medya sensin, paylaş!

Hamburg'da "tehlikeli bölge" uygulaması kaldırıldı

Hamburg'da 4 Ocak'ta yürürlüğe giren "tehlikeli bölge" uygulaması kaldırıldı. Hamburg İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, uygulama amacına ulaştığı için uzatılmasına gerek görülmedi. Güvenlik güçlerinin "tehlikeli bölge" uygulaması çerçevesinde belli bölgelerde yürüttüğü kontroller ile "huzur bozucu" etkenlerin ortadan kaldırıldığı ve ağır suçlar işlenmesinin önüne geçildiği duyuruldu. Ayrıca, son günlerde polis ve emniyet görevlilerine yönelik yeni suçlar işlenmediğinin altı çizildi.

Hamburg'da, 21 Aralık 2013'te yaklaşık 10 bin göstericinin katıldığı eylemler düzenlenmiş, çıkan olaylarda 120 polis, 20'si ağır 500 gösterici yaralanmıştı. Gösteriler, kentte solcu grupların işgal ettiği Rote Flora Kültür Merkezi'nin boşaltılması kararı üzerine şiddetlenmişti. Solcu grupların güçlü olduğu Hamburg Eyaleti'nde, iktidardaki Sosyal Demokrat Parti SPD'nin göçmen politikası da uzun süredir eleştiriliyor, hükümetin göçmenlere yönelik kontrolleri ve sert uygulamaları tepkiyle karşılanıyordu. Solcu gruplar ve sivil toplum örgütleri, kentte çoğu kiliselere sığınan göçmenlere oturum hakkı verilmesi ve onlara yönelik kontrollerin kaldırılması talebiyle defalarca gösteri düzenlemişti. Eyalet hükümeti ise bunu redderek, kontrolleri sıklaştırmış, bu da kentte tansiyonun yükselmesine neden olmuştu.

21 Aralık'ta çıkan olayların ardından, 28 Aralık'ta da Davidwache Karakolu önündeki polislere saldırıldığı yönündeki açıklamalar tehlikeli bölge ilanı için fitili ateşlemişti. 3 Ocak Cuma günü "tehlikeli bölge" ilan edilmiş, 4 Ocak'tan itibaren de polis kontrolleri başlamıştı. St. Pauli, Sternschanze ve Altona'nın bir bölümünde önce "tehlikeli bölge" uygulamasına geçilmiş, daha sonra bu bölgeler "tehlike adacıkları" adıyla söz konusu semtlerdeki polis karakolları ve çevresiyle sınırlandırılmıştı. Bu arada, polisin Davidwache Karakolu polislerine saldırı olayını da çarpıratak aktardığının ortaya çıkması üzerine kamuoyunda uygulamaya tepkiler artmıştı.

Hamburg'da önceki Hristiyan Birlik Hükümeti döneminde kabul edilen yasa, emniyet birimlerine tehlikeli bölge uygulamasını yürürlüğe koyma hakkı tanıyor. Tehlikeli bölge uygulaması çerçevesinde polis, somut bir şüphe olmaksızın kimlik ve üst baş yoklaması yapabiliyor. Ayrıca şüpheli gördüğü kişilere belli bölgelerde toplanma yasağı da getirebiliyor.

Hamburg'da, tehlikeli bölge uygulaması bir çok vatandaş tarafından günlerdir protesto ediliyor. Bu gösterilerden birinde polis kontrolü sırasında bir göstericinin arka cebine sıkıştırılmış bir tuvalet fırçasının görüntülere yansıması üzerine tuvalet fırçası son günlerde gösterilerin sembolü haline gelmişti. Hafta sonunda ise bir çok Hamburglu kuştüyü yastıklarla eylem düzenlemiş, kendilerinin kuş tüyü kadar hafif ve zararsız olduklarını vurgulamak istemişti.

Tehlikeli bölge uygulaması Almanya çapında farklı bir boyutuyla tartışılıyor: 1- Hamburg eyalet hükümeti ve belediyesi nerde hata yaptı da kentte gerginlik bu kadar tırmandı? 2- Benzeri bir gerginliğin görülmesi halinde tehlikeli bölge uygulaması başka kentlerde de gündeme gelebilir mi ve makul bir uygulama mı?

Son günlerde ise başta hukukçular gelmek üzere bir çok politikacı da uygulamanın anayasaya uygunluğuna ilişkin şüphesini dile getirmişti.

@topcuelmas

bu konuda daha fazla