medya sensin, paylaş!

Hamburg'da solcular kazandı!

Hamburg'da aylardır protestolara neden olan, solcuların yaklaşık 20 yıldır işgal ettiği Rote Flora, kültür merkezi olarak kalmaya devam edecek. Hamburg'un Altona semtindeki kentsel dönüşüm planının belediye tarafından değiştirilmesi üzerine, alternatif solcuların elindeki Rote Flora'nın kültür merkezi olarak kalması mümkün hale geliyor. Yeni plan, Rote Flora binasının sahibinin yıkım veya dönüşüm için ruhsat almasını da imkansız hale getiriyor.

Belediyenin yeni kentsel dönüşüm planı, dün Hamburg Yasal Düzenlemeler ve Yönetmelik Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girdi. İdareciler, yeni tasarı ile aylardır kentte gerginliğe neden olan Rota Flora'nın boşaltılmasının önüne geçilmesini ve huzur ortamının yeniden sağlanmasını ümit ediyor.

Hamburg'da, geçtiğimiz aylarda Rote Flora'nın sahibi Klausmartin Kretschmer, 20 yıldır işgal altında tutulan binanın "tertemiz biçimde" devredilmesini talep edince, 21 Aralık'ta 4 bini "radikal solcu" ve "şiddet eğilimli" diye nitelenen 8 bin civarında gösterici protesto eylemi düzenlemiş, çıkan olaylarda 120 kadar polis ile 400'den fazla gösterici yaralanmıştı. Hamburg'daki göçmenlere yönelik politikanın sertleştirilmesi ve Lampedusa'dan gelen 100'den fazla göçmene yönelik kontrollerin arttırılması ile tansiyon daha da artmış, kentte gerginlik süreklilik arzetmişti. 28 Aralık'ta Davidwache karakolu polislerine 30-40 kişilik, yüzleri maskeli bir grup tarafından saldırı düzenlendiği iddia edilmiş, 3 Ocak'ta da Hamburg'un üç semtinde "tehlikeli bölge" uygulamasi ilan edilmişti. Dokuz gün süren, önce "tehlikeli bölge" sonra "tehlike adacıkları" diye nitelenen uygulamada 140 polis şüpheli gördüğü kişileri, somut bir zan olmaksızın da kontrol etmiş, bazılarına belli yerlerde toplanma yasağı getirmişti. Son haftalarda Almanya çapında da izlediği kriz yönetimi nedeniyle sert eleştirilere maruz kalan Hamburg Belediyesi, Rote Flora'nın sahibi Kretschmer'e 1,1 milyon euro teklif ederek binayı yeniden satın almak istediğini iletmiş, Kretschmer ise 5 milyon eurodan aşağı fiyata satmayacağını beyan etmişti. Hamburg Belediyesi, 2001 yılında Rote Flora'yı 190 bin euroya, merkezin başka amaçla kullanmayacağını belirten Kretschmer'e satmıştı.

Dün yürülüğe giren yeni inşaat planı ile Rote Flora'daki bütün değişiklikler, yenileme, restorasyon çalışması ve kullanım amacındaki değişiklik Altona Belediyesi'nin iznine bağlanıyor ki bu da mal sahibi Kretschmer'in ticari amaçlı adımlarının belediye izni olmaksızın imkansız hale gelmesi sonucunu doğuruyor.

Yüzyıldan fazla zamandır tiyatro, sinema ve kültür merkezi olarak kullanılan ve sonrasında uzun süre boş duran Rote Flora binası, 1989 yılında solcu otonom gruplar tarafından işgal edilmiş, o zamandan beri de adı geçen gruplar tarafından kullanılmıştı. Belediye, 2001 yılında merkezi satarken, on yıllık bir zaman diliminde yeniden satın alma hakkını saklı tutmuştu.

@topcuelmas