medya sensin, paylaş!

FİLM TAVSİYE : MOTHER ! ( Anne ! )

Yönetmen : Darren Aronofsky

Oyuncular : Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Michelle Pfeiffer, Ed Harris, Domhnall Gleeson

Senaryo : Darren Aronofsky

Yapımcı : Darren Aronofsky, Scott Franklin

Görüntü Yönetmeni : Matthew Libatique

Müzik : Johann Johansson

Pi, Requiem for a Dream, Black Swan, Foutain, gibi özel filmler ile sinemaseverler arasında kendi takipçi kitlesini oluşturan Darren Aronofsky , korku-gerilim türündeki yeni filmi Mother ! ile tekrar karşımızda. Başarısız bir yapım olarak nitelendirilen ve Nuh Tufanı' nın anlatıldığı Noah filminin ardından, kendisinden iddialı bir geri dönüş bekleniyordu . Senarist ve yapımcılığını üstlendiği " Mother ! " filmi ile beklentileri karşılamış görünüyor. Fragmanlarının yayınlanmasıyla bile izleyicide merak uyandıran, 29 Eylül 2017 tarihinde vizyona giren filmin başrollerinde Jennifer Lawrence ve Javier Bardem yer alıyor. Bu ikiliye Ed Harris, Michelle Pfeifer, Kristen Wiig ve Domnhall Gleeson eşlik ediyor. Filmin müzikleri Arrival 'ın müziklerini besteleyen tecrübeli Johann Johansson tarafından bestelendi . Görüntü yönetmenliği koltuğunda ise birlikte çalışmalarına alıştığımız Matthew Libatique yer alıyor. Libatique değişik film tekniklerinin bir yansımasını da bu filmde 16 mm kameralarla çalışması olarak karşımıza çıkmakta. Bu sayede izleyicinin filmle arasında bağ kurmasının hedeflendiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Ünlü yönetmen , Mother filmi ile Black Swan ve Requiem for a Dream filmlerinde yarattığı psikolojik gerilim ile eski havasını yakalamışa benziyor. Filmin vizyona girmesinden önce fragmanlarının ve gizli tutulan senaryo detaylarının yanı sıra, oyuncu kadrosunun da etki yarattığını söylemek yanlış olmaz. Venedik Film Festivali’nde prömiyerini yapan film, ardından Toronto Film Festivalinde izleyici ile buluştu. Gecikmeden de sinema severler ile perdede buluştu. Katoliklik eleştirisi ile Venedik Film Festivalinde yuhalandığını da belirtmek isterim. Bazı yorumculara göre ise, izleyiciyi filmden nefret edenler ve filmi çok beğenenler şeklinde ikiye bölmektedir.

Başarılı çekim teknikleri ve şahane oyunculuklarıyla göz dolduran filmde, şehir ve insanlardan uzakta kendi halinde bir hayatı seçen genç kadın ve yazar eşinin, evi pansiyon sanarak gelen bir çift tarafından gizem içerisine sürüklenmesini izliyoruz. Anlatım tarzı, olayların döngüsünün gelişimi ve karakterlerin detayları zihnimizde okuduğumuz bir kitabın görsel hale gelmesi hissini veriyor. Filmle ilgili özel detaylara girip heyecan uyandırmak ve merak kat sayısını arttırmak mümkün olmasına rağmen, filmden alacağınız zevki düşürmemek için bu acımasızlığı yapmayı düşünmüyorum. Sizlere de tavsiyem bilgi sahibi olmadan filmi sinemada izleyip filmin yarattığı boşluğun etkisini, araştırmacı kişiliğinizle atlatmak olacaktır. Filmin ardından yönetmenin dini göndermelerini ve filmi izlerken muhtemelen atlamış olabileceğiniz detaylarda sembolize edilen konuları öğrendiğinizde, bu filmin belleklerinizde daha fazla yer edeceğine inanıyorum. Kısacası film sonrası biraz ders çalışmak lazım.

Filmi izlerken içinizi kaplayacak huzursuzluk duygusunu da unutmamak lazım. Yönetmenin yaratıcılığının ve düşünce yapısının, çekim tekniklerinin, oyunculukların ve cesur metaforları ile yeteri kadar sizi tatmin edecek bu film arşivlerinizde yere edecektir. Sonrasında film hakkında edineceğiniz bilgilerin bakış açınızı altüst etmesi kaçınılmaz.