medya sensin, paylaş!

FİLM TAVSİYE : GOOD WILL HUNTING ( Can Dostum ) - ROBIN WILLIAMS ANISINA ...

Yönetmen               :  Gus Van Sant

Senaryo                  :  Matt Damon, Ben Affleck

Görüntü Yönetmeni : Jean-Yves Escoffier
Müzik                       : Danny Elfman

Oyuncu Rol
Robin Williams
Sean Maguire
Matt Damon Will Hunting
Ben Affleck Chuckie Sullivan
Stellan Skarsgård Prof. Gerald Lambeau
Minnie Driver Skylar
Casey Affleck Morgan O'Mally
Cole Hauser Billy McBride
John Mighton Tom - Lambeau's Teaching Assistant
Rachel Majorowski Krystyn
Colleen McCauley Cathy

Bu haftaki "Robin Williams" anısına tavsiye edeceğimiz ikinci ve son filmimiz olacak “Good Will Hunting” . 1997 yapımı filmde baş karakterimiz Will MİT'de hademe olarak çalışan bir genç olarak karşımızda. Will hayatını inşaat işçiliği yaparak geçirmeyi planlamaktadır. Boş vakitlerinde ise yetiştiği varoşlarda serseri arkadaşlarıyla kafaları çekip sokak kavgalarına karışmaktadır. Adi suçlara olan meyilli ve bu tür suçlardan sabıkalı bir genç olarak başı beladan hiç kurtulmaz. Aynı zamanda matematik akademisyenlerin bile çözmekte zorlandığı problemleri kolayca çözebilen bir dahidir. Sokaklarda büyüyen bir yetim olan Will, hayatı boyunca düşük gelirli ve zor koşuları olan işlerde çalışmıştır. Çalışmadığı saatlerde ise sokaklarda serserilik yapmasına rağmen edebiyattan felsefeye; hukuktan kimyaya; tarihten ekonomiye hemen her alandaki kitapları okumuş yürüyen bir ansiklopedidir.

Hemen her konuda bilgili ve matematik dahisi olan Will yerleri paspaslamak gibi basit bir işi bile doğru dürüst yapmaktan acizdir. Günümüzde küçük yaşta tespit edilen dahillik belirtilerine sahip olmasına rağmen sıkışıp kaldığı varoşlarda keşfedilememiş üstün zekalı gencin hayata tutunuş çabalarını izliyoruz bu filmde. Şiddete ve suça eğilimli, sosyopat bir dahinin psikolojik destek alana dek çevresindekilerce hayatının ve kişiliğinin böyle olmasının suçunun diğer etkenlere bağlanarak avutulduğu klasiği de işlenmiştir.


Robin Williams'ın bu filmdeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar almasına rağmen ön plana çıkıp şahaneler yaratmadığını görüyoruz. Psikolojik danışmanlık sürecinde Will ile yaptığı sohbetlerin içeriği ve diyalogların derinliği dikkatle izlenmesi gereken sahneler olarak vurgulanmalı. En çarpıcı ve akılda kalıcı diyalogla örnek vermek gerekirse filmin derinliğine dair ipuçları bulabilirsiniz. Bu özel diyaloğu spoiler olarak görmüyorum. Filmin yaratacağı büyüleyici atmosferi ve sizin konsantrasyonunuzu bozmayacağına inanıyorum. Hatta bu diyaloğun geçtiği sahneyi heyecanla beklemenizi de sağlayabilir.

" Sana savaşı sorsam sheakspeare'den alıntılar yaparsın ama hiçbir zaman bir arkadaşının kafası kucağına düşmedi. Bunun ne demek olduğunu bilemezsin!
Sana sanatı soracak olsam bana okuduğun kitapları satmaya çalışacaksın. Michalengelo hakkında çok şey biliyorsun değil mi? Çalışmalarını,politik etkilerini, papayla olan ilişkilerini, cinsel tercihlerini, bütün çalışmalarını söylersin. Ama Sistine kilisesinin kokusunu söyleyemezsin. Çünkü oraya gerçekten gidip o güzel tavana bakmadın. Görmedin.
Sana kadınları sorsam neleri sevdiğin hakkında bir sürü şey söylersin. Hatta bir kaç kere yatmışsındır da. Ama bir kadının yanında uyanmanın ve mutlu olmanın ne demek olduğunu söyleyemezsin. Sana aşkı sorsam sonelerden alıntı yapacaksın. Ama bir kadının karşısında tamamen savunmasız kalmadın.

Sana gözleriyle hükmedecek birini görmedin. Tanrı'nın seni cehennemden kurtarması için indirdiği melek olduğunu düşünmedin. Onun meleği olmak nasıl bir şey bunu da bilmiyorsun. Bir aşkı sonsuza dek paylaşmayı. Herşeye rağmen. Kansere rağmen. Bir hastane odasında iki ay boyunca yalnızca elini tutarak sabahlamak ne demek bilmiyorsun. Doktorun gözlerine baktığında "ziyaret saatleri" kuralının anlamsız olduğunu görmesi ne demek bilmiyorsun. Gerçek kayıp ne demek bilmiyorsun. Çünkü hiç bir şeyi kendinden daha fazla sevmedin. Birini bu kadar sevmeye cesaret bile edememişsindir.

Sana bakınca kendine güvenen bir entellektüel görmüyorum. Ürkek bir velet görüyorum. Ama sen bir dahisin, bunu kimse inkar edemez. Kimse senin derinliklerini anlayamaz.
Sırf Oliver Twist'i okudum diye hayatının ilk dönemlerinde neler hissettiğini anlayabilir miyim? Bu seni anlatır mı?
Sırf kitap okudum diye seni anlayamam.”

Kendini keşfetme, dostluk , güven, aşk temalarının hakimiyetindeki derinliği ile de ayrı bir etki bırakacak olan film aynı zamanda dönemin bol ödüllü filmleri arasındadır. 43 ödül adaylığı 23 ödül ünvanı ve 2 Oscar ödülü ile literatürde de yer almıştır. Başlangıcından itibaren kendinizi alamayacağınız film için sulu gözlülere tavsiyem de yanınıza bol bol mendil almanız olacaktır. Keyifli seyirler .