medya sensin, paylaş!

FİLM TAVSİYE : MAGNOLIA ( Manolya )

Yönetmen                : Paul Thomas Anderson

Senaryo                   : Paul Thomas Anderson

Görüntü Yönetmeni : Robert Elswit

Müzik                       : Jon Brion

Oyuncu Rol
Julianne Moore Linda Partridge
William H. Macy Donnie Smith
John C. Reilly Officer Jim Kurring
Tom Cruise Frank T.J. Mackey
Philip Baker Hall Jimmy Gator
Philip Seymour Hoffman Phil Parma
Jason Robards Earl Partridge
Alfred Molina Solomon Solomon
Melora Walters Claudia Wilson Gator
Michael Bowen Rick Spector
Ricky Jay Burt Ramsey / Narrator
Jeremy Blackman Stanley Spector
Melinda Dillon Rose Gator
April Grace Gwenovier

1999 yılı sinema izleyicisi açısından çok tatmin edici bir yıl oldu diyebiliriz. “Fight Club”, “Green Mile”, “Matrix”, “American Beauty” gibi defalarca izlenebilecek ve arşivlerimizde yer alacak filmlerin yıllı. İşte bunlardan bir tanesi de bu hafta bahsedeceğimiz filmimiz olan “Magnolia”. Mükemmel oyunculuklar ve senaryosunun gücü ile hem 1999 yılının hem de tüm zamanların iyi filmleri arasında yer almıştır. 46 ödül adaylığı ve 27 ödül kazanma başarısıyla da kalitesini yansıtmıştır. Bu ödüllerden en önemli iki tanesi Tom Cruise’ın kazandığı Golden Globe ve Berlin Film Festivalin’deki Altın Ayı ödülüdür.

Filmdeki her olayın, her kurgunun ve her göndermenin anlamlılığı farklı hayatlar üzerinden bize sunuluyor. Koklarken bile yanlışlıkla nefes verirseniz rengi solup kararacak kadar hassas olan manolyanın çiçeği ile, insanların duyarlılık, hassasiyet ve kırılganlığının filmle örtüştürülmesi dikkat çekicidir. Film boyunca da bu tarz etkileşim, benzerlik ve küçük oyunlara rastlayabilirsiniz. Filmin süresinin uzun olması gözünüzü korkutmasın. Zira her anında dikkatinizi vermenizi sağlayacak öyküler izleyeceksiniz. Bu öykülere şahane müziklerin eşlik ettiğini söylemeyiz ki filmin her öğesiyle sizi saracağının garantisi olsun. Kurbağaların anlamını da aranızda tartışacağınıza eminim.

Film bir çok öyküden oluştuğundan size değişik karakterlerle çok fazla değişik duygu yaşatacaktır. Düşünmeden yapılmış hataların getirdiği pişmanlıklar ve yarattığı acılar, hatta bu acıların silinmesi için yapılan yeni hataların kısır döngüsünün işlendiğini göreceksiniz. Duyarsızlık, bencillik ve yozlaşmış yaşamlar karşısında vicdanın var olma olma mücadelesi ile yüzleşeceksiniz. Aslında filmdeki her karakter, her yaşam öyküsü için ayrı ayrı yorumlar ve uzun uzun anlatımlar yapmak mümkün. Dolu dolu işlenen ve detaylar bütünü olan filmle ilgili çok fazla ayrıntı vermek filmden alacağınız tatmini azaltabilir. Şimdilik bu yazıdaki ipuçları ile yetinip filmi izlemelisiniz.

Filmin populizm ve konformizm eleştirisini başarılı bir şekilde yaptığını ifade edebiliriz. Hayatla ilgili dersler veren filmlerin iticiliği ve sıkıcılığını aşarak izleyiciyi içine çeken bir film izleyeceğinizi söylemek mümkün. Filmin dram ağırlıklı hüzünlü içeriğinin yanı sıra, kesişen hayatların enteresan kurgusuyla sonunda size durgunluk vermesi ve tebessüm ettirmesini umuyorum. İyi seyirler ..