medya sensin, paylaş!

FİLM TAVSİYE : STRANGER THAN FICTION ( Lütfen Beni Öldürme)

Yönetmen : Marc Forster

Senaryo : Zach Helm

Oyuncu : Will Ferrell, William Dick, Guy Massey, Martha Espinoza, Maggie Gyllenhaal, T.J. Jagodowski, Dustin Hoffman , Emma Thompson, Peter Grosz, Ricky Adams, Christian Stolte, Denise Hughes, Peggy Roeder, Tonray Ho, Tony Hale, Danny Rhodes, Helen Young

2006 yapımı filmimizde Harold adlı hayatının her anını planlayarak yaşayan bir vergi memurunun sıradışı öyküsünü izleyeceğiz. Her anını planlamak diyerek saplantının derecesini anlatmak hafif kalmış olabilir. Dişini kaç saniye fırçalayacağından, evden otobüs durağına varış süresini bile her gün değişmeyecek şekilde organize olmaktan bahsediyoruz. Karakterin sıradışılığının yanı sıra filmi sıradışı yapan unsuru ise, Harold’un bir gün kimsenin duyamadığı bir dış ses duymaya başlamasıdır.

İzlediğiniz birçok filmden farklı bir film bekliyor sizleri. Yazar ve roman karakteri arasındaki ilişki temalı diğer filmlerden özgün işlenişi ve özel senaryosuyla ayrılıyor filmimiz. Sıradanlaşan, tekdüze ve yalnız bir hayatın kader öğesinin de etkisiyle traji-komik bir şekilde başkalaşımını görüyoruz. Filmde kader kavramının bu denli fantastik işlenmesi de filmin belleklerimizde yer edinmesini sağlamaktadır. İddialı ve pahalı bir yapım yerine sanat toplum içindir felsefesiyle eğlenceli, etkileyci ve romantik bir öykü sunmayı hedefleyen yönetmen Marc Foster “Finding Neverland” filmi sonrası başarılı bir filme daha imza atıyor.

Vergi memuru Harold’un mesleği gereği mekanikleşmiş hayatı ve robotlaşmış kişiliğinin üzerinden sisteme yönelik eleştirilere de rastlıyoruz. Diyalogların uzunluğu filmin sürekliliğini pek etkilemiyor. Merak duygunuzu hiç kaybetmeden filme kolayca adapte olacağınıza eminim. Will Ferrel ve Maggie Gyllenhaal ’ın üstün performansları, romantik-komedi temalı filmlerin alaycı şekilde ele alınması, renklerin bu denli başarılı ile kullanılmış olması izlerken dikkatimizi çeken ve filme bağlanmamızı sağlayan diğer etkenler. Dustin Hoffman ve özellikle Emma Thompson ’ın da oyunculuklarıyla filme yaptıkları katkıların da yadsınamayacak düzeyde olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Dikkat çeken oyunculukları, orijinal senaryosu, farklı işleyişi ile özel filmler kategorisine girebilecek olan bu yapımın; dram yönü, fantastik ve komedi kurguyla da pekiştirilmiştir. Hem eğlenceli vakit geçirmek hem de farklı bir yapım izlemek isteyenler bu filmi kaçırmamalıdır. Her türlü film izleyicisine hitap eden bu filmin ardından benzer özellikler taşıyan 2012 yapımı “Ruby Sparks ( Hayalimdeki Aşk )"  adlı filmi de izlemenizi öneriyorum . Keyifli seyirler...