medya sensin, paylaş!

İshak Alaton'un Madenleri Kapatın Önerisi Tekrar Gündemde

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton 2010 yılındaki maden kazasının ardından çok daha önce dile getirdiği bir öneriyi vurgulamıştı: madenleri kapatmak... Soma'daki ölümlerin ardından Alaton'un bu önerisi kızı Leyla Alaton tarafından sosyal medyada tekrar hatırlatıldı ve öneri büyük ilgi gördü. Peki geçmişte ne demişti Alaton, işte o öneri:

Alaton; taşeronlar dahil devletin TTK’da çalışan 15 bin kişiye her ay 800 lira maaş ödemeye devam edip, bu kişilere yeni meslek öğretmesi gerektiğini belirtmişti.

İshak Alaton: ''30 yıl önce Zonguldak’a gittim. Oradaki insanlara, madenlerin kapatılması gerektiğini söyledim. Beni yuhaladılar. Sonra ‘susun dinleyin. Aptalsınız siz. Bu kadar az parayla nasıl yeraltına inip ölürsünüz? Siz deli misiniz?’ dedim.''demişti.

30 yıl sonra devlete tekrar teklifte bulunan İshak Alaton, “Yeniden Zonguldak’ta yeni bir devrim yaratma peşinde değilim. Bu basit bir teklif. Bu insanlar madene inmesinler. Ölmesinler. Bir madenci ayda ortalama 800 lira maaş alıyor. TTK ve taşeronlar dahil 15 bin kişi çalışıyor. 350 milyon lira harcıyoruz. Her sene TTK 450 ila 500 milyon dolar zarar ediyor. Sokağa atılan ise 700 milyon lira. Her ay sonu bu 15 bin kişinin ev adresine 800 liralık çeki yollayalım. Madene de inmesinler. Madenleri de kapatalım. Devletin cebinde kalan 556 milyon lira ile 15 bin kişiye yeni meslekler öğretelim. 30 yıl önce buna taliptim ama şimdi değilim.'' diyerek madenlerin ocaklarının kapatılması gerektiğini belirtmişti.

Alaton: ''Çalışır gibi yapıyorlar, para alır gibi yaşıyorlar. Aldıkları para değil çünkü. Kendimizi aldatmayalım. Aldıkları kömür kömür değil, düşük kaliteli ve yanmıyor. Hem devlet ve hem işçi kendisini aldatıyor. Artık eskiyi eskide bırakalım. Dün, dün de kaldı. Yeni fikirlerle gel cancağazım diyorum devlete. Madenleri kapat. Bu adamlara maaşlarını vermeye devam et, kalan parayla yeni meslekler öğret'' diyerek işçi ölümlerinin engellenmesi için önerilerde bulunmuştu.

Kaynak: http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=165709