medya sensin, paylaş!

Hamburg'da Sürpriz Gelişme

Hafta sonunda St.Pauli, Sternschanze ve Altona'nın bir bölümünün "tehlikeli bölge" ilan edilmesi 7 Ocak Salı akşamı 1000 kadar gösterici tarafından protesto edildi. Göstericilerin, radikal solcu "Kara Blok" üyelerinden farklı olarak yüzlerini kapatmadan yürüyüşe katılması dikkat çekti. Polisin müdahale etmediği gösteri ile 4 Ocak'ta başlayan tehlikeli bölge uygulamasının kaldırılması talep edildi.

Öte yandan Spiegel dergisi, 21 Aralık'ta meydana gelen olaylı gösterilerden sonra gerginliğin sürdüğü Hamburg'da bardağı taşıran son damla diye nitelenen Davidwache Karakolu'na yönelik saldırı olayının doğru olmadığını ileri sürdü. Hamburg polisi, 28 Aralık gecesi yüzleri kapalı 30-40 kişilik bir grubun, Davidwache Karakolu önünde polislere saldırdığını, biri ağır üç polisin yaralandığını açıklamıştı. Görgü tanıkları ise olayın karakol önünde veya karakola yönelik olmadığını, devriye gezen polislerin, bir kutlamadan çıkan alkollü bir grupla sadece atıştığını aktarıyorlar.

Bu ifadeler üzerine görüş istenen Hamburg polisi de söz konusu olayın Davidwache önünde olmadığını teslim etti. İddia, Pazartesi toplanan Eyalet İçişleri Komisyonu toplantısına katılan yetkililerce de doğrulandı. Bu ani gelişme tartışmayı bir başka boyuta taşıdı. Solcuların davalarına bakan ünlü solcu avukat Andreas Beuth, polisi bilerek yanlış bilgi yaymakla suçluyor. "Hamburger Morgenpost" gazetesine konuşan Beuth, polisin planlı biçimde kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini söyledi. Beuth, müvekkillerinin anlattıklarından yola çıkıldığında, yaralı polis bilgisinin de tamamen "uydurma" olduğuna inandığını belirtiyor.

Beuth'a göre, son yıllarda bütçe ve personel sıkıntısı olan Hamburg emniyeti ve polis sendikası, Davidwache Karakolu'na saldırı gibi haberlerle, eyalet hükümeti ile pazarlık masasına oturup daha çok personel, maaşlara zam ve daha iyi bir donanım talep ederken eli güçlü olsun diye böyle bir politika izliyor.

Hamburg'da 21 Aralık'ta 8 bin kadar solcu gösterici eylem düzenlemiş, çıkan olaylarda 80'den fazla polis yaralanmıştı. Sonrasında Davidwache Karakolu polislerine saldırıldı iddiası üzerine de geçen cuma, olayların yoğun yaşandığı üç semtte "Tehlikeli bölge" ilan edilmişti. Tehlikeli bölge uygulamasında, güvenlik güçleri somut bir şüphe olmaması halinde de kimlik kontrolü yapabiliyor. Şüpheli kişilerin üzerinde veya yanlarındaki çantalarında arama yapabiliyor. Gerekli görülmesi halinde de şüpheli kişilere bir yerde bekleme, toplanma yasağı getirebiliyor yada gözaltına alabiliyor.

Hamburg'da, tehlikeli bölge uygulamasını önceki Hristiyan Birlik Partisi CDU iktidarı Eyalet Parlamentosu'ndan geçirmişti. Uygulamak ise şimdiki Sosyal Demokrat hükümet SPD'ye kısmet oldu.