medya sensin, paylaş!

Gezi Parkı olayları gazetelere nasıl yansımıştı?

27 Mayıs 2013'te saat 22:00 civarında Gezi Parkı'ndaki duvarın yıkılarak, 5 ağacın yerinden sökülmesiyle başlayan Gezi Parkı Eylemlerinin üzerinden bir yıl geçti.

Yıl dönümü nedeniyle bugün de binlerce polisten oluşan güvenlik güçleri tarafından ziyarete kapatılan Gezi Parkı'nda, ilk gece yaklaşık 50 kişi çadır kurarak sabahlamıştı.

Olayın sosyal medyada hızla duyulması ile 28 Mayıs sabahı protesto edenlerin sayısı artarken, belediye ekipleri de yıkım çalışmalarından vazgeçmemişti. Tartışmalarla başlayan müdahale sırasında, Gezi Parkı Eylemleri'nin sembolü olan 'Kırmızılı Kadın' fotoğrafı basına ilk yansıyan karelerden oldu. Gün boyunca Taksim'e gelen insanlarla gece nöbetlerine katılan kişi sayısı da arttı. Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı ile ilgili kararlılığını vurguladığı açıklamalar sonrasında da protesto eden grupların tavrı değişmedi.

ve 31 Mayıs sabahı 05:00 sularında polis Gezi Parkı'na oldukça şiddetli bir müdahale ile girerek, çadırları topladı. Bu müdahale sırasında bazı çadırların yetkililer tarafından yakıldığı görüntüler basına yansıdı. Müdahale sırasında onlarca kişi yaralanırken, pek çok şehirde -direngezi eylemleri başlatıldı. Taksim'deki tüm çatışma ve müdahalelere rağmen, yüzlerce kişi Gezi Parkı etrafında toplandı.

Gezi Parkı eylemlerinin ilk günlerinde pek çok medya kuruluşu olayları görmezden geldiği gerekçesi ile protesto edilirken, olaylara yer verilen bazı haber bültenlerinde 'sansür' uygulandığı iddia edilmişti.

1 Haziran'da polisin Gezi Parkı'ndan çekilmesiyle günlerce süren çadır nöbetlerinde birbirinden renkli görüntülere sahne olan Gezi Parkı eylemlerinde 31 Mayıs günü önemli bir yer tutuyor.

Peki, Gezi Eylemleri süresince pek çok eleştiriye hedef olan basın, 1 Haziran'da Gezi Parkı olaylarını manşetlere nasıl taşımıştı, hatırlayalım...

Gazete manşetleri için gazete5.com ve haberler.com arşivinden yararlanılmıştır.