medya sensin, paylaş!

​HDP Amerika’dan aday transfer etti

Ergülen Toprak / New York

https://ergulentoprak.wordpress.com/

HDP listelerinde yurtdışında yaşayan adaylara da yer verildi. Amerika’da Michigan Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Hişyar Özsoy, Bingöl’den birinci sıra adayı olarak gösterildi. Özsoy, Osman Baydemir döneminde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde siyasi danışmanlık da yapmıştı.

Aday adaylığı başvurusu için kısa bir süre önce Türkiye’ye dönen Özsoy, HDP Bingöl listesinde birinci sırada aday gösterildi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu olan Özsoy, daha sonra eğitimine Amerika’da devam etti. Amerika Teksas-Austin Üniversitesi’nde mastırını bitiren Özsoy, siyaset sosyolojisi, siyaset antropolojisi ve Ortadoğu siyaset çalışmaları alanında da doktora yaptı.

2010 yılında Amerika Yüksek İlimler Akademisi’nden kazandığı başarı bursu ile doktora sonrası çalışmalar yapan Özsoy, 2011 yılından itibaren Michigan Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyordu. Özsoy, siyaset sosyolojisi, siyasi ve kültürel antropoloji, toplumsal ve siyasal dönüşüm ile Ortadoğu tarihi ve siyaseti konularında dersler veriyordu.

Diyarbakır Büyükşehir'de siyasi danışmanlık yapmıştı

Uluslararası akademik dergilere makaleler de yazan Özsoy, Osman Baydemir döneminde 2005-2008 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde siyasi danışmanlık da yapmıştı. Baydemir’in de Urfa’da aday olmasıyla birlikte, seçilmeleri halinde Özsoy ve Baydemir bir kez daha birlikte mesai yapacaklar.

Amerika’da bulunduğu süre içinde Kürt Sorunu konusunda aktif olan Özsoy, son yıllarda çok sayıda uluslararası düzeyde konferansa konuşmacı olarak katılmıştı. Özsoy, geçen yıl Washington DC’de, bu yıl da New York Üniversitesi’nde Kürt Sorunu ve Rojava konusunda konuşma yapmıştı. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/middleeast/turkey/0804201...