medya sensin, paylaş!

Hayvanseverler Hapis Cezası Talebiyle Yürüdü

Aydınlı hayvan severler, Eskişehir’de ortaya çıkan görüntülerin ardından hayvana yönelik şiddetin Türk Ceza Kanunu kapsamında değerlendirilmesi talebiyle yürüdü.

Aydın merkez Zafer Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişilik kalabalık, ellerinde pankartlar ve sloganlar eşliğinde İstasyon Meydanı’na kadar yürüdü. Kortejin en ön sırasında yer alan hayvanlar, renkli görüntüler oluşturdu. Kalabalık grup 'Hayvana uzanan eller kırılsın’, ‘Hayvan sevmeyen, insan sevemez’, ‘Sevmiyor olman, öldürmeni gerektirmez’ ve ‘Hükümet hayvanına sahip çık’ şeklinde sloganlar atarak, ellerindeki pankartlarıyla yürüdü. Eskişehir’de ortaya görüntülere tepki göstermek için düzenlenen yürüyüşe, Türk Chopper Aydın Grubu üyesi çok sayıda motosiklet tutkunu da destek verdi. Motosikletleri üzerinde hayvanları taşıyan grup, üyeleri köpekleri ve motosikletleriyle birlikte poz verdi.

Yürüyüşün ardından grup adına ortak basın açıklamasını okuyan Aydın İl Hayvan Hakları Komisyonu üyesi ve Aydın Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Şenay Tekinbaş, hayvan severler olarak uzun süredir 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda hayvanlara yönelik suç ve işkencenin Kabahatler Kanunu kapsamından çıkarılıp, Türk Ceza Kanunu kapsamında değerlendirilmesi için mücadele ettiklerini söyledi. Bugüne kadar bu konuda herhangi bir adım atılmadığını savunan Tekinbaş, “Bizim sabrımızı taşıran olay Eskişehir’de hayvan korumacıların bir kafede baktığı kediyi sahiplenip evine alan, bir süredir bakan ve akıl sağlığının yerinde olmadığı düşünülen bir üniversite öğrencisi, kedi yatağına tuvaletini yaptı diye, hayvanın karnını bıçakla ikiye ayırıp, bağırsakları dışarıya fırlamış bir şekilde, bir buçuk saat can çekişerek ölmesine sebep olmuş ve üstelik hayvan can çekişirken kameraya alıp, arkadaşlarıyla paylaşmış. Arkadaşlarından birisi bu çekimi sosyal paylaşım sitelerinde yayınlayınca doğal olarak tüm Türkiye ayağa kalktı. Bu olay yalnız hayvan severler arasında değil, tüm vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı ve lanetlendi. Kedi katili bulunduğu Bartın’da yakalanarak gözaltına alındı ama ne yazık ki ülkemizde hayvan öldürmenin cezası sigara içenle aynı olduğu için çok az bir para cezası ile serbest kaldı. Türkiye’deki hayvan korumacılar ve Hayvan Hakları Federasyonuna üye dernekler ve temsilcilikler olarak bu olayı protesto ediyoruz. Herkesin sabrı taşmış durumda. Hiçbir canlı bu şekilde bir muameleyi hak etmiyor. Hayvanları Koruma Yasası yeniden düzenlenmeli ve hayvan hakları ihlalleri Kabahatler Kanunundan çıkarılıp, Türk Ceza Kanunu’na göre cezalandırılmalıdır. Bu kişinin bir canlının cezasını almanın bedelini ödemesini istiyoruz. Ben ve bütün arkadaşlarım bugün bunun için buradayız. Dilerim hükümetimiz ve Sayın Başbakanımız sesimizi duyar ve bu işkence suç olarak Türk Ceza Kanununda yer alır” dedi.

Yürüyüşe boynunda “Dünya sadece insanlara ait değildir” yazılı not bulunan köpeği ile katılan Fatoş Korkamaz da, “Dünya sadece insanlara ait değil. Eskişehir’de ortaya çıkan görüntüler vahşice ve hiçbir canlının hak etmediği şekilde bir muamele. Kim olursa olsun hiçbir insanın, hiçbir canlının başka bir canlıya o şekilde davranmaya hakkı yok. Hayvanlar bizim can dostlarımız. Can dostlarımıza da bu şekilde davranılmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Hayvanların hayatın bir parçası olduğuna işaret eden Türk Chopper Aydın Grubu üyesi Hasan Haşimoğlu ise, şunları söyledi: “Onlarda bizim gibi birer birey ve canlı. Hayvana zarar vermenin, insana zarar vermekle aynı duygu olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden hayvana yapılan şiddeti Türk Chopper Grubu olarak kınıyoruz ve destek vermek için buradayız”