin, paylaş!

Jitem'i değil Jötem'i biliyormuş bay romantik!

Romantizm anlayışım çöktü, Fransız filmlerinde sırılsıklam aşık kadınların, adamların dillerine doladıkları “Jötem ler” hafızamdan silinip gitti.

Cizre’de 93-95 yılları arasında yaşanan faili meçhullerle ilgili olan davada 8 sanık beraat etti.Bu dava diğer davalar için oldukça önemliydi çünkü; faili meçhullerin en yoğun yaşandığı kent Cizre ve bu yargılamanın sanıkları,kanıtları ortadayken beraat etti.Herhangi bir yargılanma veya ceza almaları diğer ailelere cesaret verecekti.Yargılama sırasında sanıklardan Adem Yakın Ben görevimi yaptım. Jitem ’de çalışmadım. Jitem’in ne olduğunu bilmem. Ben bir tek Jötem’i bilirim. O da Fransızca seni seviyorum demektir.” demiş. Ellerinde kan olan insanların adaletin karşısına çıkıp bunları demesi çılgınca bişey! Bendeki eşdeğeri şu : 2009 yılında Siirt’te bir arkadaşın bizlere uçurumlardan atılmış,kuyulara atılmış insanların kemiklerinin fotoğraflarını göstermesinin ardından yaşadığım şokla aynı şok.Devlet göz göre göre kendi vatandaşını nasıl öldürür? Sonraki olaylarla bu kemikler için anıt dikilmek istendi hatırlayanlar vardır Nevala Kesaba’da yapılmak istenen anıtla ilgili bir sürü olay çıktı. Polislerin çocuklarının kemiklerini gömmek isteyen ailelere nasıl davrandıklarını gözlerimle gördüğümde, öğrenci yurduna sırf öğrenciler çıkıp katılmasınlar diye sebepsiz gaz sıktığında ve olayı tertipleyen arkadaşın nasıl bir tezgâhla içeri alındığını gördüğümde aslında devletin nasıl böyle bir şey ortak olduğunu anladım.

Yargılamayan, adaletle dalga geçilmesine müsaade eden de beyaz torosları adres gösterenler de ortaktır. Ne denilebilir? Ancak her dilde küfür bilmeyi maharet sayan neslin ve yüreği yanan annelerin temsilcisi olarak şunu diyebilirim “bizde f.. yo uyu biliyoruz bayım” söylüyor muyuz?