medya sensin, paylaş!

Hasnain Kazım, Der Spiegel Veya Türkiye'deki Adıyla...

Sadece Almanya’nın değil, dünyanın en saygın medya kuruluşlarından biri olan Der Spiegel dergisi, Türkiye muhabiri Hasnain Kazım’ı güvenlik gerekçesiyle bir süreliğine geri çekiyor. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Florian Harms, Spiegel’in internet haber sitesine çalışan Kazım’ın özellikle Soma’daki maden faciası ile ilgili yaptığı haberler nedeniyle son günlerde çok sayıda ölüm tehdidi aldığını açıkladı.

Spiegel’in muhabirini bir süreliğine Türkiye’den çekme kararını Kazım, Twitter hesabından "Hamburg’da bir kaç gün geçirmek güzel olacaktır“ mesajı ile paylaştı.

Alman Haber Ajans DPA'ya konuşan Hasnain Kazım, kendisine ve Spiegel‘e yönelik kışkırtma kampanyasının son dönemde giderek saldırganlık boyutu aldığına dikkat çekti. 2009 CNN Journalist Award ödülüne de layık görülen başarılı gazetecinin, Soma'daki bir madencinin “Cehenneme kadar yolun var Erdoğan!” sözlerini bir haberinin başlığınataşıması üzerine, sosyal medyada “Scher Dich Zum Teufel Spiegel - Cehenneme kadar yolun var Spiegel” ve "Scher Dich Zum Teufel Merkel - Cehenneme kadar yolun var Merkel" sloganı ile kendisine ve Der Spiegel‘e karşı bir kampanya başlatılmıştı. Bu kampanyada Almanya Başbakanı Merkel’in üzerinde ünlü Alman şirketlerinin logolarınında görüldüğü bir Nazi üniforması ile resmedildiği dikkat çekiyor.

Hasnain Kazım‘a karşı kampanya son bir kaç gündür "VerschwindeAusDerTürkei - Türkiye’den Defol“ sloganı ile yürütülmeye başlandı. Kazım’ın, AKP taraftarlarına ait olduğunu tahmin ettiği bazı hesaplarda sistematik olarak Kazım hedef gösterildi. Yeni Şafak gazetesi köşe yazarı İbrahim Karagül’ün 19.05.2014 tarihli "Almanya ve Hürriyet hükümet devirecek!“ başlıklı yazısında Spiegel’i hedef gösterdiği ve bu yazının bir çok sitede Hasnain Kazım’a karşı yürütülen kampanya ile bağlantılı kullanıldığı da dikkat çekti. Birçok internet portalında Hasnain Kazım’ın kim olduğuna dair haberler fotoğrafı ile birlikte yayınlanınca Hindistan - Pakistan kökenli Kazım‘ın elektronik posta, tweet ve facebook üzerinden 10 binden fazla tehdit aldığı bildiriliyor. Bunlar arasında “Seni sokakta görürsek gırtlağını keseriz” türünden ifadelerin de yer aldığı belirtiliyor. Kazım, kendisine tepki gösteren bir çok twitter hesabının, kendisinden başka kimseyi takip etmediğini ve diğer tehditkar hesaplarla ortak hareket ettiklerini gözlemlediğini belirtiyor.

Spiegel’in Türkiye muhabiri Hasnain Kazım‘a yönelik tehditler üzerine ilk açıklama Alman Gazeteciler Birliği (DJV) adlı kuruluştan geldi. DJV Genel Başkanı Michael Konken, Spiegel muhabiri Hasnain Kazım’a yönelik kampanyaya duydukları öfkeyi vurguladı ve Kazım ile dayanışma içinde olduklarını duyurdu. DJV Genel Başkanı Konken “Erdoğan‘ın taraftarlarının tehdit ile basın özgürlüğünü ortadan kaldırmaya çalışmaları kabul edilemez” diye konuştu.

1974 Oldenburg doğumlu Hasnain Kazım, 2010 yılından bu yana mezun olduğu lise olan Vincent-Lübeck-Schule’de "Okullarda Irkçılığa Son“ projesine destek veriyor. Kazım’ın himayesine aldığı bu proje, aralarında Türkiye kökenli göçmen çocuklarının da bulunduğu gençlerin karşılaştığı ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele alanında faaliyet yürütüyor.

@topcuelmas