medya sensin, paylaş!

​Yurttaş gazeteciliğe ilk adım

tag: vivahiba

Unutmayın ki haberinizi bir kez vivaHiba’ya yükledikten sonra, bir daha düzeltme şansınız olmayacak. Bu nedenle haberinizi yazarken bu hususu göz önünde bulundurun.

*Eğer haberini yaptığınız olay, sıcak bir gelişmeyse ve yeni boyutlar kazanmışsa, olayın devamını yeni bir haber hazırlayarak vivaHiba’ya yükleyebilirsiniz.

*Kendi haberinizin takipçisi olun. Haber yaptığınız bir olay, o an değil ama günler, aylar ya da yıllar sonra yeni boyutlar kazanabilir. Böyle bir durumda, yeni gelişmeleri yeni bir haber metni halinde vivaHiba’da paylaşın.

*Haberinizi yazarken yorum yapmaktan sakının. Bırakın yorumu sizin haberinizi okuyanlar yapsın. Siz sadece çıplak gözlemlerinizi ve olayla ilgili görüştüğünüz insanların size verdiği bilgileri aktarın.

*Hazırladığınız haber metninde, şu soruların cevabını elnizden geldiğince vermeye çalışın.

-Olay nerede meydana geldi?

-Olay hangi gün ve saat kaçta meydana geldi?

-Olay nasıl meydana geldi, neler oldu?

-Olay nasıl sonuçlandı?

-Olaya kimler karıştı?

-Olayın sebebi neydi?

-Olaya karışan insanların yorumları ne?

*Haberinizde, yukarıdaki soruların hepsine cevap verecek kadar bilgi toplamamış olabilirsiniz. Bu durumda hiç vakit kaybetmeyin ve elinizde ne kadar bilgi varsa, o kadarıyla haberi yazıp yollayın.

*Bazen bir şey yazmaya fırsat bulamayabilirsiniz… Bir fotoğraf veya bir video her şeyi anlatır. O halde sadece bir başlık yazarak haberinizi gönderebilirsiniz.

tag: vivahiba