medya sensin, paylaş!

Hamburg'da "Tehlikeli Bölge" uygulaması

Almanya'da, solcu grupların etkili olduğu Hamburg'da 21 Aralık 2013'te başlayan gerginlik, hafta sonunda üç semtin "Tehlikeli Bölge" ilan edilmesiyle tırmandı. Cumartesi sabah saatlerinden beri 140 polis, tehlikeli bölge ilan edilen Sternschanze, Altona ve St. Pauli'de 263 kişiyi kontrol etti. 62 kişiye de belli bölgelerde toplanma yasağı koydu.

"Tehlikeli Bölge" ilanı üzerine, kamuoyunda eyalet hükümetinin ve sorumlu belediyelerin şimdiye kadar izlediği politikalar tartışılmaya başladı.

Solcu grupların güçlü olduğu Hamburg'un, AB dışından gelen göçmenlere yönelik politikası, özellikle sol gruplar tarafından epeydir sert biçimde eleştiriliyor. Hamburg, Akdeniz'de çok sayıda kaçak göçmenin boğulduğu kazanın hemen sonrasında göçmen politikasını sertleştirici önlemler uygulayacağını duyurmuştu. Hem Sosyal Demokrat Eyalet Başbakanı Olaf Scholz 'un bu tutumu, hem de solcuların işgalindeki kültür merkezi Rote Flora'nın boşaltılması tartışması üzerine solcu gruplar 21 Aralık'ta gösteriler düzenlemiş, olaylarda çok sayıda polis yaralanmıştı. Geçen hafta da bir karakolun önündeki polislere 30-40 kişilik bir grup saldırıp, olayda 3 polisin yaralanması üzerine, Hamburg'da, solcu grupların etkili olduğu üç semt "Tehlikeli Bölge" ilan edilmişti. Tehlikeli bölge uygulaması, polisin, önceden haber vermeden de kontroller yapabilmesinin önü açıyor.