medya sensin, paylaş!

FİLM TAVSİYE : WAKING LIFE ( Hayata Uyanmak ) ..

Yönetmen : Richard Linklater

Senaryo    : Richard Linklater


Görüntü Yönetmeni : Richard Linklater -Tommy Pallotta


Müzik : Glover Gill

Oyuncu Rol
Trevor Jack Brooks Young Boy Playing Paper Game
Lorelei Linklater Young Girl Playing Paper Game
Wiley Wiggins Main Character
Glover Gill Accordion Player
Lara Hicks Violin Player
Ames Asbell Viola Player
Leigh Mahoney Viola Player
Sara Nelson Cello Player
Jeanine Attaway Piano Player
Erik Grostic Bass Player
Bill Wise Boat Car Guy
Robert C. Solomon Philosophy Professor
Kim Krizan Herself
Eamonn Healy Shape-Shifting Man
J.C. Shakespeare Burning Man

2001 yapımı olan ve Richard Linklater’ in yönetmenliğini yaptığı filmin en ilgi çekici yönü görsellikteki sıradışılık diyebiliriz.Filmin çekimleri yapıldıktan sonra farklı animasyon sanatçıları birlikte çalışarak, orjinal görüntülerin animasyonları yaratılmıştır. Ortaya çıkan bu çalışma estetik açıdan da filmin düşsel temalarına gayet uygun olmuştur. Bob Sabiston tarafından yaratılmış olan, “rotoskop” denilen bu uygulama; filmin önce kamerayla çekilerek, ardından bu kayıtların elle üzerinden geçilerek animasyon halini alması tekniğidir. Richard Linklater bu tekniği daha sonra "A Scanner Darkly" filminde de kullanmıştır.

Filmde Richard Linklater, bilgisini ispatlamak ve bizlere bunu göstermek istercesine gerçeklik, özgür irade, ilişkiler ve hayatın anlamına dair felsefi konuşmalara yer vermiştir. Rüya-gerçeklik paradoksu, nihilizm, varoluşçuluk, ölüm, nietzsche, toplum, yabancılaşma, sanayi devrimi sonrası makineleşen insan ve yapay zeka üzerine derin felsefi bilgi akışı söz konusu. Bu felsefi yaklaşımların yanı sıra sanat, politika, bilim hakkında eleştirel ve sorgulayıcı diyaloglara rastlayabilirsiniz. Bu konulara ilgisi olanların zaten gerekli kitapları okuduğunu ve araştırmalarda bulunduğunu varsayarsak, filmden yeni bir yaklaşım veya farklı bir bakış açısı beklememeleri daha doğru olur. Meraklılarının ise kendilerini bu ana başlıklarda geliştirmeleri için iyi bir teşvik edici görsel yapım izleyecekleriniz söyleyebiliriz.

Konuşmaları yapan kişiler kendi alanlarında uzman kişiler ve düşünürlerdir. Teknolojik teklik ve teleskopik evrim konularında konuşan Eamonn Healy gerçekte de St. Edward’s Üniversitesi’nde bir kimya profesörüdür. Detaylandırmalar ve sunumdaki anlaşılırlık ile ilginin sürekli parlak kalmasını başarıyor filmimiz. Defalarca izlenip, notlar alınıp, araştırmalar yapıldıktan sonra felsefesi yapılan konulara ilgisini olan kişilerle tartışmalar yapmanızı sağlayacak bir etki yaratması beklediğim bu yapımın zor bir içeriği sahip olduğunu vurgulamak isterim. Bazen konferans tadı veren, seyir zevki açısından mükemmele ulaşamasa da izledikten sonra sizi derinlemesine düşüncelere iteceği kesin.

2001 yılında bir çok festivale katılmış olan bu filmin kazanmış olduğu en değerli ödüllerden bir tanesi Venedik Film Festival’inde 'CinemAvvenire' Ödülü’dür. Filmin yönetmeni Richard Linklater’ı Before Sunrise, Before Midnight, Before Sunrise üçlemesi ve School Of Rock (2003) filmlerinden tanıyoruz. Waking Life içinse “doktora tezim” yorumunu yapıyor. Film gerçektende bir doktora tezinde rastlanabilecek felsefi çalışmalar içeriyor. Teknik terimlerin çok kullanıldığı ve detayların yorucu olabileceği filmi ciddiye alıp izlemeli. Mümkünse de iyi bir altyazı edinmeye bakın. İyi seyirler..