medya sensin, paylaş!

FİLM TAVSİYE : THE FISHER KING (Balıkçı Kral) - ROBIN WILLIAMS ANISINA ...

Yönetmen : Terry Gilliam

Yazar : Richard LaGravenese

Oyuncular : Amanda Plummer, Lara Harris, Frazer Smith, Robin Williams , Mercedes Ruehl, Jeff Bridges, David Pierce, Paul Lombardi, Adam Bryant, David Hyde Pierce

Duygusuz, para için yaşayan radyo sunucusu Jack, bir dinleyicisine öğüt vermek isterken bir felakete neden olacaktır. Parıltılı ve bencilliklerden ibaret olan hayatı alt üst olacaktır. Aradan birkaç yıl geçince bu başarılı sunucu alkolün pençesinde ve intiharın eşiğinde yaşamdan kopmak üzeredir. Tam da bu yıkıcı döneminde dünyanın en sevimli şizofreni ile karşılaşır. Bu kişi yıllar önce neden olduğu felaket sonrası karısı öldüğü için deliren eski bir üniversite profesörü olan Perry’dir. Alkolik sunucumuz, vicdanını rahatlatmak amacıyla şizofren profesör karakterindeki Robin Williams’a yardım etmeye karar verir ve olaylar bu şekilde gelişmeye başlar.

Şizofreni' nin pozitif olarak işlendiği en iyi ve en bilinen filmlerden birisiyle Robin Williams’ı tekrar anmak istiyoruz. 1991 yapımı olan filmin başrolündeki aktörünün mükemmel canlandırmasıyla, şizofreni hastaları hakkındaki olumsuz önyargıların kırılabileceğini görüyoruz. Bu bireylerin espirili, yardımsever, iletişim becerilerinin sağlıklı olduğu vurgusuyla ön yargılarımıza hitap ediliyor. Filmimiz duruma anlayışla yaklaşılması halinde bu kişilerin korkulacak insanlar olmadığını yansıtıyor bize. Şizofren temalı filmlerin pozitif anlamda ele alındığı filmler gerekli ilgiyi görmese de filmin özellikle Robin Williams hayranlarının ilgisiyle başarıya ulaştığını görüyoruz. Bu filmle ünlü oyuncu “Good Morning, Vietnam” filminin ardından Oscar’a aday gösterilmiştir.

Filmde merhamet, sevgi ve insanlığın yok olmaya yüz tutmuş diğer birçok değerine atıflar yapılmıştır. Maddiyatın esiri olmuş insanlar mı yoksa deli damgası yemiş kişilier mi gerçek delilik için de yaşıyorlar? Hayatın ince bir çizgi üzerinde ilerlediğini bir anda yıkılan veya mucizeyle yükselen yaşamlarda görebiliyoruz. Bu bencillikten arınıp bir başkasının elinden tutup ona destek olma erdemine sahip olabilir miyiz? Bu film, bir süreliğine de olsa tekrar kendinizi ve hayatı sorgulamanıza sevk edecek sizleri. Yönetmen bunu zaman zaman masalımsı özgünlükle ekranlarımıza getirirken, bazen de gerçekleri gözümüzün içerisine sokarak yapıyor.

Sarsılıp kendinize gelmenizi, “ne oluyor ya!” demenizi sağlayan filmlerin arasına girecek olan bu dram filminin izlenmesi ve sonrasında üzerine keyifli sohbetler yaparak sizin için daha da kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Robin Williams sevenlerin ise mest olacağını söylemek gereksiz olur herhalde. Diğer filmlerini de hatırlayıp bu filmleri anılarınızla bütünleştirerek bu dramfilminden eğlenceli anlar da yaratabilirsiniz. Keyifli seyirler diliyorum herkese.